Technológie

Jedinou cestou ako používať najmodernejšie technológie v outdoorovom odevnom priemysle, je posúvať funkčnosť a dizajn jednotlivých produktov vpred. Medzi najčastejšie používané technológie outdoorového priemyslu patrí najmä: podlepovanie švov, Laser cutting + ultrasonic a bezšvové technológie – zváranie, lepenie, welding atď.

Podlepovanie švov

Dnes už zavedený štandard outdoorového oblečenia. Švy je možné buď podlepovať (bežnejší spôsob) (Hardshell, packlite), alebo prelepovať (Trango, Eiger). Niekedy je samotné „prelepovanie švov“ označované skôr za welding (navarovanie tejpu). V súčasnej dobe už začína priemyselne fungovať podlepovanie softshellových materiálov (spodná fleecová strana sa prebrúsi, tejp je potom „lepený“ priamo na membránu).

 

Laser cutting, ultrasonic, welding – typ bezšvového pojenie

Laser cutting je najčastejšie používaný pre drobné vyrezávanie vlastných tvarov do strihových dielov, častí vreciek, lóg,… Táto technológia samozrejme čiastočne „predraží“ hotový výrobok, ale kvalita a precíznosť je v podstate nenahraditeľná. Pozri napr. Dýchacie otvory (napr. Trango) a ďalšie ….

podlepeni5

Ultrasonic

Je jednou z možností bezšvového prepojenia strihových dielov, jednotlivých častíc produktu. Opäť sa jedná o cenovo aj časovo náročnejšiu technológiu, avšak dizajnovo a funkčne vynikajúcu. Direct Alpine používa túto technológiu zatiaľ napr. pre štýl bundy Guide.

 

Welding (zváranie)

Je dnes už nezastupiteľnou technológiou bezšvového spájania (lepenia) dielov v odevnom priemysle. Aj napriek obrovskému vývoju v technológiách práve welding posunul možnosti dizajnu a funkčnosti oblečenia najďalej. Väčšina tovární si drží určité know how a „weldovacie“ miestnosti nie sú voľne prístupné. Najbežnejšie weldované časti produktov sú vrecká. Napr. Na bundách Directalpine Peak, Trango, Mallet atď.

laser4

 

Technológia Welding sa používa cca od roku 2000. Welding znamená „zlepenie“ dvoch rovnakých alebo rozdielnych látok pomocou spojovacieho materiálu. Niekedy je welding označovaný tiež ako bezšvová, lamininovacia alebo lepiaca technológia. Látky sú navzájom prepojené spájacím tejpom, ktorý je „roztavený“ pomocou tepla alebo ultrasoniku (vysokofrekvenčné žiarenie). Medzi prednosti Weldingu patrí dizajn a funkčnosť. (Vďaka Weldingu sú švy ploché).

Konštrukčné zaujímavosti

Hybrid systém

Účelom Hybrid systému je nájdenie rovnováhy (spojením rôznych druhov materiálov) pre optimalizáciu funkčnosti produktu ( „SCF“ – vodeodolnosť, vetruvzdornosť, paropriedušnosť).

hybrid_m_200

Nano tech 

Výborne chráni textíliu pred trvalým znečistením, navyše vytvára danej textíliu vysokú dlhodobú vodeodolnosť, pri zachovaní vlastnej priedušnosti a ohmatu. Na základe pridania „nano častíc“ (1/1000 veľkosti ľudského vlasu) do štruktúry tkaniny, sa voda a nečistoty nepenetrujú do textílie, ale zostávajú vďaka „nano časticiam“ na povrchu. Nano technológia je permanentná, bez vplyvu na požadované vlastnosti textílie (mäkký ohmat, priedušnosť.).

 

Fresh Cool

Typ finálnej úpravy materiálu, ktorý vznikol na základe požiadavky Direct Alpine u materiálu používaného na nohavice Badile, bundu Peak atď. (pre zvýšenie funkčnosti). Jedná sa o technológiu jednostrannej WR a rýchloschnúcej úpravy (wicking finish).

freshcool_m_200

Polohovanie strihov 

Jedná sa o účelné polohovanie jednotlivých strihových dielov tak, aby bolo docielené, čo najlepšej funkčnosti produktu najmä z pohľadu strečovosti. Rozdielne polohovanie jednotlivých dielov je napr. veľmi zreteľné u bundy Peak (šípky značia strečovosť daného panela).

polohovani_m_300

Recco 

Lavínový vyhľadávací systém fungujúci na odraze Recco reflektor (zrkadla na oblečenie) zo silného vysielača (zároveň prijímača) upevneného väčšinou na záchrannom vrtuľníku. Používaný najmä v Alpských krajinách, patentovaný švédskym výrobcom – od kolekcia zima 08/09.

recco_m_200

By FILIP 🙂