Spoľahlivá čelovka môže zachrániť život a preto by nemala chýbať v povinnej výbave pri outdoorových aktivitách, práci, ale ani v domácnosti, či dámskej kabelke. Viete aká najlepšia čelovka pre vás? Pozrite si náš test.

Testované parametre

Pri teste sme sa zameriavali na celkovú konštrukciu čelovky, ergonómiu ovládania, dosvit, charakter svetelnej stopy a vodeodolnosť. Kvalitu svetelnej stopy sme zisťovali v tmavej komore a všetky fotografie boli vyhotovené pri jednotnom nastavení fotoaparátu a jednotných svetelných podmienkach. Vodeodolnosť bola testovaná ponorením čelovky do pohárika na dobu 5 min.

celovky-prehlad

Black Diamond Spot

Čelovka ma príjemne prekvapila svojím plynulým ovládaním pri ktorom môžete regulovať dosvit z 5m (4 lumeny) na 75m (130 lumenov). Black Diamond Spot má tri LED diódy (dve z nich sú červené). Čelovka sa ovláda jedným tlačidlom vo vrchnej časti zariadenia. Pri nízkej svietivosti 4 lumeny čelovka vydrží svietiť neuveriteľných 200 h.

Čelovka Spot veľmi dobre sedí na hlave, zmestí sa pod cyklistickú prilbu a hravo ju upevníte na bežnú horolezeckú prilbu. Tlačidlá sa stláčajú bezproblémovo aj v rukaviciach. Svojou váhou Spot môže konkurovať ostatným ľahkým LED čelovkám a je vhodná na široké spektrum outdoorových aktivít. Otváranie a manipulácia s čelovkou je jednoduchá, za nevýhodu považujem upevnenie krytu pomocou plastových pásikov a nie pántov ako v prípade čeloviek Petzl.

Čelovka Black Diamond Spot má číru svetelnú stopu a bezkonkurenčný dosvit 75 m. S núdzovými 4 lumenmi však zabudnite na dynamickú aktivitu – je to skôr núdzové svetlo, ktoré som dlhodobo nevedela využiť. Výdrž čelovky 200 h je síce príjemným parametrom, ale reálne ju pre bežné aktivity budete používať niekde na srede jej svetelného výkonu a výdrže. Black Diamond Spot je odolná voči vode v rámci krytia IP X4 – tečúca a striekajúca voda po dobu 5 min. Na konci testu bola komora s troma AAA batériami suchá a v komore s LED žiarovkou nebola žiadna voda. Čelovka následne bezproblémovo fungovala ďalej.

black-diamond-spot-svietivost

Petzl Tikka XP

Petzl je tradičným výrobcom čeloviek, čo je na modeli Tikka XP viditeľné. Ovládanie čelovky je jednoduché a intuitívne – tlačidlá čelovky netreba nasilu mačkať, ale v batohu sa čelovka sama nezapne. Tikka XP má 3 výkonné LED diódy. Čelovka veľmi dobre sedí na hlave a svojou váhou patrí medzi najľahšie na trhu, čo z nej robí špičkový produkt pre akúkoľvek outdoorovú, pracovnú, či rodinnú aktivitu, pri ktorej potrebujete mať voľné obidve ruky. Tikku XP bez problémov pripevníte na klasickú, horolezeckú prilbu. V ECO móde je jej dosvit postačujúci pre nenáročný beh a turistiku.

Výmena batérií na čelovke je jednoduchou záležitosťou aj pre slabšie prsty, čelovka sa roztvorí v pántoch a pohodlne vyberiete 3 x AAA batérie. Čelovka Petzl Tikka XP síce nepatrí k najvytrvalejším, čo do výdrže, ale svojou ergonómiou a dosvitom poteší nejedného užívateľa.

Tikka XP je vodeodolná v zmysle krytia IP X4 – podľa výrobcu by mala vydržať prúd vody v akomkoľvek smere po dobu 5 min, čo v našom teste (ponorenie do pohára s vodou) zvládla veľmi pozitívne.

petzl-tikk-xp-svietivost

Petzl Tikka

Čelovka Petzl Tikka je najjednoduchším modelom rady Tikka. Petzl Tikka má jednu LED diódu bez pohotovostného červeného svetla a pri svietivosti maximálne 80 lumenov vydrží svietiť až 120 h (180 h v eco móde). Ovládanie, ergonómia a váha sú prakticky rovaké ako v prípade komplikovanejšej sestry – Tikka XP. Čelovka je príjemným spoločníkom pre jednoduché outdoorové aktivity, ktoré si nevyžadujú dlhý dosvit. Je ideálna ako náhradný zdroj svetla v speleológii, kde sa uplatnia skôr menej sofistikované ale dlhodobo funkčné výrobky. Čelovka je vodeodolná do úrovne krytia IP X4 a náš test s vodou zvládla výborne.

