Čo je páperie?

Čo je páperie??

Páperie je prírodný, čistý, tepelno-izolačný materiál. Najlepšie páperie je preto možné nájsť u vtákov, ktoré prežívajú zimu v arktických podmienkach.

Rozdiel medzi páperím a bežným perím je v tom, že páperie rastie bez pevnej, centrálnej „stonky“ alebo brka. U dospelých vtákov tvorí jemnú, našuchorenú podkladovú vrstvu v blízkosti tela pod vtáčím hlavným perím.

Najčastejším zdrojom páperia sú kačice a husi. Husacie páperie má lepšie vlastnosti ako kačacie páperie. Páperie sa používa ako izolačný materiál v rôznych výrobkoch, ako sú spacie vaky, izolačné bundy.  Páperová izolácia, ktorá sa používa, nie je čisté páperie, ale je to „zmes páperia“, ktorá obsahuje aj malé percento jemného peria. Čím je väčšie  percento čistého páperia, tým má lepšie izolačné vlastnosti. Čím väčšia je hodnota plnivosti, tým väčšia je rozpínavosť páperia a tým teplejší je výrobok ako napríklad páperová bunda.

Plnivosť
Najdôležitejší ukazovateľ kvality peria je údaj o jeho plnivosti. Ten vyjadruje pružnosť a rozpínavosť peria. Táto vlastnosť hovorí o tom, koľko vzduchu je perie schopné poňať, tj. po stlačení získať pôvodný objem.  Plnivosť znamená objem v palcoch kubických „cuin“, ktorý zaujme 30 g peria v nadýchanom stave, to znamená, že čím je väčšie číslo plnivosti, tým je páperová bunda teplejšia.

Jednoznačne možno povedať, že najlepšie izolačné vlastnosti má husie perie a preto sa odporúča využívať páperové bundy ako vonkajšiu vrstvu. Je to tak aj napriek jeho nízkej hmotnosti. Ak namočíte páperie, stráca svoje termoregulačné vlastnosti. Preto je nevyhnutné udržiavať páperové bundy v suchu. Ak sa chystáte použiť bundu z páperia, ktorý bol dlhšiu dobu stlačený, dôkladne ho ponatriasajte, aby sa uvoľnili mikroskopické vetvičky páperia, ktoré zväčšujú jeho loft.

Ďalšou  dôležitou vecou pri páperových bundách je ich  prešívanie, keďže teplo sa udržiava v jednotlivých komorách.

Aj vy hľadáte kvalitné páperové bundy za najprijateľnejšiu cenu na trhu ? Nájdete ich v  outdoor predajni na Liptove v Ružomberku Adam Sport Ružomberok  alebo cez outdoor e-shop www.adamsport.eu