Ako vybrať funkčné termoprádlo ?

Devolt-expedition-jpg

Termoprádlo tvorí základ dobrého oblečenia a vývoj v tejto oblasti napreduje. Funkčné prádlo má hneď niekoľko úloh a treba si dať pozor, aby ste kupovali produkt, ktorý tieto úlohy naozaj plní. V prvom rade by malo celkom určite dokázať spracovať pot a všetky druhy vlhkosti i vodnej pary. Pod spracovaním myslíme to, že pot treba nie len odviesť od pokožky, ale aj dokázať urýchliť jeho odparenie. Ak sa telo potí do obyčajného – hoci aj kvalitného bavlneného prádla, treba rátať s nepohodou spojenou s prepoteným oblečením a následným celkovým ochladením na tele. Práve toto je jedna z dôležitých úloh, alebo ak chcete „funkcií“ termoprádla. Túto funkciu plní hlavne prádlo s veľkým podielom syntetických vlákien, aj keď veda napreduje a aj prírodné vlákna už dokážu pracovať na podobnej báze, no tu treba rátať s nárastom ceny pri spracovaní a teda aj výsledného produktu.

Ak ste sa teda rozhodli ísť a kúpiť si kvalitné prádlo, pripravte sa na to dôkladne. Predajne sú totiž plné všetkého možného – i nemožného a práve preto, vám možno pomôže zopár pomocných bodov:

1). Dajte na vlastnú skúsenosť.

2). Poraďte sa s niekym, o kom viete, že podniká aktivity podobné tým vaším a má už svoje skúsenosti.

3). Vyhliadli ste si určitú značku, o ktorej vám dokáže niekto skúsený podať kvalitné informácie.

4). Na určitý produkt, alebo značku, ste si prečítali niekoľko od seba nezávislých, pozitívnych komentárov, či odporučení.

5). Z médií, odborných článkov a komentárov viete, že vami zvolená značka má všeobecne dobré meno.

6). Kúpu vybraného výrobku vám odobrí aj predavač, s ktorého radami, máte dobré doterajšie skúsenosti.

Pri výbere termoprádla je dôležité venovať pozornosť rizikám v podobe nízkej trvanlivosti, nevhodnému továrenskému spracovaniu, nízkej, či príliš vysokej tepelnej izolácii, inému zameraniu použitia, nevhodnému strihu a tiež umiestneniu a tvarovaniu švíkov, ktoré môžu napríklad pod batohom pôsobiť nepohodlne.

 

Najčastejšie používané materiály 

PES – polyesterové vlákna 

– je to veľmi často používaný materiál, predovšetkým pre svoju schopnosť nenasiaknuť, sú dostatočne pevné a znesú naozaj vysoké teploty. Jeho pranie je trochu obtiažnejšie, ale dá sa zvládnuť. Merná hmotnosť PES je vyššia ako u POP a tiež horšie uchováva teplo. Pozor – občas sa používa v dvoch vrstvách, pričom každá z nich má inú funkciu!

POP – polypropylénové vlákna

– tieto vlákna majú veľmi nízku hmotnosť, držia si teplotu, majú vysokú odolnosť voči kyselinám, zásadám, nečistotám a baktériám. Dôležitá je aj ich naozaj minimálna nasiakavosť, veľmi vysoká pevnosť a odolnosť voči pliesňam a mnohým ďalším rizikovým faktorom. Nevýhodou u nich je, že vzhľadom na ich chemické vlastnosti, majú obmedzenú ponuku farieb, ťažšie sa sušia a pri praní sa musíte držať nízkych teplôt.

Vlna

– jej spracovanie je obtiažne, ale pri správnom postupe sa môžete dočkať naozaj zaujímavých výsledných produktov. Má totiž schopnosť veľmi dobrej tepelnej izolácie a v kombinácii so syntetickým vláknom, perfektne odsáva a následne odparuje vodné pary a pot. Údržba vlnených produktov si však vyžaduje náročnejší prístup.

Bavlna

– netreba na ňu celkom zabudnúť, lebo v poslednom období sa objavujú výsledky technologických úprav, vďaka ktorým aj bavlna rýchlejšie schne, odvádza od pokožky vlhkosť a odpudzuje vodu.

Teraz si trochu priblížime pozitíva  funkčného termoprádla:

* nenasávajú vlhkosť, ale vyprodukovaný pot šikovne transportujú na vonkajšiu stranu a urýchlia jeho odparenie

* majú vysokú odolnosť proti rôznym škodlivinám ako sú pliesne, baktérie aj niektoré druhy znečistení

* pri namočení nenaberajú výrazne na hmotnosti

* majú skutočne schopnosť rýchleho usušenia

* pri kombinácii viacerých materiálov menia a rozširujú možnosti svojej funkčnosti

* pri zmene tempa, či fyzickej aktivity nemení teplotu, ale postupne sa prispôsobuje okolnostiam

 

 

A s úplnou samozrejmosťou má aj svoje negatíva:

– obtiažna údržba a rýchlejšia opotrebovateľnosť

– riziko mechanického poškodenia ( v prípade zachytávania o suchý zips ešte vyššie )

– vzhľadom na nízke teploty odporúčané pri praní, zostávajú na prádle stopy používania

Keď si všetky výhody a nevýhody spočítate, jednoznačným výsledkom je, že funkčné termoprádlo sa oplatí, lebo má mnoho vlastností, ktoré sú v horách jednoducho na nezaplatenie.