Ako vybrať kvalitnú turistickú obuv a správnu veľkosť ??

la-sportiva-trango-alp-gtx-new-jpgAKO VYBRAŤ KVALITNÚ TURISTICKÚ OBUV A SPRÁVNU VEĽKOSŤ  ??

Kvalitné turistické topánky  sa nám odvďačia, napriek vyššej obstarávacej cene, dlhou životnosťou ,pohodlím na viachodinových túrach ,výletoch kedže topánku kupujeme na viacročné obdobie podľa intenzity využívania turistických topánok. Takže určite v tomto prípade platí :Nie sme tak bohatí, aby sme si kupovali lacné veci ( ktoré nám nevydržia a po krátkom čase skončia svoju životnosť )!

Neunáhlime výber obuvi a hlavne správnej veľkosti, aby sme predišli  nepríjemnému prekvapeniu v teréne pri zostupoch, alebo výstupoch, ( pri nesprávne väčšej veľkosti nám vzniknú otlaky pri zostupoch a takisto pri tesnej veľkosti, nakoľko kvalitné topánky sa nám neroztiahnu ako pri teniskách a ľahkej obuvi ).pinacle

 

AKO VYBRAŤ TO SPRÁVNE PRE VÁS

Doporučujeme vyskúšať viac modelov, značiek  v špecializovanej predajni  a nie  len na odporúčanie preferovanej značky konkrétneho obchodu, alebo predavača.

Uprednostnite špecializované outdorové predajne, ktoré majú v ponuke viac značiek obuvi a modelov, nakoľko každá  výrobná šablóna u jednotlivých výrobcov je rôzna a takisto určená aj pre špecifický trh. Prevažne západní výrobcovia ( TALIANI, NEMCI ) vyrábajú topánky užšie pre nordickú rasu. Slovanské chodidlá, čo je spôsobené častým behaním, sú o poznanie širšie. Každý výrobca má iný strih a iné kopyto použité pri výrobe turistickej topánky.

Nedoporučujeme kupovať kvalitné  tzv.turistické topánky v supermarketoch, kde nižšia cena vždy zodpovedá aj kvalite použitého materiálu a prevedenie výrobných procesov za účelom dosiahnutia čo najnižšej ceny,  bez ohľadu na životnosť a požadovanú úroveň kvality.

Pri zimných topánkach pamätáme na ďalšie ponožky, resp.už pri skúšaní  použijeme ďalší pár ponožiek pre správny výber veľkosti obuvi.

RADY A ODPORÚČANIA – NA ČO TREBA MYSLIEŤ PRI VÝBERE OBUVI

 

Topánky musia na nohe sedieť už pri skúšaní; pred nákupom si v nich vyskúšame chôdzu po rovine, ohyb pri chôdzi hore i dole schodmi, posuv po šikmej doske, prípadne i lezecké kroky na stene.
Ľahké trekové topánky využívame pri chôdzi ľahkým terénom, pre náročný terén je určená spevnená obuv.
Pre chôdzu po snehu, v chlade a v mokrom prostredí je nutný hrubý vzor podrážky, tuhá podošva a tomu zodpovedajúci pevný zvršok; vysoký nárok tu treba klásť na nepremokavosť a dobrú tepelnú izoláciu topánok.
Obuv s membránou vyžaduje len najnutnejšiu údržbu, kožené topánky treba naopak pravidelne čistiť a impregnovať.
Výber topánok ovplyvňuje i dĺžka plánovaného využitia: na jednoduchý výlet vám budú postačovať i topánky z menej kvalitnej kože a bez membrány ( ktoré je však vhodné pred začiatkom pochodu včas impregnovať ), na viacdennú akciu sú vhodné len topánky so skutočne nepremokavým zvrškom ( s membránou alebo z kvalitnej kože ).
Čím máte na túre ťažší batoh, tým pevnejšie by mali byť vaše topánky – tuhá podošva, hrubý vzor podrážky a robustný zvršok, v ktorom noha po dôkladnom zašnurovaní pevne drží.
Na vysokohorskej turistike oceníte topánky so špičkou, ktorá je prekrytá gumou. Tá ich chráni pred rôznymi škrabancami a odermi.
Na topánky je veľmi vhodné používať  turistické návleky (najmä pri vysokohorskej turistike); turistické návleky zabraňujú prenikaniu dažďovej vody, snehu a rôznych kamienkov, či iných nečistôt k chodidlu zhora.

Druh obuvi a aj použitý materiál  na jej výrobu, to sú tiež faktory, ktoré musíme pred kúpou topánok zvážiť. Toto všetko v závislosti od ročného obdobia jej plánovaného využitia, náročnosti plánovaných aktivít i terénu. Tu radíme obuv do niekoľkých podskupín:

  • -turistické sandále
  • -outdoorové topánky
  • -trekingové poltopánky
  • -vyššia trekingová obuv
  • -vysoká zimná trekingová obuv
  • -špeciálna obuv rôzneho druhu určená na športové účely