Keďže je ferratová sezóna v plnom prúde, a mnohí si neviete dať rady s výberom ferratových setov , rozhodli sme sa, že vám trochu pomôžeme pri výbere toho správneho :). Posvietili sme si na tri vytypované sety od troch rôznych výrobcov, tak aby sme ukázali z každého rožku trošku. 

Ako prvý jednoznačne zaujal set od českého výrobcu Ocún Via Ferrata WeBee Set. Pozostáva zo sedacieho úväzu WeBee a setu Torq.

Najväčšou výhodou tohto setu je, že obsahuje plnohodnotný lezecký úväz, teda ho ocenia najmä ľudia, ktorí okrem via ferrát plánujú do budúcnosti aj nejaké to lezenie. Poďme sa teda trochu povenovať úväzu. Firma Ocún ponúka tento skvost v bežných veľkostiach S – XL, teda padne naozaj každému, kto sa preň rozhodne. Prečo ten skvost? Jednoduché! Pretože je to zatiaľ jediný sedák, ktorý má namiesto klasického polstrovania v páse a nohavičkách dierovanú 3D EVA penu, od ktorej výrobca sľubuje vyššiu trvanlivosť, vyšší komfort, lepšiu umývateľnosť, atď… To všetko je stále nič oproti naozaj jedinečnému dizajnu dosiahnutému práve vďaka tejto pene. Sedák disponuje štyrmi pútkami na materiál, má precízne vyriešené detaily a materiál je príjemný na dotyk. Nevýhodou je fakt, že lezecké úväzy vybavené polstrovaním bývajú aj o polovicu ťažšie ako klasické ferratové úväzy bez polstrovania. Moment… Veď tento sedák váži iba 370 gramov, teda sa váhou buď vyrovná tým ferratovým, alebo je dokonca ľahší. Ako jediná nevýhoda tým pádom ostáva o polovicu horšia zbaliteľnosť.

Sedák vybavený, berieme do rúk ferratový set Torq.  Ten pozostáva z páracieho tlmiča pádu a dvoch pružných ramien (popruhov) zakončených dlaňovými karabínami typu K. Predĺženie popruhov je od 50 do 90 cm (celková dĺžka 90 až 130 cm). Karabíny sú v peknom matnom prevedení s farebne odlíšeným zámkom, dobre sa otvárajú a pôsobia robustne.

Celý WeBee Set je šikovne zabalený v skladnom zazipsovateľnom vercku rozmerov cca 18x35x8 cm.

Ďaľším je Rock Empire Ferrata set. Tento set obsahuje sedací úväz Speedy QB, prsný úväz Eight Vario, plochú slučku a set Dynastop.

Úväz je klasický ferratový, konštrukcia bez polstrovania, z popruhov, umožňujúca prispôsobenie akejkoľvek veľkosti. Chudší jedinci možno budú mať pocit, že ich sedák obíde aj štyri krát, no aspoň máte istotu, že pri chladnejšom počasí sa pod popruhy stále zmestí akákoľvek tepelnoizolačná vrstva ;). Výhodou je farebné odlíšenie pravej a ľavej nohavičky, čo mnohým uľahčí rozpletanie sedáku v prípade neporiadneho uskladnenia v batohu. Keby niekomu farebné odlíšenie nepostačovalo, na pravej nohavičke nájdeme nápis RIGHT, teda aj pre správne oblečenie sedáku výrobca urobil maximum. Sedák je vybavený jedným pútkom na materiál.

Hrudný úväz je univerzálnej veľkosti a je so sedacím farebne zladený. Na spojenie hruďáku a sedáku nezabudol výrobca pribaliť plochú slučku šírky 20 mm a dĺžky 150 cm.

Set Dynastop (párací tlmič pádu, dva popruhy a dlaňové karabíny typu K) je vybavený jednou užitočnou vecičkou navyše. Na spojenie tlmiča pádu a popruhov je použitá zliatinová spojka s pridanou dierkou pre zapnutie ďaľšej karabíny. Je to praktické z hľadiska bezpečného a pohodlného odsadnutia v prípade oddychu. Popruhy sú od vzájomne farebne odlíšené, karabíny podobne ako u predchádzajúceho setu robustné a dobre otvárateľné. Predĺženie popruhov je od 40 do 80 cm (celková dĺžka 90 až 130 cm).

Celý set si môžete pohodlne zbaliť do transportného vrecka s rozmermi cca 18x30x13 cm.

