Kompletný zoznam vecí, ktoré nesmú chýbať pri zimnom lezení 🙂

Výlety na tatranské chaty momentálne trošku viaznu – nasnežené už síce pomaly bude, ale ešte je to stále málo na skialpové hrátky a masochistické stony vo vytečených ľadopádoch, tak gurmáni zatiaľ len tréningovo brúsia po Fatre. 😀 Poniektorých nás umelé steny až tak neberú, tak sa už teraz vytešujeme na najbližší drytool a nejaký ten ľadík. Dobre padne aj malá rekapitulácia werkzeugu a prípadné doplnenie chýbajúcich ruských titánových šróbov, alebo už radšej tie od Petzlu. 😉 Poďme sa teda spoločne pozrieť na (základnú) zimnú výbavu pre horolezca!

Triedenie matrošu pod nástupom na Lomnický ľad

V prvom rade určite nesmie chýbať sedák. Ak chcete vybrať nejaký nový kúsok, môžte nabrať inšpiráciu napríklad TU, alebo TU.

Prilba – okrem padajúcich kameňov, bude pravdepodobne padať aj ľad ;). Keby ste si chceli dopriať aj ochranu tváre a videnia v podobe Petzl Vizion, tak by ste si museli zaobstarať kompatibilnú prilbu –  Meteor, Elios alebo Altios.

Ďalej by to chcelo takú klasiku, čo sa týka aj letného výstroja: istítko typu Reverso, karabíny, slučky, možno pár expresov, určite repky v prípade núdze (HZS odporúča 2x rep o min. priemere 4mm a min. dĺžke 4m), plus ja osobne sa v Tatrách bez dvoch prúsikov a majlónky nepohnem.

Samozrejme, čo by to bolo za bezpečné lezenie bez lán však. 🙂 Šaškovanie na jednoduchom lane v Tatrách mám už na(ne)šťastie úspešne za sebou, a z vlastnej skúsenosti to rozhodne nikomu neodporúčam! O ľadoch platí to isté, kopnete si omylom mačkou rovno do lana a doliezli ste… Treba zvoliť buď polovičné alebo dvojité laná. Ja už nejaký ten piatok fungujem na Tendon Master 7.8 s najvyššou úpravou a úplná spokojnosť.

Denisa sa snaží v občasných poryvoch vetra frakcie 300km/h vysporiadať so zauzlenými lanami (dobre tak možno 280km/h mal ten vietor 😀 )

Chocky, friendy, skoby sa zídu v prípade, že si pôjdete vyzvárať nejaký ten mixík.

Čo Vám rozhodne nebude treba je kladivo, pretože budete mať cepíny… a to už sa konečne dostávame k čisto zimnej výbave:

Cepíny – keďže sa chystáme liezť, turistické nám moc treba nebude, skôr pribalíme tie lezecké. Ak potrebujete poradiť, akým cepínom sa vybaviť, kliknutím na tento ČLÁNOK budete o niečo múdrejší 😉

K cepínom si šikovne pribalíme mačky, ku ktorým taktiež máme čo dodať v rozprave o stúpacích železách.

Ruské titánové šróby dnes už len tak ľahko nezoženiete, zato v Adamsporte visia vyblišťané kúsky od Petzlu, BD-čka, či Singáču. Užitočnou pomôckou na rýchle zhotovenie ľadových hodín je Black Diamond First Shot.

Šikovná vecička, ktorú si bezpochyby každý zimný lezec obľúbi je karabína Caritool, do ktorej sa dajú pohodlne zavesiť šróby, alebo cepíny pri zľaňovaní.

Plusom je vždy kompletná lavínová výbava!

Nikdy doma nenechávajte lekárničku, čelovku, dobrú náladu a spolulezca ;).

ADAMSPORT_KOPCE_SK_HARDWARE

Trošku zimného hardware-u pokope. Zľava: lezecké cepíny, skladacia lavínová lopatka, lezecké mačky + púzdro, pomôcka na zhotovenie ľadových hodín, šróby do ľadu