Dedinky – Stratenský kaňon až na Havraniu skalu

Popis turistickej trate, ktorý vám tu opíšeme, ponúka niekoľko vzácnych prírodných javov a určite stojí za to. Ak sa teda rozhodnete vydať na pochod v tejto oblasti Slovenska, začíname pri orientačnom stĺpe v Dedinkách a držíme sa červenej značky. Keď sa dostaneme na hrebeň, cesta začína klesať, mierime ku Gačovskej skale a neskôr k vodnej nádrži Palcmanská Maša. Treba prejsť okolo niekoľkých chatiek až k rázcestiu a potom cez obec Stratená k rázcestiu Stratenského kaňonu. V tomto bode sa začíname pridržiavať žltej značky. Keď prídeme na lesnú križovatku chodníkov poberieme sa vľavo až ku orientačnému stĺpu pri Havranej skale. 

Kráčame podľa tvarovej značky chodníka na vrchol skaly, odtiaľ dolinou pod zrázy skaly a dostaneme sa strmším klesajúcim terénom k Občasnému prameňu.

Od prameňa ( je vzácnym úkazom a to z toho dôvodu, že z neho voda vyviera iba v určitých časových intervaloch) pokračujeme lesnou cestou do doliny Veľký Zajf  a potom k rázcestiu, kde sa značka mení na zelenú. Keď sa dostaneme k rázcestiu, opäť sa držíme vľavo a kráčame po križovatku, na ktorej sa znova začneme orientovať podľa značky žltej. Z križovatky sa popri lyžiarskych vlekoch dostaneme až k bývalej stanici lanovky na Geravách. Od tohto miesta opäť sledujeme zelenú značku, ktorá nás dovedie k sedlu s krížom, neskôr na okraj chatovej oblasti. Už len pár krokov a sme pri orientačnom stĺpe Dedinky. 

Táto túra sa radí k náročným a dĺžka trasy je približne 16 km.