970981_10151412334095178_1967534333_nTak na Slovensku nám už na pár miestach nasnežilo alebo skôr poprášilo. Nám skialpinistom pri pohľade na zasnežený Chopok či Chleb až poskočilo srdiečko. Všetci už len čakáme na poriadnu nádielku zimy  a snehu.

A ty čo? Čo budeš robiť cez zimu? Už dlhšie poškuľuješ očkom po bláznoch, ktorí sa driapu na lyžiach popod lanovku v lyžiarskom centre, zatiaľ čo ty sa vyvážaš? Láka ťa to? Prečo nie!

Najprv by sme si mali ujasniť, čo to chceme robiť, a o čom vlastne je skialpinizmus. Kolískami skialpinizmu sú klasické horské mestečká ako Chamonix vo Francúzsku, Zermatt vo Švajčiarsku či miesta ako Aljaška a Grónsko. Sneh v týchto oblastiach, kde ešte nedávno nebola vystavaná ani základná infraštruktúra, značne komplikoval ľudom život. Spočiatku preto využívali bežky. Lenže v hornatých krajoch bol s bežkami problém. Ako do kopca?! Preto sa začali používať pásy spolu s primitívnymi viazaniami prispôsobenými neskôr aj na lyžovanie.  Pásy sa vyrábali z tuleních koží. Bol to dosť nehumánny spôsob. Dnes už tulenie pásy azda ani nekúpite (ak si nejakého toho tuleníka neulovíte), pásy dostať od výmyslu sveta. Ale o tom neskôr.

Skialpinizmus sa delí na dve formy- rekreačný a pretekársky. Či už pretekársky alebo rekreačný, vyžaduje si dobrú fyzickú kondíciu a základnú skialpinistickú výstroj.

Nemáte kondíciu? Nebojte sa. Po pár výšľapoch vo vašom obľúbenom lyžiarskom stredisku sa nejaká tá kondícia objaví. Ak sú zjazdovky vo vašom stredisku preľudnené, odporúčam šliapať po skončení prevádzkovej doby, kedy si, okrem iného, môžete užiť aj ten úžasný pocit- vy, ticho, kľud, únik z reality, šport ktorý vás baví a prekrásny pohľad z vrcholu kopca na nočnú oblohu či mesto. Pre mňa neskutočný pocit, ktorý by som doprial každému. Nevravím ale, že šliapať treba výhradne v noci, to nie!  Každý má rád niečo iné.

Základná skialpinistická výstroj? Tak základom sú skialpinistické lyžeskialpinistické lyžiarky. O výbere tých správnych sa budeme baviť neskôr. Ešte nám treba pásy, pre začiatočníka najlepšie univerzálne (vhodné do väčšiny podmienok). A paličky, ja preferujem palice na bežecké lyžovanie,  ktorými sa lepšie zapiera, ale horšie lyžuje. Na začiatok budú stačiť teleskopické, ktoré si nastavíme podľa potreby. Pri šliapaní mimo zjazdovku určite potrebujeme píšťalku, izolačnú hliníkovú fóliu a základnú lekárničku. Tie sa môžu zísť aj na upravovanej trase, najmä po záverečnej. Lavínová sonda, pieps a lavínová lopatka sú mimo upravovaných tratí nevyhnutnosťou. Sú to veci, ktoré vám a vašim priateľom dokážu zachrániť život. Lavínová sonda nám ale bez potrebného školenia bude zbytočná.

Základom skialpinizmu je ale aj dobrá parta, kamaráti. Nemáte žiadneho kamaráta ktorý by s vami chodil šliapať? Prihláste sa do miestneho skialpinistického alebo horolezeckého klubu. Tam zaručene spoznáte kopu ľudí s podobou krvnou skupinou, ako máte vy. Je to fajn odviazanie, keď nešliapete sám, ale ste aspoň dvaja. Okrem iného aj bezpečnejšie!

Verím, že tento článok vás poriadne nakopol a už hľadáte na čom budete hopkať, keď nasneží. V ďalšom článku sa budeme baviť, aká výstroj je pre vás to pravé orechové, a kde to kúpiť. No kde inde, ako na vyhľadávanom outdoor  e-shope www.adamsport.eu  alebo v kamennej predajni Adamsport v Ružomberku!

Šliapaniu zdar!