Ako si vybrať športtester 2

V obchodoch vidíme kopu kadejakých hodiniek s rôznymi vlastnosťami, ale výber tých správnych pre nás nemusí byť jednoduchý. Ešte pred kúpou si potrebujeme zvážiť viacero faktorov. Záleží od športu alebo účelu, na akých chceme športtester použiť, ale pravdepodobne hľadáte zariadenie, ktoré zvládne meranie tepu, času a iných veličín. Môže to byť rýchlosť, vzdialenosť, nadmorská výška alebo aj navigácia v neznámom teréne, či dokonca predpoveď počasia. Všetko toto môžete nájsť v jednom zariadení. Lenže pred tým, ako sa ho rozhodnete kúpiť si dobre rozmyslite, na čo ho budete využívať. Pokúsim sa opísať rôzne typy zariadení a vypichnúť kľúčové funkcie. Takisto vám poradím s výberom toho najlepšieho práve pre vás, lebo sami uvidíte, že cena sa značne líši od modelu k modelu. Uvedieme si štyri typy zariadení vždy s jedným konkrétnym príkladom, aby ste získali lepšiu predstavu.

Stopky – Čas – Stopwatch Timer appka

Úplne najjednoduchšími športovými hodinkami sú dobre známe stopky. Ide o veľmi jednoduché zariadenie, s ktorým vieme odmerať čas tréningového behu alebo intervalu. Povedal by som, že dnes ich nájdeme v každom telefóne. Sú perfektné, keď potrebujem presne odmerať čas, za koľko som odbehol jeden okruh alebo hocičo, kde mi postačí meranie času. Na druhej strane, nebudem mať informáciu o tepe alebo vzdialenosti, lebo samotné stopky tieto funkcie nemajú. I keď teoreticky by som si vzdialenosť vedel vypočítať takto: viem, že moje priemerná rýchlosť behu je 10 km/h, bežím 1,5 hod. a teda viem, že som odbehol okolo 15 km.

Cena: veľmi nízka

Výdrž batérie: takmer neobmedzená 😉

Merače tepu – Čas/Tep – Sigma PC 25.10

Ak sa neuspokojíte len s meraním času a chcete priviesť váš tréning na inú úroveň, zvážte kúpu zariadenia s funkciou merania tepu. Nájdeme v ňom luxus stopiek a rovnako aj meranie tepu. Ak mám byť úprimný, viac k poctivému tréningu ani nepotrebujete. Ak ste sa rozhodli pre tento typ zariadenia, môžete čakať informácie o aktuálnom tepe, priemernom, maximálnom a minimálnom tepe (nie pri všetkých) a % z tepového maxima. Takéto zariadenia si obyčajne viete personalizovať nastavením veku, hmotnosti a výšky, a športtester vám podá informácie aj o energetickom výdaji počas tréningu. V závislosti od zariadenia (jeho ceny) si viete nastaviť aj vaše osobné tepové zóny a vidíte, v ktorej sa práve pohybujete. Zariadenie vás tiež upozorní, keď sa dostanete mimo nastavenej zóny. Drahšie hodinky prichádzajú s funkciou kódovaného tepového prenosu, ktorý nekoliduje napr. s meračmi ďalších bežcov, a tak tepové čítanie na hodinkách bude vždy vaše.

V prípade, že máte smartfón a jednu zo športových appiek, tak sa jednoducho dostávate k GPS záznamu a nepotrebujete kupovať hodinky s GPS. Nejaký čas som aj ja používal práve túto kombináciu, ale zo žiadnej z appiek som nevedel dostať spoľahlivý údaj o nabehaných výškových metroch, a tak som siahol po GPS hodinkách. Množstvo meračov tepu si viete rozšíriť o tzv. pody na meranie napr. rýchlosti alebo kadencie.

Cena: spoľahlivé kúsky začínajú okolo 40€

Výdrž baterky: rádovo v mesiacoch

sigma-pc-25-10 sigma-pc-25-10-

GPS merače tepu – Čas/Tep/GPS/(Aktivita) – Polar M400

Táto kategória nám pokrýva všetky výhody predošlej, a zároveň je obohatená o GPS. Keď máme takéto zariadenie, tak automaticky poznáme našu rýchlosť, tempo a akú vzdialenosť sme zabehli.

