Keď zima už klope na dvere, softshellové bundy sú nám akési pritenké, keď ideme ráno do roboty a drkotáme zubami – vtedy je najvyšší čas poobzerať sa po nejakej zateplovacej vrstve :).

Porovnali sme pre Vás štyri (štvorka je asi naše šťastné číslo 🙂 ) zimné bundy:

Directalpine Block 3.0 

(o ktorej od nás budete ešte určite počuť 😉 )

Parametre*:

– použitá technológia zabraňujúca roztrhnutiu a páraniu Ripstop

– výplň Climashield HL USA s plnivosťou 92 g/m2

– bočné diely z Tecnostretch materiálu

– kvalitné YKK Zipsy

– hlavný zips samozrejme dvojcestný, dve bočné zipsovateľné vrecká, jedno náprsné zipsovateľné vrecko, dve veľké vnútorné vrecká

EKO výrobok

vyrobené v ČR

– váha: 460g

Náš dojem z bundy:

V porovnaní s ostatnými tromi je taká najviac RIGID – ako to povedať… veď viete… proste nie je taká príjemná na dotyk“ , za čo sa zasluhuje poctivá Ripstop-ka a prevedenie, ktoré pôsobí, že vydrží večnosť. Naozaj skvelou vychytávkou sú bočné diely z Technostretch-u. Prečo? Pretože má bunda oveľa vyššiu priedušnosť tam, kde je to naozaj potrebné, strih neobmedzuje v pohybe a dokonca vďaka tomu bunda dokonale ladí so sedákom (nevyťahuje sa dohora, materiál je dokonale pružný). Vonkajšie dve zipsovateľné vrecká sú taktiež uspôsobené a plne prístupné počas nosenia sedáku. No hotová lezecká bunda! Troška horšie je to s kapucňou, ktorá mohla byť o kúsok väčšia a sťahovateľná, ako je to pri konkurentovi od Sir Joseph-a. Prilba sa pod ňu len-len vôjde, nie je to taká kompatibilta ako by som si predstavoval. Stále je tu možnosť dať si kapucňu pod prilbu ;). Zaujímavé je tiež riešenie ukončenia rukávov pomocou kúska Technostretch pásiku – je to akási náhrada sťahovania rukávov. Čo sa pohodlnosti týka, tak bunde to len pridalo, ukončenie sa dá zastrčiť do vnútra rukávu – pri lezení sa zbytočne nezašpiní a zabráni nečistotám dostať sa do vnútra bundy. Veľkou výhodou sú dve naozaj obrovské vnútorné vrecká do ktorých by sa vošla asi aj príručná bilblia lezca (každý máme tú svoju 😉 ). Po postriekaní** vodou som bundu od vody oprášil, kvapky odlietali nabok, bunda nepremokla. Čo by som bunde chcel vytknúť je nedotiahnuté prevedenie strihu, resp. zbytočne široký strih bundy v páse – na fotkách je to pekne vidno – oproti ostatným bundám sa v oblasti chrbta bunda mierne vyduje.

Warmpeace Nordvik JKT

Parametre*:

–  vrchný materiál Colibri DWR – ultraľahký, povrch upravený silikónovým filmom pre zvýšenie vodeodolnosti, dobre dýcha

– výplň z kačacieho peria 90/10, 600 cuin (perie je z vodných vtákov – mastnejšie = odolnejšie voči vlhkosti)

– kvalitné YKK Zipsy

– dve bočné zipsovateľné vrecká a dve veľké vnútorné vrecká + vrecko na zbalenie

transportné vrecko zabudované vo vnútornom bočnom vrecku

– váha: 350 g

Náš dojem z bundy:

Ihneď ako sa mi bunda dostala do rúk, bolo mi jasné, že ide o ultraľahkú bundu – niečo ako zateplená fukerka***. Po oblečení som mal pocit ako by ma zabalili do hodvábu. Bunda dobre sedí, je príjemná na dotyk, napriek tomu, že výrobca tvrdí, že vrchný materiál je odolný voči oderu, bol by som v tomto smere trochu skeptický. Dve vonkajšie zipsovateľné vrecká sú trochu menšie, no dostatočne to kompenzujú dve veľké vnútorné vrecká. Postriekanie** vodou nemalo šancu cez materiál od Colibri. Keď som z vnútorného vrecka vybral maličký kompresný obal na bundu, tak si vravím „to do tohto to mám zbaliť?!“. Ľahučká bunda sa bez akéhokoľvek trápenia vošla do maličkého vrecka, ktoré sa v batohu ešte s prehľadom stlačí minimálne o tretinu. Problémy nastanú keď si na bundu oblečiem sedák. Ten mi prechádza priamo cez vrecká a tie sa stávajú nepoužiteľnými. Keď som zdvihol ruky (ledva), rukáve sa mi o hodný kus skrátili a ťahalo to asi všade kde mohlo. Nápodobne s prilbou. Čo mi ešte na budne chýbalo je spodné sťahovanie bundy (bunda má síce na spodnej stane všitú gumičku, no manuálne sťahovanie je vždy lepšie). Napriek tomu, že je to dobrá varianta na ľahkú zateplovaciu vrstvu, na lezenie by som ju určite neodporúčal.

