Scarpa patrí medzi špičku vo výrobe skialpinistických lyžiarok. Jej chuťovka Scarpa Alien je čistokrvná pretekárska lyžiarka. Ale pochutná si na nej aj človek bez závodných ambícii, ktorý miluje ľahkosť pohybu. S váhou lahodných 890g a neskutočným ohybom komína 13° – 18° vám lyžiarka prirastie ku srdcu a prvé čo urobíte, keď si ju vyskúšate, pôjdete s ňou ku pokladni.

No prosím, pozrite sa na ten ohyb….

Scarpa prišla na trh s revolučným upínacím systémom BOA. Titánové lánka stiahnu dokonale chodidlo. Lanká uťahujeme otáčaním koliečka, naopak keď chceme lanká povoliť, koliečko po- vytiahneme. Systém funguje dokonale. Ak máte strach, že vám lanká povolia, rozthnú sa, nemajte, za tie roky čo je Alien na trhu som ich roztrhnúť sa nevidel.

Začnime ale od papuče. Papuča so zložením Intuition Liner HRP, polyamid a karbon zaisťuje, že noha bude vždy v teple. Na lyžiarky existujú návleky, ktoré chránia odhalené časti papuče pred snehom či vetrom. Návleky ale moc ľudí nenosí, papuča parádne plní svoju funkciu, je mäkká a drží teplo. Dokonca komín papuče môžeme utiahnuť cez suchý zips, papuča parádne drží nohu. No proste nie je o čom…

Lyžiarka je plne kompatibilná s mačkami s klasickým zapínaním alebo s techovým systémom. (Na fotkách Camp Tour 360 a Camp Race 290.)

Obrovskou vychytávkou sú vyfrézované usmerňovacie drážky na bezproblémové zacvaknutie do špičky techového viazania.

Celá lyžiarka sa mení do lyžiarskeho módu zaistením páčky, lyžiarku stiahnu nylónové lanká. Tuhosť si bez problémov môžeme nastaviť na vrchnej pracke alebo utiahnutím lanka. Mne sa stalo že som si pri páde jedno prerezal. Lanká sa dajú bez problémov vymeniť, dostať ich v každom športovom obchode.

Na fotke je vidno že prešróbovaním páčky môžeme nastavovať polohu komína pri zjazde.  Obrovská výhoda!

Jediné čo môžem už len o nej povedať že je to tá top skialpinistická lyžiarka sa výhodnú cenu. Za svojim karbónovým braton Scarpa Alien 1.0 zaostávaj jedine vo váhe, to je všetko. Ak sa rozhodujete o kúpe iných lyžiarok, respektíve ťažších a chcete sa venovať čisto len skialpinizmu, žiaden ťažký freeride, odporúčam model Alien. Jednoznačne.

Skialpinistickú výstroj za tie najlepśie ceny zakúpite na e-shope či kamennej predajni Adamsport-u v Ružomberku.

Na záver ak si sa nerozhodol, pozri koľkí sa rozhodli a nebanujú. :))