Filip Žáčik

Som mladý, 18-ročný chalan, pochádzajúci z Dubnice nad Váhom. Moje rodné mesto leží v srdci stredného Považia, ohraničeného Strážovskými vrchmi a Bielymi Karpatmi. Už ako malý som bol svojimi rodičmi učený láske k horám. Som veľmi rád, že táto láska stále pretrváva a ďalej sa prehlbuje. Asi každý z nás si v útlom veku dával cieľ, kým by chcel byť v budúcnosti. Ja som si ho zvolil tiež – stať sa horským záchranárom. Ako štvorročný som prvýkrát stál na lyžiach. Postupom času som sa začal venovať turistike. S prichádzajúcimi rokmi som našiel záľubu v cyklistike, horolezectve a VHT. Mojou najnovšou vášňou sa stal skialpinizmus.

Čo sa týka turistiky, som členom KST Letecké opravovne Trenčín. Chodníky v okolí Dubnice mám prechodené krížom-krážom. Už viac ako 4 roky sa venujem cyklistike – horskej aj cestnej. Každoročne sa snažím splniť hranicu do 15 000 najazdených kilometrov. Počas turistickej sezóny pravidelne chodievam do Vysokých Tatier, kde mám všeličo pobehané. Horolezectvu som sa začal venovať keď som mal 14 rokov. Zúčastnil som sa letného horolezeckého tábora na Kalamárke pri Detve, kde som sa naučil základy istenia, lezenia… Nepatrím však k pravidelným lezcom. Považujem sa za rekreačného lezca, ktorý lezie keď má čas. Mám polezených zopár ciest na Kalamárke a Halinách (na Maline Brde). Vo Vysokých Tatrách som minulý rok vyskúšal aj VHT na Jastrabiu vežu, no kvôli zhoršeným podmienkam som sa dostal len do Jastrabieho sedla.

Keďže mám tetu, ktorá žije v Ružomberku, trávim na Liptove všetok voľný čas. Hore na Maline Brde máme chatu, o ktorú sa staráme. Jej poloha v centre lyžiarskeho strediska mi umožňuje počas zimy veľa lyžovať. Je to aj vďaka tomu, že už tretí rok mám sezónny skipass. Počas leta tu mám možnosti vykonávať horolezeckú činnosť na Halinách, turistikovať po okolitých kopcoch a venovať sa horskému bicyklu.

Od roku 2015 som začal so skialpinizmom. Mojou tréningovou oblasťou sa pochopiteľne stalo Malinô Brdo, kde som túto sezónu uskutočnil okolo 98 skialpových výstupov. Ďalej som šľapal vo Vysokých Tatrách – na Chatu pod Soliskom, Skalnaté Pleso. Medzi moje najhodnotnejšie výstupy zaraďujem prelyžovanie Lomnického sedla cez hlavný svah, nakoľko v tej dobe na vrchole fúkal silný nárazový vietor.

K mojim najhodnotnejším športovým výkonom patria: prechod hrebeňa  – Krivánskej Malej Fatry, Veľkej Fatry a Nízkych Tatier (Telgárt – Špania dolina). V horskej cyklistike na rôznych pretekoch  7., 13., 99. miesto. Ďalej na skialpovom preteku na  Maline Brde 19. miesto z 26. pretekárov v kategórii muži open B (celkovo z kategórie open som skončil 34. zo 49. pretekajúcich), 1. miesto na skialp vertikale Malinô Brdo,…

Tento rok mám plno cieľov a ambícií. Chystám sa na svoj 3. ročník prechodu hrebeňa Nízkych Tatier, počas leta (alebo jesene) by som chcel vyliezť na Gerlachovský, Lomnický štít a Jastrabiu vežu. Tiež plánujem diaľkový prechod koruny Oravy, ferratu HZS na Martinkách a prechod Vysokých Tatier cez vysokohorské chaty od východu na západ. Keďže som minulý rok pracoval ako dobrovoľník vo Vysokých Tatrách, aj tento rok sa k práci dobrovoľníka opäť pridám.