Ako vybrať turistické oblečenie ?

Crater-mammut-orange-amazon Výrobky, o ktorých výrobca tvrdí, že sú nepremokavé, musia mať šité spoje prelepené špeciálnou nepriepustnou páskou.
Bunda by mala mať čo najmenej okrás – čím menej švov, tým lepšie.
Pokiaľ je na bunde materiál na mnohých miestach zbytočne zdvojený až ztrojený (vrecká, vyztužené ramená a lakte), potom sa to prejaví na menšej priedušnosti bundy, i napriek tomu, že samotný materiál je vynikajúci.
Rukávy musia byť vsadené tak, aby umožňovali pohodlné vzpaženie, musia byť taktiež dostatočne dlhé; vhodné sú zipsy s umelými „zubami“, zips by mal byť chránený légou (s cvočkami alebo so suchým zipsom).
Obojstranne rozopínateľný zips pomôže odvetrávať, uľahčí vysoký krok, nebráni používať istiaci úväzok.
Na reguláciu teploty a odvetrávanie slúžia sťahovačky na dolnom okraji bundy, na krku, na konci rukávov, v páse, a prípadne vetranie pomocou otvorov v podpazuší, alebo cez sieťovinu vo vreckách. Vrecká musia byť uzavierateľné a zipsy prekryté légou.
Límec a kapucňa musia vytvoriť dokonalú kuklu, ktorá ochráni krk, bradu, tvár, čelo a pochopiteľne hlavu, musí perfektne držať i za silného vetra na hlave a nesmie obmedzovať vo výhľade; pokiaľ si kupujeme bundu určenú na vysokohorskú turistiku, mala by sa pod kapucňu vojsť i prilba!
Nohavice majú mať vystužené kolená a sedaciu časť – čo predlžuje ich životnosť. Nesmú obmedzovať v pohybe, musia sa pod ne vojsť predchádzajúce vrstvy. Je veľmi dôležité, aby umožňovali dlhý vysoký krok a pohodlný predklon.
Nohavice so zipsmi po celej dĺžke umožňujú ich obliekanie a vyzliekanie i cez topánky.
Praktický je zvýšený pás a traky, ktoré sa ľahko odopínajú.

1. vrstva

 

Prvú vrstvu tvorí spodné prádlo a tiež ponožky. Prádlo ma za úlohu odvádzať pot a vlhkosť od pokožky a zabezpečovať pocit sucha. Zároveň však musí byť príjemné na telo. Pre aktívny pohyb vyberáme z materiálov na báze špeciálnych umelých vlákien. Spodné prádlo by malo byť priliehavé. Príliš tesné môže obmedzovať v pohybe, príliš voľné nespĺňa požiadavky na funkčnosť prvej vrstvy.

2. vrstva

Do skupiny oblečenia druhej vrstvy patria rôzne tričká, košele, roláky, mikiny, ľahké bundy a nohavice. Dobré materiály druhej vrstvy sú ľahké, nenasiakavé, priedušné a rýchloschnúce. Väčšinou sa jedná o podobné materiály ako využíva prvá vrstva, niekedy sa ale zároveň materiálovo približujú tretej vrstve. Vďaka druhej vrstve môžeme plynule reagovať na mierne zmeny teploty okolitého prostredia.

3. vrstva

 

Hlavnou funkciou tretej vrstvy je tepelná izolácia. Táto skupina je zastúpená predovšetkým najrôznejším oblečením z fleece materiálov. Kvalitný fleece je ľahký, tvarovo stály, odvádza vlhkosť preč od tela, tepelne izoluje a veľmi dobre schne, avšak nie je vôbec odolný proti vetru. Jeho hlavnou funkciou je udržanie telesného tepla. Z materiálov tretej vrstvy sa vyrábajú bundy, nohavice, rukavice, čiapky, multifunkčné čelenky i obuv do spacáku.

Do tretej vrstvy patrí taktiež oblečenie z fleecových vetruodolných materiálov, ktoré zároveň plnia funkciu vrstvy štvrtej. Nahrádzajú dve vrstvy naraz – oblečenie je tak menej objemné, umožňuje ešte volnejší pohyb a okrem toho nezaberie tak veľa miesta v batohu. Z tohto materiálu sa šijú bundy, nohavice ale i čiapky, čelenky a rukavice.

4. vrstva

Štvrtá vrstva chráni pred vetrom. Obliekame ju na predchádzajúce tri vrstvy, preto musí byť dostatočne voľná. Úlohou tejto vrstvy je zabrániť vetru, aby prenikol k telu, zároveň však musí dovoliť potu a pare voľne odchádzať od tela. Túto vrstvu tvoria predovšetkým rôzne ľahké vetrovky a nohavice, ktoré sa dajú zbaliť do malého balíčka. Oceníte ich najmä tri potulkách prírodou, pri behu i pri cyklistike.

5. vrstva

Piata vrstva zabezpečuje ochranu pred premoknutím, a taktiež i ona dokáže prepúšťať vypotené vlhko. Hodnota nepremokavosti je udávaná výškou vodného stĺpca, pri ktorom tkanina prepustí prvú kvapku vody. Priedušnosť sa meria množstvom vodnej pary, ktorú tkanina prepustí za časovú jednotku. Mieru priedušnosti značne ovplyvňuje teplota a vlhkosť okolitého vzduchu.