Ako vybrať stravu ?

  Pri športoch ako sú turistika, treking, alebo horolezectvo sa treba zaoberať aj správnou výživou a vyváženou stravou, lebo od týchto faktorov sa tiež odvíja úroveň kondície športovca.travellunch-jedlo

Každý, kto sa rozhodol pre jeden, alebo viac z uvedených športov, musí rátať s tým, že sa jedná o fyzicky náročný koníček, ktorý si vyžaduje pravidelný prísun bielkovín, cukrov a tukov. Ak to otočíme na čísla, tak je to približne 60% cukrov, 15% bielkovín a 25% tukov.   Nájdete samozrejme informácie, ktoré uvádzajú iný percentuálny pomer, ale odporúčame držať sa tohoto osvedčeného.

Jedlo, po ktorom siahajú milovníci týchto športov, však musí spĺňať aj iné kritériá: -nízka hmotnosť, -vysoké nutričné hodnoty, -malý objem.   

Aby v týchto otázkach bolo jasno, povieme si k väčšine dôležitých zložiek potravy pár slov.

Cukry  ( sacharidy ):   jedná sa o základný zdroj energie, z ktorého dokáže ľudské telo čerpať. Poznáme také, ktorých energetický účinok nastupuje okamžite ( jednoduché cukry ) a tie sú obsiahnuté napríklad v mede, čokoláde, cukrovinkách. Dôležité sú však najmä tie potraviny, z ktorých sa sacharidy uvoľňujú postupne ( zložené cukry ) a telo z nich dokáže dlhšie fungovať – ryža, celozrnné pečivo, chlieb, cestoviny.

Bielkoviny ( proteíny ):   tvoria základ všetkých buniek v tele. Ak sa prečerpal v organizme zdroj tukov a cukrov, dokáže ho zastúpiť aj bielkovinový prísun, aj keď je to trochu iný zdroj energie. V tomto prípade dochádza k úbytku svalovej hmoty. Bielkoviny si doplníme z mäsa, mlieka, mlieč. výrobkov, strukovín, atď.

Tuky :   je to akýsi rezervný zdroj energie a zároveň plnia funkciu udržiavania tepla v tele. Bez nich by tiež nebolo možné vstrebávanie niektorých dôležitých vitamínov. Poznáme živočíšne a rastlinné tuky a nájdeme ich v orechoch, rybách, masle, atď.

K veľmi podstatným zložkám, ktoré nesmú chýbať v strave zdravého jedinca, patrí aj vláknina, vitamíny a minerálne látky, voda.   

Vláknina je obsiahnutá v ovocí, zelenine, celozrnnom pečive, ovsených vločkách a pšeničných vločkách. Jej úlohou je dôkladné čistenie čriev, podpora ich činnosti a vyprázdňovania, taktiež funguje ako ochrana pred vstrebávaním toxických látok. Nedostatok minerálov, alebo vitamínov môže viesť k sťaženému metabolizmu, určitým zažívacím ťažkostiam, mnohým ochoreniam, až zlyhaniu organizmu. Dbajte preto na dostatočný príjem ovocia, zeleniny, minerálnych vôd a iných zdrojov týchto cenných látok. Určite nezabúdajte ani na dostatočný pitný režim. Je dôležité množstvo, ale aj druh tekutín, pretože stráviť celý, prípadne niekoľko dní pitím výhradne čistej vody, tiež nie je prospešné. Skúste ju teda dochutiť aspoň „šumákmi“ s obsahom minerálov, prípadne aspoň troškou soli!

Čo svet svetom stojí, vždy platilo staré, ale stopercentné – „Sto ľudí, sto chutí.“ A platí to aj doslova. Každý z nás si pochutí na niečom inom a preto radiť tu, čo presne si máte so sebou do hôr zobrať, by bol číry nezmysel. Len bude veľmi osožné, uvedomiť si, že stravu si budete niesť na vlastnom chrbte ( čiže pozerať na jej hmotnosť, objem ), musí vás nielen zasýtiť, ale hlavne poskytnúť telu dostatok energie (vysoké nutričné hodnoty ), minerálov, vitamínov a vedieť po ťažkom fyzickom úsilí, telo rýchlo a účinne zregenerovať. Toto všetko – plus , mínus množstvo naplánovaných kilometrov, dní, predpokladaná náročnosť terénu. A ak sa vám prihodí po veľkej námahe dosť obvyklý jav – nebudete mať jednoducho chuť na jedlo, skúste svoje chuťové bunky prebudiť, lebo zostať v horách s prázdnym žalúdkom a kopou kilákov v nohách predstavuje značné riziko! Stravu teda vyberajte podľa týchto kritérií a tiež tak, aby ste po nej skutočne nabrali aj pozitívne naladenie a psychickú pohodu.

Každý sa pozná najlepšie sám. Myslíme tým sklony neustále niečo vyjedať, chrúmať, prežúvať, či mlsať, ale aj to, že vám stačí výdatná strava dvakrát denne. Podľa toho sa treba aj zariadiť a vybaviť. Veľmi dobrou voľbou pre milovníkov zdravých maškŕt je napríklad sušené ovocie, oriešky, či sladké pomazánky s vysokým obsahom kakaa.

Majte na zreteli, že čím náročnejší výstup, alebo pochod máte naplánovaný, tým vyšší by mal byť podiel nutričných hodnôt stravy, ktorú si beriete so sebou. Pri zdolaní fyzicky veľmi namáhavého pochodu by mal váš energetický príjem dosiahnuť okolo 13 000 kJ.