Slavkovský štít trochu inak

V poradí už 4. ročník náročných bežeckých pretekov na Slavkovský štít, ktorých sa zúčastnil aj reprezentant nášho Adam Sport teamu Martin Mikuštiak, ktorý sa s nami podelil pár vetami o jeho počínaní na pretekoch

Smerovník v Starom Smokovci, začiatok značkovaného chodníka  na Slávkovský štít, čas  na vrchol 5hodín 30 minút, aspoň tak je to uvedené….No dnes tento čas neplatí. Limit je 2 hodiny a kto ho nestihne, bude DNF…. Prečo? No lebo  sa koná 4. ročník behu na tento štít, s prevýšením  1427 metrov na trati dlhej 7.2 km.  Na štarte je 200 odvážlivcov z 5 krajín a ako pozerám okolo,nie všetci celkom vedia čo ich čaká.  Veď postaviť sa na štart v kožených sandáloch a so smartfónom  v ruke,….tomu sa hovorí odvaha nič netušiaceho.  Tí , čo zase  nechcú nič podceniť, stoja na  štarte  s palicami, snáď ich nepoužijú  ako zbraň na súperov.   No riskujem aj ja, je ideálna predpoveď a tak idem naľahko, tričko  a trenky, snáď hore to nejako vydržím.

Štart presne o 9.00 a hneď od začiatku stále strmo hore.Najprv v pásme lesa, aspoň nie je tak teplo.  Postupne sa snažím nájsť si svoje tempo, no mám pocit, že dnes to nebude ten deň. No nevzdávam to a po 40 minútach som na „vyhliadke“, čo je asi v polovici trate. No na nejaké výhľady nie je čas,   na  občerstvovačke rýchlo  vlejem do seba nejaký  nápoj  a ide sa ďalej.  Trochu som sa rozbehol a obieham pár súperov predo mnou.  No zrazu je zle. Ten  energetický nápoj  mi nejako nesadol a mám pocit, že  mi zatiahli ručnú brzdu.  Zastavujem a ten super  drink vidím druhý raz a potom  ešte dva krát…. tak toto sa mi už dlho nepodarilo. Obehlo ma  asi 10 súperov a rozmýšlam či má zmysel  pokračovať ďalej.  Nakoniec som sa pohol  vpred, už ma netrápi čas a umiestnenie, už mám cieľ len dokončiť. Nakoniec sa  to nejako podarilo, je z toho  7. miesto v kategórii muži nad 40 a 36. v celkovom poradí s časom 1: 22:57 hod. Pre úplnosť, víťazom sa stal Jozef Hlavčo v čase 1:02: 40, tesne zaostal  za   traťovým rekordom a obhájil minuloročné prvenstvo.  Bol to nádherný ale ťažký pretek a každý účastník si odnášal pekné spomienky.