Ako vybrať športester

spostester-suunto-ambit3-black-peak-horosportSuunto Ambit3 Peak Black (HR) Recenzia 

Wikipedia hovorí, že Suunto je spoločnosť vyrábajúca športové hodinky, potápačské prístroje, kompasy a prístroje určené na presné merania. Sídli v meste Vantaa vo Fínsku a na celom svete zamestnáva niečo vyše 400 ľudí. Jej produkty sú predávané vo viac ako 100 krajinách sveta. Hoci je činná v celosvetovom meradle, jej výroba aj naďalej sídli blízko centrály vo Fínsku, kde sú stále určité komponenty vyrábane ručne. Slovo „suunto“ je odvodené od starého fínskeho slova „suunta“, čo znamená smer, smerovanie alebo aj azimut. (Wikipedia)  (zdroj: suunto.com)

Prvý odstavec vystihuje dôvod, prečo som si kúpil Ambit3 Peak HR. Chcel som prístroj, ktorý mi ponúkne presnosť a spoľahlivosť spolu s technológiou GPS, baro a meraním tepu. Všetko spomenuté je kombinované v jediných hodinkách. Táto verzia je po technickej stránke to najlepšie, čo rad Ambit3 môže ponúknuť (keď nepočítam Sapphire, ktorý sa ale líši len vzhľadom). Teda poďme sa na ne pozrieť z blízka.

Meranie tepu (HR)

Keďže športujem, tak som istotne chcel verziu s funkciou merania tepu. Skratka HR je odvodená od ang. termínu Heart Reart, čo nám napovedá, že ide o meranie tepu a výpočty všetkého, čo v súvislosti s tepom môžeme potrebovať. Rovnako, ako bežné HR funkcie (meranie aktuálneho HR, HR ako % z max. alebo v primernom vyjadrení), táto mašinka nám ponúka údaje ako predpokladaný VO2 max, čas regenerácie alebo kalorická spotreba. Informáciu o tepovej frekvencii máme dostupnú počas každej aktivity, ktorú robíme, napríklad aj počas plávania. Spolu s verziou Ambit3 Suunto prináša aj vylepšený HR Suunto Smart Sensor. Podľa výrobcu ide o najmenší Bluetooth senzor na trhu, ktorý je kompatibilný s hodinkami samotnými, aplikáciou Movescount na telefóne a oblečením radu Movesense.

Meranie výšky

Máš namierené do hôr a chceš vedieť svoju súčasnú výšku alebo trend počasia? Zober si so sebou Ambit3, kde máš barometrické merania. Výstupom týchto meraní sú údaje o aktuálnej výške, vertikálnej rýchlosti, súčet nastúpaných/naklesaných metrov, ďalej o tlaku vzduchu a iné užitočné informácie. Mne prišli veľmi vhod údaje o čase východu/západu slnka a tiež funkcia Storm Alarm, pri ktorej hodinky zapípajú v prípade, že prudko poklesne tlak vzduchu. Toto nás má varovať pred možnou blížiacou sa búrkou.

GPS

Keďže ide o najvyššiu verziu, máme k dispozícii aj GPS funkcie. Ide o známu funkciu a teda nie je nutné ísť príliš do detailov. Ale aj napriek tomu je tu pár vychytávok, ktoré mi nedá nespomenúť. Vieme, že asi hlavnou úlohou GPS funkcie je informovať nás o našej polohe a výške. Navyše k tomuto je Ambit3 schopný navigovať nás po uložených POIs (Points of Interest = body záujmu), dokáže zaznamenávať prejdenú trasu a po trase nás navigovať. V Suunto vyvinuli funkciu FusedAlti, ktorá kombinuje GPS a barometrické funkcie s cieľom dosiahnuť čo najpresnejšie meranie výšky. Musíme mať na pamäti, že túto funkciu môžeme použiť len v prípade verzie s GPS aj baro.

Batéria

Tento model má v sebe nabíjateľný akumulátor a teda pri vybití neporterbujeme meniť baterky. Podľa oficiálnych materiálov má byť životnosť barérie dvojnásobná oproti modelu Ambit2. Čo to v skutočnosti znamená? Naneštastie som Ambit2 nepoužíval, a teda toto neviem porovnať. No Ambit3 používam denne. Keď športujem (obyčajne behám), mám aktívne GPS spolu s baro. Navyše asi 60% mojich tréningov je vo večerných hodinách, a teda často používam aj podsvietenie. S prihliadnutím na čas, ktorý týždenne strávim v tréningovom móde (8 – 12h), nabíjam baterku asi raz za 1 – 1,5 týždna. 

Movescount

Podľa môjho názoru, toto je jedno z najlepších webových rozhraní kombinujúcich tréningový denník a analýzu dát na trhu. Ponúka nám kvalitný prehľad všetkých aktivít aj so zobrazením GPS výstupu na presnej mape. Každý zo záznamov môžeme pohodlne porovnať s akýmkoľvek z predošlých a nakombinovať si napr. tepovú krivku spolu s výškovou do prehľadného grafu. Navyše si môžeme trasu nášho ďalšieho behu alebo tréningový plán na ďalšiu periódu starostlivo naplánovať dopredu. Ďalej nám toto rozhranie dovoľuje nastaviť v mašinke všetko, čo potrebujeme. Akonáhle sa dostaneme do časti Community, máme možnosť spojiť sa s inými Suunto používateľmi, zdieľať naše aktivity alebo sa pridať do rôznych skupín. Movescount spája vlastnosti cenného tréningového denníka spolu s možnosťami sociálnych sietí dnešných dní. A ešte k tomu to aj dobre vyzerá.

Zhrnutie

Túto mašinku používam od januára 2015 a môžem o nej povedať len pozitívne veci. Predošlé odstavce som napísal čisto len z pozorovaní a skúseností počas tejto doby. V recenzii uvádzam najvýznamnejšie faktory a funkcie, ktoré ma zaujali, a ktoré najčastejšie používam. Keby sa môj súčasný Ambit3 pokazil alebo by som oneho nejak prišiel, tak by som si istotne zaobstaral rovnaký. Kombinácia jeho funkcií a možností mi dáva presne to, čo pre svoj tréning potrebujem a od takéhoto zariadenia očakávam. Počas používania som, ale objavil jednu negatívnu vec. Všimol som si to počas testu na regeneráciu, kde si ľahnem a v zápätí sa prudko postavím. Počas státia sledujem pohyb tepovej frekvencie, a teda jej meranie musí byť veľmi citlivé a detailné. Ambit3 mi akosi takéto jemné pozorovanie nevie poskytnúť. No počas tréningu som si nevšimol žiadnu chybu v meraní alebo zobrazovaní HR. Som používateľom Androidu a Suunto nemá ešte hotovú appku (v čase, keď toto píšem), tak jej hodnotenie neviem do tejto recenzie zahrnúť.