Rady a odporúčania na správne ošetrovanie materiálov

grangers_gmax

Pravidelnou údržbou a ošetrovaním pomáhate zachovať vášmu vybaveniu pôvodnú veľkosť, ktorú garantuje výrobca.

V súčasnosti je na našom trhu značný výber prostriedkov slúžiacich na čistenie i samotnú impregnáciu outdoorového vybavenia. Tieto zachovávajú a obnovujú nepremokavosť výstroja, ošetrujú vlákna, šetrne ich čistia a predlžujú životnosť technických materiálov. Väčšina sa vyrába na vodnej báze, čo uľahčuje ich použitie a zvyšuje efektivitu účinku. Dajú sa jednoducho aplikovať v práčke alebo ručným praním, dajú sa nanášať štetcom, rozprašovačom alebo špongiovým aplikátorom priamo na suchý, alebo mokrý materiál. Sú vhodné na všetky časti výstroja a vybavenia pre športovcov, turistov, rybárov, poľovníkov…

Pravidelným praním zbavujete technické látky nečistôt, ktoré na nich zostali a zároveň čistíte materiál od potu, tukov a soli. Nečistoty na týchto materiáloch ovplyvňujú okrem vzhľadu, taktiež ich funkčnosť a životnosť. Technické látkové materiály (najmä však vrchné bundy, nohavice, fleece bundy, spacáky) odporúčame prať len v značkových prostriedkoch k tomu určených, vždy podľa pokynov výrobcu uvedených na ošetrovacej etikete každého výrobku. Nikdy nepoužívajte bieliace a agresívne prostriedky. Taktiež sa neodporúča, aby ste pri praní týchto materiálov používali avivážne a zmäkčovacie prostriedky.

Na špeciálne čistiace prostriedky outdoorovej výstroje sa informujte u svojho predajcu outdoorového vybavenia.

Pracie prostriedky  môžu do určitej miery pomôcť obnoviť vodeodolnosť technických materiálov, ale v nijakom prípade nenahrádzajú samotnú impregnáciu. Pravidelná impregnácia zvyšuje funkčnosť vášho vybavenia. Pre správne fungovanie materiálov vrchnej vrstvy je impregnácia proti nasiaknutiu vodou nevyhnutná. Výrobcovia vyrábajú kvalitné vrchné outdoorové vybavenie s dlhotrvácou vodeodolnou povrchovou úpravou. Impregnácia povrchového materiálu je dôležitá z hľadiska bezproblémovej funkcie priedušnosti. Materiál zbavený tejto povrchovej úpravy saje vlhkosť a tým do značnej miery negatívne ovplyvňuje priedušnosť výrobku. Pri materiáloch zo strednej termoizolačnej vrstvy (napr. fleece) vám impregnácia poskytuje dostatočnú ochranu proti vzdušnej vlhkosti a snehu. Impregnovať sa odporúča pri nových výrobkoch každé 2 -3 pracie cykly, u starších výrobkov po každom praní.

Pre zvýšenie účinnosti povrchovej impregnácie sa odporúča oblečenie zľahka prežehliť, alebo naimpregnovaný odev usušiť v sušičke (oba tieto úkony môžete previesť len v prípade, že ich výrobca dovoľuje) – zvýši sa tým účinnosť a životnosť impregnácie.

Na špeciálne impregnačné prostriedky (odevy, obuv, stany…) sa informujte u svojho predajcu.

Klimatické prádlo – doporučujeme prať max. na 40°C, na rubovej strane s použitím jemných pracích prostriedkov (Perwool, Woolite…). Nepridávajte aviváž, nedávajte do sušičky a nežehlite!