Lezecká lokalita Haliny

HalinyNa východnej časti Veľkej Fatry nájdete prekrásnu oblasť vybavenú skobami a borhákmi, ako vyšitú na lezenie. Ak sa pre ňu rozhodnete, treba sa vybrať smerom cez ružomberskú Kalváriu k hotelu Malina. Cestu je možné absolvovať aj autom, ale potrebujete jednorázové povolenie na vjazd, ktoré je spoplatnené a dá sa získať na mestskej polícii v Ružomberku, alebo kabínkovou lanovkou z Hrabova na Malinô Brdo.

Celkový počet možných lezeckých ciest v tejto lokalite je 48. Mnohé boli narušené, alebo úplne zničené poveternostnými podmienkami, či zvetraním.

Známe sú napr. :

Marcová cesta (V.+)  – túto začnete stredom lámavej stienky, pokračujete trhlinami až na policu, postupujete do kúta, ktorým sa dostanete až na vrchol.

Borievková cesta (IV.) – začať treba v pravej časti od ostrohy a pokračovať previsom na plošinu, potom doľava na koniec rímsy. Postupujte do kúta steny a ním na vrchol.

Je tu samozrejme mnoho ďalších lezeckých ciest – Píďo (III.), Prehadzovačka (VI.-), Dynamika (VII.), Komíny zlodejov, Ľavá škára (V.), Bálentova cesta (III. -IV.), Skúška vytrvalosti (VI.+), Borovičkové blues (VIII.-), Voľba NO (VII.), 20 minút (VIII.), Ľavé K.O. (VI.), Skobovačka (V.)  a ešte veľa iných.