Hľadáš motiváciu, ako a kedy začať svoju životnú premenu aj ty? Čo tak toto leto?

Ako na telo na leto?

Stáva sa ti, že sa niekedy zadýchaš? Vieš prečo to tak je? Samozrejme že vieš; a vieš, že by si s tým niečo mal/a urobiť, lebo ak to takto pôjde ďalej… Pár osobných otázok – buď úprimný/á sám k sebe:

Chcel by si mať vyšportovanejšie telo?
Čo tak na tých správnych miestach mať trocha menej tuku?
Čo tak trocha pozdvihnúť nejaké iné miesta?
Rád by si bol trocha výkonnejší za dverami svojej spálne?
Čo tak zvýrazniť niektoré sexi krivky?
Alebo sa len tak trocha cítiť lepšie, pretože urobíte niečo pre seba?

Investícia do seba je tá najlepšia investícia. To ti potvrdí snáď aj malé dieťa, ktoré si za svoju jednoeurovku slovenskú kúpi veľkú zmrzlinu – aby sa cítilo lepšie.

Tento článok nebude o zmrzline, nebude ani o malých deťoch.

Bude o tebe a o každom jednom z vás tam vonku.

Telo je „len“ telo, ale..

Telo je vec, ktorú sme pri narodení na pôrodnom oddelení tej svojej nemocnice „vyfasovali“. A od tej chvíle to s tvojim telom začalo ísť dole kopcom. Začali ťa učiť na cukor, začali ťa klamne lákať – za rôzne menšie či väčšie služby (choď mi kúpiť pivo do obchodu, namasíruj mi nohy) – na sladkosti a iné neresti. A tak sa naštartovala klesajúca krivka stavu tvojho tela.

Každý má to svoje telo. Niekto má to telo väčšie, niekto zas má to svoje „teliatko“ trocha menšie. Nechcem tu zovšeobecňovať, no pravda je taká, že každý sa občas – a to každý treba podčiarknuť minimálne 2krát – zastaví a zamyslí sa nad tým, že možno by bolo fajn, mať o 7cm menej v páse alebo trocha štíhlejšie nožičky, či trocha väčšie a okrúhlejšie ramená v tom parádnom bielom tielku.

A tak tu teraz sedíš so svojimi 30 rokmi života, so svojimi 75kilogramami a 27% telesného tuku a máš pocit, že to je na figu. Predstava vyjsť dve poschodia v paneláku, namiesto použitia výťahu v tebe vyvoláva zvláštne mentálne reakcie a pri pohľade na sexi tínedžerku, ktorá má veľmi ale veľmi krátke kraťasy a obopínajú jej (och) ladné krivky, ti stúpa tlak.

Tak prečo s tým niečo neurobíš?

Je na čase s tým niečo urobiť

Toto je tvoja šanca. Dostať sa do formy na leto aj na celý život. Dosiahnuť vysnený cieľ, tvar či formu. Vec sa má tak, že bohužiaľ, ako tvoje telo za tie roky upadlo a stále upadá každým jedným dňom, tak rovnako ako nabralo tento smer sa to môže zmeniť a krok po kroku to dať znova do poriadku.

Všetko, čo je dnes škaredé môže byť opäť pekné. Aj tvoje telo, s ktorým si nespokojný, či nespokojná môže znova krok po kroku nabrať veľkosť a krivky atletických sôch starých grékov.

supertelo

Aby človek získal kontrolu v nejakej oblasti života, potrebuje o nej niečo vedieť. Niečo sa o nej dozvie a získa trocha viac kontroly, potom zas o niečo viac vie a zas má kontroly viac. Dáme si názorný príklad. Malá Janka rada papá čokoládu. Nevie, čo čokoláda spôsobuje, z čoho sa vyrába, ako si s ňou telo poradí, jediné čo „vie“, že jej chutí. Zrazu jedného dňa stretne svoju babku, ktorú 5 rokov nevidela. A babka sedí na vozíčku, nemôže chodiť a z očí jej už takmer vyhaslo to povestné ľudské svetlo. Spýta sa bábky, čo sa stalo. Babka jej rozpovie svoj príbeh o jej láske k sladkostiam, nezdravej životospráve, málo pohybu a pokročilom štádiu cukrovky. V tej chvíli Janka získa nový údaj. Čokoláda je sladkosť a sladkosti v nadmernom množstve spôsobujú cukrovku a človek s cukrovkou zomiera.

Chápeš?

Má nový údaj, ktorý je hodnotný, funkčný a aplikovateľný. Tento údaj odteraz používa a má väčšiu kontrolu nad svojim jedálničkom. Takže existuje aj tá dobrá kontrola – pozitívna, ktorá vedie k pozitívnym výsledkom.

Táto séria článkov ťa bude viesť, aby si znova získal a získala kontrolu nad svojim telom.

Aby si bol pyšný na jeho stav.

Aby si sa dožil 118 rokov.

Aby si si aj po 40-tke užíval schopnosti a výhody mladého tela.

Alebo aby si naštval svojich kamarátov, ktorí ťa zakaždým ako si sa do niečoho aktívneho pustil odhovárali, alebo ťa spochybňovali. Aby, aby, aby..

Toto nie je niečo, čo sa naučíš v škole. Toto takisto nie je niečo, čo za teba urobí niekto iný. Je to príliš hodnotné a je to rovnako príliš nebezpečné, tieto informácie nemať.

idealne telo

Takže si pripravený/á na najväčšiu telesnú premenu svojho života? (možno ti to znie prehnane, no to či to pravda bude alebo nie a či tá premena bude naozaj najväčšia v tvojom živote závisí len a výlučne a výhradne od teba)

Je mi jedno, že si tučná, že si slabý, že máš 50 rokov. Máš telo, máš zodpovednosť, aby fungovalo, mal by si s tým niečo urobiť. Keď nebude fungovať optimálne, jediný kto tým bude trpieť si ty sám/sama.

Takže čo teraz?

Zamysli sa nad tým, čo by si chcela/chcel dosiahnuť ohľadom svojho tela – výkonnosť, vytrvalosť, sexi krivky, menej tuku, energiu?

Nabudúce sa ťa spýtam na odpoveď (už za niekoľko dní – sledujte naše novinky Adamsport.eu a tešte sa na svoje nové telo).

Xosé
autor, športový aktivista

ako schudnut