Topánky ako na mieru

adidas-kanadia-trKaždý z vás, kto sa aspoň jediný krát dal nahovoriť na beh, mi dá určite za pravdu v tvrdení, že zlý výber obuvi na túto činnosť, môže vašu lásku k športu pochovať hneď v zárodku. Ak si zvolíte typologicky nevhodnú obuv, nadmerne spotené, odreté, prípadne ubolené chodidlá budú výsledkom športovej činnosti, ktorá inak prináša výbornú kondíciu – ako fyzickú, tak aj duševnú. Dajte si preto poradiť a vyberajte naozaj dôkladne!    

Čo všetko je dôležité:

účel, typológia došľapu, terén, hmotnosť bežca 

Podľa účelu delíme obuv na dve oblasti a to tréningovú a súťažnú, či pretekársku. Pre začiatočníkov a ľudí s nadváhou odporúčame výber topánok, ktoré dostatočne tlmia nárazy. Topánky s ľahkou konštrukciou sú vhodné najmä na preteky, či tréningy vyžadujúce veľmi rýchle tempo.

Podľa typológie došľapu – tento parameter je jedným z najdôležitejších pri výbere bežeckej obuvi. Zároveň žiaľ, je aj často podceňovaný. Pred uskutočnením nákupu topánok, by ste teda mali celkom určite absolvovať diagnostiku došľapu. Jedná sa o jednoduchý úkon, ktorý vám prinesie odrazovú informáciu.     tlakova doska

Podľa terénu – tu je potrebné sa zamerať na to, či budete behať po ceste, asfalte, prípadne chodníku so spevneným povrchom, alebo ste fanúšikom behu v zhoršených podmienkach, kde je terén tvorený blatom, štrkom, kameňmi a pod.

Podľa hmotnosti bežca – vždy veľmi dobre poslúži informácia o produkte, ktorá prezrádza odporúčanú najvyššiu hmotnosť potencionálneho užívateľa. Určite sa na predajnom mieste zamerajte aj na túto vlastnosť produktu.

Netreba zabudnúť na to, že s behom a topánkami naň určenými úzko súvisí aj výber vhodných ponožiek. Často si neuvedomujeme, že  práve ponožka prenáša dynamiku medzi topánkou a nohou. Musí byť zabezpečená zosilnenou pätou a špičkou, na správnom mieste zúžená, dokonale anatomická, vybavená kanálikmi na odvádzanie vyprodukovaného potu a vlhkosti, aspoň čiastočne znižovať otrasy svalov a kĺbov. ponožky

 Želáme vám teda šťastnú ruku pri výbere topánok a veľa príjemne odbehaných kilometrov!