Ako správne vybrať turistický stan ?

Ak plánujeme spať v kempe a vyrážať z neho na jednodenné lezecké výpravy, odporúča sa veľký a priestranný stan. Ak však plánujeme dlhšie viacdenné turistické pochody, je nutné mať stan malý, ľahký a napriek tomu dostatočne pevný a odolný voči rozmarom počasia.
Stany určené do kempov  môžu byť ťažšie a ich stavba komplikovanejšia; pri stanoch určených na viacdňové turistické prechody kladieme zvýšený dôraz na nízku hmotnosť a predovšetkým jednoduchú stavbu.
Konštrukcia sa odporúča samonosná – nemusíme tak v kamenistej krajine hľadať miesto na zapichnutie kolíkov.
Tie, ktoré plánujeme využívať v zime, alebo v náročných vysokohorských podmienkach, musia mať trpiko až k zemi alebo ešte lepšie snehové límce a vysokú samonosnosť. Majú v mnohých ohľadoch špeciálnu úpravu; dlážka by mala odolávať prerazeniu a nemala by prepúšťať vlhkosť.
V letných mesiacoch je veľmi dôležitá moskytéria, aby sme mohli vetrať a pritom byť chránení pred otravným hmyzom; vetracie chlopne musia zaistiť odvetrávanie i za dažďa.
Praktický má byť taktiež vchod do stanu, ktorý kryje pred dažďom a vetrom.
Kotviace šnúry sú samozrejmou súčasťou stanu, i keď pri samonosných stanoch sú potrebné len pri silnom vetre. Odporúčame nosiť ich stále so sebou, aj keď predpoveď počasia vietor nehlási.