Ak neviete, ako vybrať mačky, tak Vám trošku poradíme :).

Pri výbere mačiek a cepínov je rozhodujúcim kritériom aktivita, na ktorú ich budete využívať. Základné rozdelenie je na mačky turistické, lezecké a skialpinistické.

Asi najprehľadnejšie rozdelenie produktov ponúka firma Grivel. Pri každom modeli mačiek a cepínov uvádza rozsah použitia ohodnotený písmenami od A až po H.

Aký je medzi nimi rozdiel?

Turistické mačky

– majú predné hroty v horizontálnej polohe, tým pádom majú pri kráčaní lepší záber

– bývajú zväčšča kĺbové, aby neobmedzovali chodidlo v pohybe pri mäkších podrážkach a nenabaľovali zbytočne sneh

– viazanie* môže byť univerzálne, poloautomatické alebo automatické

Lezecké mačky

– majú predné hroty vo vertikálnej polohe, čím je zabezpečená ich väčšia odolnosť na zvislé zaťaženie

– predné hroty často bývajú vymeniteľné, niekedy s možnosťou zvoliť jeden alebo dva predné hroty

– používajú sa kĺbové, aj rámové

– viazanie sa odporúča automatické, pri ľahších terénoch stačí poloautomatické, univerzálne sa neodporúča, aby sa predišlo vyzutiu mačky

Skialpinistické mačky

– mačky konštrukciou prispôsobené na upevnenie na lyžiarky

– viazanie poloautomatické alebo automatické

– (!) do tejto kategórie sa radia aj stúpacie železá, ktoré sa upevňujú priamo na skialpinistické viazanie

Typy viazania*

Univerzálne

Ide o prvý typ viazania mačiek vôbec. Princípom je fixácia mačky na obuvi pomocou remienkov, nie je potrebná obuv s pridanými zárezmi, mačky s týmto typom viazania sú použiteľné so širokým spektrom pevnej turistickej obuvi.

Nevýhodou je riziko zastavenia krvného obehu v chodidlách pri prílišnom zatiahnutí remienkov, povolovanie remienkov a možnosť vyzutia mačky pri vysokom zaťažení.

Poloautomatické

Upevnenie mačky na obuvi je podstatne lepšie a pevnejšie ako pri univerzálnych mačkách. Na špičke je mačka fixovaná pomocou tvarovanej gumy a na päte pomocou rýchloupináku. Na tento typ viazania je potrebná obuv so žlabkom na päte. Pri správnom upevnvní držia mačky na nohách dostatočne stabilne pre pohodlnú chôdzu po snehu, fyrne, ľadovci, či dokonca aj pri ľahšom lezení.

Automatické

Najstabilnejší typ viazania, mačka je fixovaná na špičke pomocou strmeňa a na päte pomocou rýchloupináku. Automatické mačky sú vhodné aj do najťažších lezeckých terénov s minimálnym rizikom vyzutia.