“Čelovku koncepcie Tikka (4 diódy) vlastním takmer 10 rokov a okrem výmeny elastického popruhu, ktorý po čase stratil pružnosť som s ňou maximálne spokojná – bola aktívne používaná v jaskyni, na skialpe, trekoch. Utrpela niekoľko pádov (aj do vody) a stále funguje.”

petzl-tikka-svietivost

Beal FF 150

Čelovka Beal FF150 má dve základné (rozptylovú + dosvitovú) a jednu núdzovú červenú LED diódu. Je určená pre široké spektrum outdoor aktivít so slušným dosvitom (až 60 m pri svietivosti 130 lm). Funkcie čelovky sa ovládajú pomocou dvoch tlačidiel vo vrchnej časti čelovky. Prepínanie funkcií ide pomerne ťažko – po istom čase manipulácie si vaše prsty čelovku rozhodne zapamätajú. Ovládanie v rukaviciach je trochu ťažkopádne. Ovládanie v mraze je ešte horšie, pretože materiály nepríjemne tvrdnú a tlačidlá sa mačkajú naozaj ťažko. Výmena 3 x AAA batérií je bezproblémová, no kryt čelovky sa otvára pomerne ťažko.

Čelovka ponúka celkovo 7 rôznych kombinácií svietenia, čo je miestami pre bežného užívateľa komplikované. Prepínanie medzi režimami je síce intuitívne no pomerne ťažkopádne. Beal FF 150 dobre sedí na hlave, prilbe a aj pod ňou. V núdzovom ECO móde zvládnete aj dynamickejšiu chôdzu. Čelovka má podľa výrobcu garantovanú výdrž 180 h, čo je fajn.

Beal svojmu modelu FF150 garantuje krytie IP X6 – ochrana pre silným vodným prúdom. Pri našom teste sa síce čelovka správala hrdinsky a jej funkčnosť ani po teste neutrpela, no po vybratí z pohára bola v komore s batériami voda. Púzdra v ktorých sa nachádzajú LED diódy ostali suché. Parameter IP X6 teda skôr ohúri na poli marketingu ako v teréne.

beal-ff150-svietivost

Mammut T-trail

Ultra ľahká jednoduchá čelovka z dielne švajčiarskeho výrobcu Mammut zaujme svojou nízkou cenou, ktorej zodpovedajú aj jej svetelné, či materiálové parametre. Mammut T-trail má 4 výkonné LED diódy, ktoré sa ovládajú pomocou jedného tlačidla vo vrchnej časti čelovky. Čelovka sa môže pochváliť dosvitom 10 m (režim LOW-80h), 20 m (režim MID-40h) a 30 m (režim HIGH-20h).

Manipulácia s čelovkou je jednoduchá, dobre drží na hlave aj rôznych prilbách. Úroveň ovládania zodpovedá jej príjemnej cene. Výmena batérií je slabším článkom čelovky Mammut T-Trail – kryt sa otvára naozaj ťažko a nie je upevnený pomocou pántu ale plastového pásika.  V ECO režime má čelovka dosvit 10 m a zvládnete s ňou aj dynamickejšie nočné aktivity. Čelovka je nepochybne dobrým spoločníkom do stanu, na kempovanie, turistiku, či ako náhradný zdroj svetla v domácnosti.

Mammut T-trail garantuje krytie voči vode IP X6 – ochrana pre silným vodným prúdom. Do komory s batériami sa však voda s prehľadom dostane aj pri nenásilnom ponorení do pohárika. Pozitívom je, že čelovka po vysušení funguje ďalej.

mammut-t-trail-svietivost

Parametre testovaných čeloviek

porovnanie-parametrov-celoviek

Záver

Z testovaných ultra-ľahkých čeloviek, by som si osobne vybrala model Tikka XP, ktorý je jednoduchý a prepracovaný zároveň. Druhým kandidátom by bola čelovka Black Diamond Spot. Pred kúpou čelovky by ste si ale mali položiť otázku, na aké aktivity chcete čelovku používať. Investovanie do najdrahšieho modelu nemusí mať vždy svoj zmysel.