Ako sa zbaliť na turistický výlet ?

ako-zbaliť-na turu

Čo si zbaliť na výlet?

Pri výbere outdoor oblečenia a vybavenia by ste sa mali sústrediť na ľahké a kvalitné kúsky, ktoré vám zbytočne nepreťažia batoh. Poradíme vám, ako si zbaliť batoh na jednodňovú (vysokohorskú) turistiku.

Zainvestujte do svojho zdravia

Pokiaľ plánujete do hôr chodiť pravidelne oplatí sa vám zainvestovať do ľahkej páperovej vetrovky alebo vesty namiesto polartekovej, či inej „teplej“ bundy. Gore Texové vetrovky sú fajn v skutočnom nečase, ale veľkú službu vám v stabilnejšom počasí urobí aj tenká pertexová vetrovka s DWR úpravou proti dažďu a vetru, ktorú zbalíte do dlane.

Nenechajte sa prekvapiť

Pamätajte na to, že aj v lete vás na horách môžu prekvapiť zimné podmienky a to najmä ak plánujete turistiku v severne orientovaných dolinách a svahoch. ľahké teleskopické palice, ľahké hliníkové mačky a krompáč vám môžu zachrániť životak sa ocitnete zoči voči firnovému poľu.

Viete že: Teleskopické palice odľahčujú vaše kolená až o 30% hmotnosti?

Oblečte sa ako cibuľa

Viacej tenších vrstiev oblečenia vám umožní dokonalú termo-reguláciu. Problém nastáva, keď máte iba jednu hrubú bundu, v ktorej je vám striedavo horúco alebo zima (keď si ju spotíte).

Ako si zbaliť batoh?

Pozrite si stručný prehľad toho, ako by mal vyzerať obsah vášho batoha v jednotlivých ročných obdobiach. Pripomíname, že sa jedná o jednodňový výlet. Každý turista si samozrejme časom nájde kombináciu oblečenia a vybavenia.

Bezpečnosť na prvom mieste

Nepodceňujte význam horského poistenia. Akékoľvek náklady na záchrannú akciu, vrátane výjazdu vrtuľníka, ste totiž povinní horskej službe uhradiť. Pred výletom sa informujte o aktuálnom počasí. Náročnosť túry prispôsobte svojim možnostiam a kondícii

Horám zdar!