Teplomer ukazuje teploty okolo tridsiatky, na horách hlásia poobedné búrky, horské túry nepripadajú v úvahu a vy rozmýšľate ako sa športovo vyžiť aj v nižších nadmorských výškach? Jednoduchá odpoveď: treba si ísť poriadne zaliezť! Predtým, ako sa rozhodnete vyraziť, vám samozrejme nesmie chýbať potrebná výstroj. Preto sme tentokrát pre Vás otestovali lezecké sety.

Testovali sme štyri lezecké sety Ocún Climbing WeBee SetRock Empire Climbing Premium SetSinging Rock Lady Packet a Singing Rock Packet Versa.

Ocún Climbing WeBee Set

Obsah setu: úväz WeBee, HMS karabína Eagle, istítko Hurry, vrecko na magnézium Push (vrátane šnúrky na upevnenie okolo pásu), 35g magnézium v ´´guľke´´ Chalk BALL.

Dizajnom veľmi lákavý, do detailov prepracovaný lezecký sedák WeBee z ľahučkej 3D EVA peny zaujme na prvý pohľad každého lezca. Úväzok dobre sedí, je pohodlný, vďaka extra ľahkej konštrukcií vhodný najmä na športové cesty. Je vyrobený z poddajných materiálov, čo uľahčuje zbaliteľnosť, no s tým prichádzajú problémy pri nastavovaní veľkosti pásu a nohavičiek. Mäkké popruhy nie a nie prejsť cez pracky. Manipuláciu by uľahčili tvrdšie popruhy a ´´ušká´´ na prackách, podobne ako na sedákoch od singing rock-u.

S karabínou Eagle žiaľ nemáme dobré skúsenosti z predchádzajúcich lezení kvôli zasekávaniu. Dva krát sa nám totiž stalo, že sme po odsadnutí do spomínanej karabíny mali traja chalani problém povoliť zaseknutý zašróbovaný zámok. Preto odporúčame karabínu po zašróbovaní zámku o pol závitu povoliť.

Čo nás veľmi príjemne prekvapilo je istítko Hurry. Bez problémov istítkom ľahko prejde aj naše staršie zhrubnuté lano, ktoré robí neplechu v takmer všetkých ostatných istiacich prostriedkoch. Tvar istítka je zároveň veľmi dobre prispôsobený na účinné zachytenie pádu. Používateľnosť istítka je jednoducho výborná.

 

Rock Empire Climbing Premium Set

Obsah setu: úväz Streak QB, HMS karabína Magnum Screw, istítko REGuard, vrecko na magnézium Arco (vrátane šnúrky na upevnenie okolo pásu), 35g magnézium v ´´guľke´´ Ball.

Najväčšie plus, no zároveň aj mínus sedacieho úväzu Streak QB je univerzálna veľkosť. Plus preto, že pokiaľ nedosiahnete rozmery sumo zápasníka, oblečiete ho bez problémov aj s piatimi vrstvami zimného oblečenia. Mínus preto, že celý úväz pôsobí gigantickým dojmom a pokiaľ patríte medzi útlejšie postavy, radšej zvážte kúpu úväzu s odstupňovanými veľkosťami. Celý sedák je vyrobený z tvrdších materiálov, než na aké sme zvyknutí u iných značiek. Na prekvapenie sedí veľmi pohodlne a nikde netlačí, ani nezavadzia. Okrem štyroch pútok na materiál je vybavený jedným extra pútkom s nosnosťou až 50 kg.

HMS karabína Magnum Screw je veľká… veľmi veľká. Na jednoduchosti manipulácie jej to žiaľ nepridáva. Keďže je súčasťou setu a primárne bude používaná spoločne s kýblikom, mohla by byť o čosi menšia aby sa s ňou lepšie pracovalo.

´´Univerzálne´´ istítko REGuard s použitím pre laná o priemere 9 – 11 mm, sa moc neosvedčilo. Hoci na prvý pohľad vyzerá vhodne prispôsobené aj pre hrubšie laná, tomu nášmu sa cez istítko moc nechcelo, prechádzalo ním pomerne ťažko a často sa zasekávalo.

Veľké plus by sme dali vrecku na magnézium Arco pre pevný materiál z ktorého je vyrobené. Ak ste mali doteraz problémy s ´´mádžovaním´´ rúk kvôli krčiacemu sa vrecku, do ktorého ste si museli cestu rukou prebojovať, tak problémy práve skončili. Vrecko pevne drží tvar a počas lezenia ostane stále otvorené.

 

Singing Rock Lady Packet

Obsah setu: dámsky úväz Nara, istítko Shuttle, HMS karabínu Hypnos Lock, vrecko na magnézium Comic Chalk Bag (neobsahuje šnúrku na upevnenie vrecka okolo pásu).