Posledný seSinging Rock Packet Ferrata pozostáva zo sedacieho úväzu Top, prilby Kappa a ferratového setu Tofana Lock.

Úväzok Top je podobne ako predchádzajúci úväz ferratový, univerzálnej veľkosti, bez polstrovania, s jedným pútkom na materiál. Na rozdiel od predošlého nemá farebne odlíšené nohavičky, ani označenie pravej, či ľavej nohy, čo je tak trochu na škodu. Farebne však výrazne vyniká istiace oko pre naviazanie istiaceho setu na to správne miesto. Pútko na materiál je obalené v ochrannej gume a našité priamo do úväzu, čo výrazne predĺži jeho životnosť. Celý sedák je vyrobený z poddajného materiálu a patentovaný systém zapínania rock&lock uľahčuje zapínanie a povoľovanie jednotlivých popruhov.

Set Tofana má podobné parametre ako predchádzajúce dva sety (párací tlmič pádu, dva vzájomne farebne odlíšené popruhy s predĺžením 50 až 90cm a celkovou dĺžkou 90 až 130 cm, a dlaňové karabíny typu K). Jedine tie karabíny pôsobia akosi rozheganejšie, menej robustne, čo im však na funkčnosti neuberá.

Singing rock zahrnul do svojho setu aj neoddeliteľnú súčasť povinnej ferratovej výbavy a tou je prilba. Prilba Kappa je pohodlne padnúca, ľahká škrupinová prilba univerzálnej veľkosti, vhodná pre všetky lezecké aktivity. Vnútorné polstrovanie prilby je z EPS peny, čo uľahčuje umývanie prilby zvnútra, hoci na úkor komfortu (vždy je na kontakt s kožou príjemnejším materiálom látka ako pot nesajúca pena, a to najmä v teplejších dňoch).

Na zabalenie tohto setu nenájdete jedno, ale dve skladné vrecká, osobitne pre úväz a osobitne pre set s tlmičom. Rozmery každého vrecka len orientačne: 20x13x13 cm.

Toľko slovne k produktom, poďme sa pozrieť, čo na to povedia tabuľky:

Porovnanie ferratových setov

*(párací tlmič pádu, dva popruhy a dlaňové karabíny typu K)

Ocún Via Ferrata WeBee Set

Rock Empire Ferrata Set

Singing Rock Packet Ferrata

Ktorý set vám teda odporúčame?

Ak si chcete vyskladať kompletnú povinnú výbavu na zaistené cesty, teda sedací úväz, tlmič pádov (spolu s popruhmi a karabínami) a prilbu, potom jediný set obsahujúci všetky tieto časti je Singing Rock Packet Ferrata za 86,00 EUR.

Ak však plánujete pohyb po ferratách s ťažším batohom na chrbte, nutnosťou je taktiež hrudný úväz, ktorý vám v prípade pádu poskytne dodatočnú oporu. Praktický hrudný úväz Singing Rock Aladin s dvomi pútkami na materiál je možno dokúpiť za 21,90 EUR, teda cena setu vrátane hrudného úväzu by bola 107,90 EUR.

V sete Rock Empire Ferrata Set je už hrudný úväz započítaný, no je potrebné dokúpiť prilbu. Ak napríklad prikúpite prilbu Singing Rock Kappa, cena by bola 121,80 EUR.

Ocún Via Ferrata WeBee Set neobsahuje ani prilbu, ani hrudný úväz. Cena po pridaní prilby Singing Rock Kappa ukáže 111,80 EUR a prsného úväzu Ocún Variant za 21,20 EUR až 133,00 EUR.

Tak si to zhrňme:

Pre ferratistov, ktorí sa budú pohybovať po zaistenej ceste bez ťažšieho batohu sa najviac oplatí Singing Rock Packet Ferrata.

Pre ferratistov, ktorí si plánujú zo sebou zobrať aj ťažší batoh sa stále najviac oplatí Singing Rock Packet Ferrata a dokúpenie prsného úväzu.

Pre ferratistov, ktorí v sebe cítia potencionálneho horolezca a chcú sedák využiť aj mimo via ferrát, prípadne si potrpia na vyšší komfort je tu Ocún Via Ferrata WeBee Set.

Nech sa teda rozhodnete pre ktorýkoľvek ferratový set, odporúčame k nemu doplniť aj ferratové rukavice, kvalitnú turistickú, prípadne horolezeckú obuv a kopec opatrnosti :).