Ako správne vybrať kolobežku ? Ako to všetko začalo.

kolobežka-mini-mikro-aquaAko vybrať kolobežku a ako to všetko začalo kolobežkou ? Fantázia skutočnosťou ?? Mám pre vás návrh. Naskočte na kolobežku a poďte sa s nami pozrieť na to, ako (kde  a kedy) kolobežka vlastne vznikla. Spravíme si okružnú jazdu dejinami kolobežky ?

Stlačte gombík „štart“ vo vašej predstavivosti a nech sa páči.

Kto by ju nepoznal? Dopravný prostriedok poháňaný vlastnou silou- odrážaním jednou nohou od zeme, pričom druhá noha stojí na plošine len pár centimetrov nad zemou. Kolobežka sa ovláda pomocou riadidiel (raidov) podobne ako bicykel a zvykne byť tiež vybavená brzdou.
Aj keď sa vám to možno nezdá, tak kolobežka je tu už vyše sto rokov. Prelom 19. a 20.storočia bol poznačený obrovským nárastom továrni, ktoré jedna po druhej rástli pri veľkých mestách. Na druhej strane zase vznikali veľké priemyselné predmestia. Tu žili robotníci so svojimi deťmi. Keďže peňazí v tieni továrni nebolo veľa, tak rodičia nemohli deťom kupovať to, čo by si priali. Na drahé hračky im úspory nezostali. Preto museli byť deti často
vynaliezavé. A práve vďaka detskej fantázií a túžbe po zábave vznikli akési prvé modely kolobežky. Samozrejme, na začiatku to nebolo nič moc – pár zhlobených dosiek, podvozky a kolieska zo starých korčúľ. Riadenie zaisťovala ďalšia pozdĺžne rozpolená lata. Deti využili všetko, čo im bolo na dosah a čo im „neušlo“.

Modely dnešného typu, dizajnu a technológií boli ešte ďaleko. Kolobežky hrkotali, ale to neprekážalo zábave a deti si ich obľúbili. Podnikatelia sa zamysleli nad touto úspešnou zábavkou a „chopili sa jej“. V prvom rade odstránili pôvodný použitý materiál, pretože drevo rýchlo hnije, podvozok zase neraz zhrdzavel a zadrhával. Začali sa využívať komponenty a kolieska z bicyklov. Jazdné vlastnosti kolobežky sa tak dostali na vyšší „level“.

Nafukovacie pneumatiky vidíme i dnes na moderných kolobežkách určených do mesta či do terénu.
S rozvojom bicyklov a ich cenovou výhodnosťou sa dostali kolobežky v istom čase do úzadia. Zábava na kolobežkách sa však nevytratila, hŕstka nadšencov ju stále držala pri živote.
Pod vzkriesenie kolobežiek sa podpísal švajčiarsky vynálezca Wim Ouboter. Koncom 90.rokov 20. storočia predstavil svoju vlastnú konštrukciu kolobežky. Inšpirovala ho údajne sestra, ktorá mala jednu nohu kratšiu, a preto sa nevedela stotožniť s bicyklom.
Od tej doby sa už kolobežky držia svojho miesta v spoločnosti. Kolieska sa zväčšujú, rám sa spevňuje. Využívame ich v meste, slúžia zábave, ale sú i akýmsi módnym doplnkom.
Vývoj kolobežky ešte nie je na konci. Neustále sa objavuje niečo nové, štýlovejšie,zaujímavejšie. Môžeme nájsť skvalitnenie napríklad aj v rozšírení sortimentu kolobežky o detské sedačky, košíky, elektromotory.

Tak ako? Páčila a vám jazda dejinami kolobežky? Vy ešte svoju kolobežku nemáte? Ak sme vás dosiaľ nepresvedčili, tak možno vás dostane informácia, že na kolobežkách sa konajú i závody na medzinárodnej úrovni. V kolobežkovaní ako športovej aktivite vedie Fínsko a za ním je hneď Česko. Takže nejde len o takú hocijakú zábavku. Je seriózne uznávaná.

Výrobcovia  ponúkajú kolobežky pre deti, ale aj tie pre štýlových a moderných tínedžerov a „dospelákov“ s detským srdcom a chuťou baviť sa.
No najlepšie je začať už u deti.
(napr. Freestyle detská kolobežka Tempish Viper Stunt 100 AL oranžová a Detská kolobežka, Tempish Viper Stunt Junior AL) a kolobežky Micro (napr. Detská kolobežka Maxi Micro T v rôznych farebných prevedeniach a Detská kolobežka Mini Micro Aqua).
Prajeme príjemnú zábavu nielen pri imaginárnom šantivom cestovaní. Spravte svoju fantáziu (či fantáziu svojich detí) reálnou a hor sa na kolesá.
Športový e-shop www.adamsport.eu vám ponúka kolobežky Tempish, Micro pre splnenie všetkých detských túžob a radostí ich rodičov.