Keďže dámskych úväzkov je na trhu minimum, patrí veľké ďakujem smerom do Singing Rock-u za vytvorenie lezeckého setu obsahujúceho dámsky sedák :). V čom je dámsky úväz odlišný od toho klasického? Napríklad zohľadňuje anatómiu ženského tela – užší pás a širšie boky, má predĺlžené naväzovacie oko a tým aj nižšie položené nohavičky. Naväzovacie oko je výrazne farebne odlíšené pre správne naviazanie. V neposlednom rade má ženský dizajn. A k tomuto všetkému si pripočítajte všetky výhody sedáku Versa a dámy rozhodnutie je jasné!

Karabína Hypnos Lock patrí medzi rokmi overené HMS karabíny a jednoznačne ju odporúčame. Dizajn je síce záležitosťou vkusu, no dovolíme si podotknúť, že nám jedinečná čierna farba karabíny učarovala.

Istítko Shuttle je oproti klasickému kýbliku o krok vpred vďaka možnosti bezpečného istenia druholezca priamo zo štandu (prípadne dvoch druholezcov) a automatickému blokovaniu lana v prípade pádu (odsadnutia) druholezca. Veľmi dobre sa používa pri istení s dvojitými a polovičnými lanami a jednoduchými lanami do priemeru 10 mm. Výrobca uvádza použitie lán priemeru 7,8 – 10,5 mm, no našej zhrubnutej desiatke sa už moc cez istítko nechcelo. Potom sme otestovali nové lano o priemere 9,5 mm a to už bolo o niečom úplne inom.

Comic Chalk Bag je mádžovacie vrecko podstatne väčších rozmerov ako sme zvyknutí. Niektorým to vyhovuje lebo sa doňho zmestí kopa bieleho prachu, iným naopak prekáža, pretože keď je mádža pomenej, treba sa rukou prebojovať poriadne hlboko. V každom prípade by sme ocenili pevnejší materiál ako mäkký menčester z ktorého je vrecko vyrobené.

 

Singing Rock Packet Versa

Obsah setu: úväz Versa, istítko Buddy, HMS karabínu Bora GP Screw, vrecko na magnézium Chalk Bag Large (vrátane šnúrky na upevnenie okolo pásu), 56g kocka magnézia Magnum.

Jednoduchý, pohodlný a všestranný sedák na lezenie od Singing Rock-u je vhodný pre široké spektrum lezcov hľadajúcich univerzálny a trvácny lezecký úväz. Dôvodov prečo si zamilujete tento sedák je hneď niekoľko. Prvým je použitie praciek s patentovanou technológiou Rock & Lock. Nič efektívnejšie a časom overenejšie sa nám zatiaľ do rúk nedostalo. Pracky umožňujú rýchlo a pohodlne prispôsobiť veľkosť nohavičiek a pásu, ľahúčko sa zaťahujú aj povoľujú, a pritom sú stále bezpečné. Ďaľším je materiál z ktorého je sedák vyrobený. Je poddajný, no popruhy sú dostatočne tuhé na zabezpečenie perfektnej manipulácie. Tretím je vynovený dizajn a farebne odlíšené istiace oko. (Ne)posledným je pohodlnosť tohto úväzu a fakt, že vďaka svojím vlastnostiam je využiteľný na lezenie od umelej steny, cez športové lezenie na skalkách, až po horolezectvo. Úväz disponuje dvomi otvormi pre prídavné karabíny PORTER.

Karabína Bora GP Screw nie je len taká obyčajná HMS karabína. Má totižto skvelý ´´vylepšovák´´ v podobe drôtovej poistky proti pretáčaniu karabíny počas istenia lezca. Práve vďaka tomu sa dostala na prvé miesto nášho virtuálneho rebríčka najlepších HMS karabín. Menšia váha, nový matný dizajn, zamedzenie pretáčania karabíny a manipulovateľnosť sú jednoducho skvelé!

Kýblik Buddy síce zmenou neprešiel, ale už z predchádzajúcich skúseností vieme povedať, že aj keď je to asi najjednoduchšia varianta kýblika, istí sa s ním dobre. Pre začiatočníkov bude určite stačiť.

Chalk Bag Large je skôr lacnejšou (menej kvalitnou) variantou mádžovacieho vrecka. Oproti rovnomennému vrecku spred štyroch rokov nebadáme žiadne vylepšenie a ak dizajnéri neurobili neviditeľné zmeny v konštrukcii zvnútra, tak odhadujeme životnosť vrecka na maximálne dva roky (potvrdené niekoľkými prípadmi z nášho okolia).