Navyše nám poskytne údaje o nadmorskej výške, nabehaných výškových metroch a navigáciu (v obmedzenom rozsahu). No musíme pamätať, že cena hodiniek narastie a výdrž batérie pôjde dolu. GPS je veľmi náročné na batériu, a preto tieto zariadenia nemajú vymeniteľné baterky, ale prichádzajú s nabíjačkami. Ich výdrž sa medzi modelmi líši.

Nie je výnimkou, že niektorí výrobcovia prichádzajú s fitness modelmi, ktoré monitorujú našu dennú aktivitu (napr. Polar M400). Počas nosenia hodiniek, nám tieto monitorujú našu dennú aktivitu, ako napr. počet prejdených krokov, kalorický výdaj a pod. Akonáhle stlačíme štart, otvorí sa nám tréningové menu s tepom a GPS a môžeme vyraziť na ďalší beh alebo jazdu.

Cena: začína od zhruba 150€

Výdrž baterky: rádovo v hodinách

polar-m-400 Polar-M400-Black-HR-16048-front-normal-jpg

Športester Polar M400 môžete zakúpiť TU

Outdoorové hodinky – Čas/Tep/GPS/Navigácia/(Baro) – Suunto Ambit3

V poslednej kategórii chcem pokryť outdoorové zariadenia. Na začiatok by sa dalo povedať, že mašinky v tejto časti sú skôr počítače než hodinky a nájdeme tu vlajkové lode trhu od rôznych výrobcov. V podstate všetky z nich majú meranie tepu a GPS s plnou navigáciou. No nie nevyhnutne všetky musia mať aj barometrické funkcie (baro). Rovnako, ako aj v predošlej kategórii, aj tu platí rovnica: čím viac zaplatíme, tým viac dostaneme (tzv. čím viac, tým viac J). Môžete investovať napr. 500€ a získate tým zariadenie so všetkým, čo trh ponúka. Ak je táto čiastka príliš vysoká, môžete vynechať tep alebo baro vlastnosti a ponecháte si len GPS s navigáciou. Isto ste si všimli, že navigáciu som spomenul už v predošlej kategórii. Pri týchto zariadeniach mám na mysli ozajstnú navigáciu v teréne. Do hodiniek si nahráte trasu alebo body, cez ktoré chcete prejsť a hodinky vás budú navigovať. Nasmerovanie do vášho východiskového bodu je samozrejmosťou.

Treba dobre pozerať na životnosť batérie pretože sa líši od modelu k modelu. Ako som už spomenul, GPS je veľmi energeticky náročná funkcia. Niektoré hodinky sú po 10 hodinách vybité a iné zvládnu aj 20 hodín GPS používania. Ak váš miláčik vydrží max. 10 hodín, tak ho asi sotva viete použiť na celodennú aktivitu. Na druhej strane, viete si v nastaveniach upraviť pravidelnosť GPS záznamu a docielite tým dlhšiu výdrž baterky.

Cena: začína od zhruba 250€

Výdrž baterky: rádovo v hodinách (nastaviteľná pravidelnosť GPS záznamu ovplyvní výdrž)

suunto-ambit3-peak-black-1 suunto-ambit3-peak-sapphire

Okrem samotných športových hodiniek by ste mali zvážiť rôzne webové rozhrania a aplikácie, ktoré viete so svojim zariadením synchronizovať. Každý výrobca nám ponúka aj svoj softvér alebo rozhranie, cez ktoré si dáta stiahneme a následne ich môžeme prehliadať.

Aby som to zhrnul, jediná vec, čo nás limituje je suma, akú chceme investovať. Dobre si teda premyslite, čo od týchto hodiniek budete očakávať. Netreba si hneď kupovať najdrahšie zariadenie z obchodu, ktoré bude mať všetky funkcie a polovicu z nepoužijete, alebo ich ani nenájdete. Naopak, ak to podceníte a kúpite si jednoduchšie, tak časom ho budete chcieť vylepšiť, čo vás bude stáť čas a peniaze. Dúfam, že vám tento článok pomohol pri výbere a rozhodnete sa správne. Nižšie vidíte jednoduché porovnanie vlastností, čo športové hodinky môžu mať.

porovnanie