Ako vybrať snežnice ?

msr-lightning-axis Ak aj vy patríte medzi turistov, ktorí sa pohybujú pri svojich výpravách do prírody výhradne pešo. Ak ste odhodlaní na pohyb v prírode aj počas zimných mesiacov kvôli obmedzenému pohybu spôsobenému snehovou prikrývkou, potom  práve snežnice sú správnou voľbou pre Vás

Snežnice vám totiž umožnia omnoho intenzívnejší zážitok, ako rýchly presun napríklad na bežkách.

Ich úlohou  je zväčšiť plochu, ktorou sa chodidlo dotýka zeme – snehovej vrstvy a tým umožniť jednoduchší presun bez neustáleho prebárania sa. Je to vlastne plošná konštrukcia pripevnená k topánke, ktorá už v súčastnosti nesie rôzne tvary a prevedenia. Dôležité je uvedomiť si, že čím vyššia je hmotnosť nositeľa, tým je dômyselnejšia a plošne väčšia snežnica.

Prečo sú snežnice také populárne? Lebo na ne skutočne nepotrebujete žiadny platený výcvik, alebo kurz. Tiež je zaujímavé porovnať si cenu kompletného skialpinistického vybavenia s cenou snežníc. Rozdiel v prospech snežníc je jednoznačný.

V ponuke sa stretnete s týmito druhmi snežníc:

  • tradičné snežnice – majú tvar oválu, alebo slzy. Pozostávajú z laminátového ( pripadajú do úvahy aj rôzne prírodné materiály ) rámu a povrázkovej, alebo remienkovej výplete. Od spôsobu vypracovania a použitého materiálu sa odvíja aj ich cena.
  • rámové snežnice – tu je rám vyrobený z kovovej časti, ktorá je potiahnutá dierovanou plachtovinou. Na prvý pohľad nepôsobia príliš odolne, ale opak je pravdou. Na pultoch ich nájdete v pomerne veľkých veľkostiach, ale použitie v náročnejšom teréne neodporúčame. 
  • plastové snežnice – do tejto kategórie patria snežnice, ktoré síce nie sú najlacnejšie, ale určite ich oceníte v prudko klesajúcom, alebo kamenistom teréne. Sú veľmi obľúbené, pretože aj čo sa odolnosti týka, zradia málokedy a ich využitie je naozaj univerzálne. Tvorí ich lisovaný plast rozmanitého tvaru s otvormi, určenými na viazanie. Na spodnej časti je tento druh snežníc vybavený hrotmi. 

Ešte by sme vás radi upozornili, že ak ste sa rozhodli snežnice si zaobstarať a máte v v pláne pochod s nákladom, na lepšie rozloženie hmotnosti a zabezpečenie stability tela, odporúčame zobrať si so sebou aj teleskopické palice. Určite padnú vhod hlavne v zložitejšom teréne.

Ak teda patríte k turistom, ktorí si prírodu radi prejdú aj s dostatočným časom pre pôžitok, citom pre detail a ak sa už do nej vyberú, tak zabúdajú na čas, v tom prípade sú snežnice stvorené pre vás!