Mammut Trovat IS Hooded men

Parametre*:

– zvršok: Pertex® Microlight

– hybridná náplň PrimaLoft® SILVER DownBlend (60% kačacie perie (90/10 650 cuin) a 40% polyester)

 použitie zipsov YKK na všetkých vreckách

– dvojcestný predný zips, dve bočné vrecká, jedno vnútorné náprsné vrecko (disponuje otvorom na slúchadlá)

– váha: 440g

Náš dojem z bundy:

Ja som tak trošku zaťažený na Mammut produkty (smiech :D)… Prvé, čo som si všimol, že bunda je pocitovo plnšia ako tá od Warmpeace-u, a hlavne zvršok pôsobí pevnejšie. Je to asi taký stred medzi všetkými štyrmi bundami čo tu máme. Veľmi zaujímavým riešením je hybridná náplň, ktorá v sebe spája tepelnoizolačné výhody peria a nenáchylnosť na stratu komfortu pri zvýšenej vlhkosti náplne PrimaLoftu. Na druhej strane buď chcete bundu v ktorej viete, že občas zmoknete (polyester), alebo bundu do suchej zimy (perie). Takže asi taká ideálna voľba pre nováčikov, ktorí nevedia ktorou stranou sa pustiť (alebo pre skúsených borcov, čo idú na dva týždne do hôr 🙂 ). Nevýhodou je absencia vnútorných vreciek (okrem jedného malého náprsného) a hlavne nepoholne široké rukávy – najmä ukončenie.  So sedákom si moc nesadla – sedák prechádzal cez vrecká, keď som si obliekol kapucňu na prilbu, dosť to celé ťahalo. Takže opäť, na lezenie nie. Vodeodolnosť nás milo prekvapila, po postriekaní*** a oprášení sme skoro ani nezbadali, že tam pred chvíľou nejaká voda bola.

Sir Joseph Apron Man Hooded

Parametre*:

– zvršok: Softex ® 40D DWR (Durable Water Repellent – trvale vodeodpudivý)

– výplň z kačacieho peria 650 cuin / oz (celková váha výplne v bunde je 140g – séria light)

– teplotné určenie: + 10 / -5 ° C

– súčasťou bundy je aj kompresné vrecko na zips

 zipsy YKK 

– dvojcestný hlavný zips, dve bočné vrecká s opačným smerom zipsovania, jedno vnútorné zipsovateľné vrecko

– váha: 430g

Náš dojem z bundy:

V momente ako som si zapol zips až k brade a zaboril ruky do vreciek… no krása! :). Už som mal tú česť obliecť si niekoľko kúskov od Sir Joseph-a, ale táto je naozaj jednotka v pohodlnosti. Ako keby ju šili priamo na mňa, plnivosť je úplne ideálne pre najvyšší komfort, pohyblivosť je skvelá. Bunda je ako stvorená pre kompatibilitu so sedákom – vrecká sú dostatočne vysoko umiestnené, malou chybičkou je protismerné zapínanie zipsov (na fotkách nižšie je vidieť prečo – keď sa Vám sedák posunie nad zazipsované vrecko, nastáva menší problém s jeho otvorením). Ani prilba nerobí bunde žiadnu neplechu, pod kapucňu sa s prehľadom vojde. Problémy nastali po postriekaní*** bundy vodou – pri parametroch bundy sa uvádza ochranný film DWR – voda bola na bunde po dobu 1 min., a po oprášení už boli viditeľné miesta, kde voda nasiakla do materiálu. To je veľká škoda, pretože práve u čisto páperovej bundy sme čakali najvyššiu odolnosť. K bunde je pribalené aj kompresné vrecko, kde sa bunda akurát vojde.

Ktorú bundu som si teda vybral a prečo? 

Directalpine Block 3.0, pretože páperovú bundu som už mal a asi 6 – 7x som v nej celkom slušne zmokol – viete, nie vždy je možnosť dodatočného oblečenia hardshell nepremokavej vrstvy, buď na to nie je priestor, čas, podmienky, alebo ju v batohu proste nemáte (smiech :D). Táto bunda je so syntetického materiálu, ktorému voda minimálne prekáža a hlavne je ako stvorená pre lezenie – šitie, strih, odolnejší materiál, ukončenie rukávov.

*Zo všetkých parametrov vyberáme iba tie, ktoré by mohli byť pre Vás zaujímavé 🙂 všetky ostatné nájdete už priamo na stránke predajcu.

**fukerka – vetruodolná, neprefúkavá bunda, windstopper (6 z 8 predávajúcich vie, čo hľadáte keď sa pýtate na fukerku, tí zvyšní dvaja zjavne nemajú kontakt s ľuďmi z           praxe

***vodu sme nechali na bunde tak minútku