XXXVIII Pochod vďaky SNP

Všetkých záujemcov a fanúšikov turistiky môžeme potešiť správou, že tradičný Pochod vďaky SNP,   sa bude konať v sobotu 19.01.2013 v baníckej obci Cigeľ, neďaleko Prievidze – kde trasa pochodu končí v Handlovej, sa organizuje opäť. Minulý rok sa tohto tradičného pochodu zúčastnil rekordný počet účastníkov a organizátori neustále pracujú na ešte lepších podmienkach pre všetkých, ktorí plánujú jedno z najväčších zimných podujatí na Slovensku absolvovať.

Ak uprednostňujete bežky, poteší vás určite informácia, že už niekoľkokrát štartovala nemalá skupina účastníkov pochodu aj na bežkách.

Na výber je sedem rôznych trás, ktoré sa delia podľa náročnosti, čo značne rozširuje možnosti každého účastníka. Trasa pre peších turistov býva obvykle dlhá cca 15 km.

Ak sa zaujímate o historické základy tohto pochodu; organizuje sa už štyridsať rokov a z jeho názvu vyplýva, že je venovaný udalostiam z obdobia roku 1945, keď bola obec Cigeľ napadnutá Nemeckým komandom. Viac ako sto osôb, ktoré napomáhali partizánom, bolo odvelčených a fakty hovoria, že niekoľko z nich, tento útok neprežilo.

Zostáva nám len dúfať, že aj január 2013 prinesie priaznivé počasie, dostatok snehu a hodne dobrej nálady, pre všetkých milovníkov turistiky a zimných športov.