Ako vybrať ponožky do turistických topánok ??

ponozky-wls-lasting

Po správnom výbere turistickej obuvi je následný krok správny výber kvalitnej turistickej ponožky .

Od kvalitnej turistickej ponožky v základe požadujeme :

 • Čo najoptimálnejší odvod telesnej vlhkosti
 • Na exponovaných miestach (napr.päty, prstoch ) zosilnené priadze
 • Pružné pruhy proti zabráneniu pohybu ponožky
 • Technologický výskum prebieha neustále a jeho nové poznatky sú pravdaže využívané ako pri výrobe vrchného textilu, tak aj pri spodných dieloch oblečenia a ponožkách. Ak ste si teda vybrali správnu turistickú obuv, čo je základ pre vaše pohodlné výpravy do prírody, ruka v ruke s týmto kráča aj výber kvalitných ponožiek.

V prvom rade si treba určiť, na aký účel chcete ponožky využívať a podľa toho nastupujú výberové kritériá. Takže poďme spolu posúdiť, čo všetko sem patrí:

 • Ročné obdobie, v ktorom ich chcete používať

celoročne

v lete

v zime

 • Technológia výroby

jednodruhové  ( použitý jeden druh vlákna, materiálu )

viacdruhové   ( kombinácia viacerých materiálov )

špeciálne   ( pri mimoriadnych požiadavkách )

 • Účel použitia

bežecké   musia predovšetkým dokonale chrániť chodidlo pred nárazmi a pochopiteľne pred otlakmi.

lyžiarske   tu je základom vysoký tepelný komfort, ochrana pred chladom a tiež správna výstuž na miestach, kde hrozia otlaky a odery.

trekové   tieto by mali spĺňať predovšetkým to, – aby nám v nich v lete nebolo priteplo a v zime naopak chladno, -aby odvádzali pot, -aby mali prstovú časť šitú plocho, vystuženú spodnú časť, – aby boli vybavené bočnými odparovacími kanálikmi, čo zabezpečuje menší nápor na chodidlo a pôsobí protišmykovo, – aby boli čo najlepšie zabezpečené proti pliesňam a baktériám ( napríklad aj použitím strieborných vlákien ).

cyklistické   taktiež majú plniť vyššie uvedené kritériá, no v prípade vystuženia ponožky – to je umiestnené opäť na iných miestach.

horolezecké   treba sa hľadať také, ktoré majú nízky objem a hmotnosť, sú určené priamo na túto aktivitu a v tomto prípade vzhľadom na ich špeciálne vybavenie pri spracovaní, počítajte aj s nárastom ceny.

na iný účel   tu si samozrejme musíte určiť kritériá podľa zamýšľaného použitia ( napr. na spanie v extrémne chladnom prostredí ).

Či ste siahli skutočne po tom správnom produkte vám ukáže samotný výsledný efekt po použití:

 • žiadne otlaky spôsobené neželaným pohybom ponožky v topánke
 • -žiadna bolesť z nadmerných nárazov chodidla pri chôdzi
 • -žiadne diery a vydraté vlákna na ponožkách už po niekoľkých použitiach
 • -žiadne nadmerné vlhko, teplo, chlad, alebo dokonca pliesne v topánke

Ak ste už teda kúpili ponožky, ktoré vám naozaj vyhovujú  – gratulujeme! Ale dôležitá je aj ich údržba a tu jednoznačne platí, že je nutné riadiť sa pokynmi na štítku od výrobcu, dodržiavať určené pranie, používať pracie prostriedky určené na outdoorové oblečenie a nepoužívať aviváž, ktorá by mohla spôsobiť podráždenie pokožky.

A ešte niečo na záver – ani tie najlepšie ponožky vám nenahradia správnu obuv a toto pravidlo samozrejme platí aj naopak 🙂