Funkčné , pohodlné a premyslené do najmenšieho detailu – moderné turistické nohavice musia spĺňať aj najväčšie požiadavky outdoorových športovcov . V nasledujúcom článku vám ukážeme, akému vybaveniu a materiálom by ste mali venovať pozornosť.

Pri výbere akéhokoľvek športového oblečenia si treba položiť základnú otázku – Na aký účel budeme danú vec (v tomto prípade turistické nohavice) potrebovať. Všeobecne možno povedať, že univerzálne outdoorové nohavice neexistujú. Použiteľnosť nohavíc je rôznorodá. Niektoré sú vhodné na lezenie, iné na zimné športy. Pri výbere je potrebné zvoliť určitý kompromis a to či chceme nohavice  funkčné, odolné, cenovo prijateľné,… Možností je veľa. 🙂

Turistické nohavice sa zdajú málo podstatnou časťou outdoorovej výbavy, ale rozhodne je potrebné venovať im patričnú pozornosť. Z akého dôvodu? Je to hlavne preto, lebo outdoorové nohavice chránia pred pichľavými vetvaami stromov, rastlín, odolávajú oderom o skaly, trávu či drevo. Ďalšou ich funkciou je zabezpečovať tepelný komfort a ochrániť človeka pred neprieznivými vplyvmi počasia (sneh, dážď, vietor,…)

Outdoorové nohavice rozlišujeme podľa materiálu na:

Mestské outdoorové nohavice

Nohavice, ktoré sa používajú na každodenné nosenie. Tieto nohavice sú ľahké, voľné a  vyrobené z bavlnených materiálov.

Turistické nohavice

Ako už z názvu napovedá, jedná sa nohavice, ktoré sú určené do prírody.

Letné outdoorové nohavice

Tieto nohavice sú ľahké, bez podšívky, vyrobené z rýchloschnúceho  materiálu. Nohavice majú viacero vreciek na odkaldanie drobných vecí. Výhodou takéhoto typu nohavíc je možné skrátenie nohavíc z dlhých na 3/4vé. Na namáhaných miestach je materiál zosilnený (na kolenách, zadku)

Zimné outdoorové nohavice

Sú niekoľkovrstvové. Niktoré sú celo-rozopínacie  s možnosťou oblečenia bez vyzúvania. Súčasťou nohavíc je teplá podšívka a niektoré modely sú vybavené trakmi. Na namáhaných miestach sú opäť zosilnené – napríklad zadok, kolená. Ich veľkou výhodou je, že na spodnej časti nohavíc býva podšitá pogumovaná časť, ktorá slúži veľmi dobre zimným vyznávačom športov

( lyžovanie, zimná turistika) proti nabalovaniu snehu do vnútra nohavíc.

Špeciálne outdoorové nohavice

Jedná sa o typ nohavíc, ktoré sú špeciálne zamerané, napríklad lezecké outdoorové nohavice, nepremokavé nohavice, cyklistické nohavice, bežecké nohavice.

Nepremokavé outdoorové nohavice – tento typ nohavíc majú ľahké balónové prevedenie s membránou a záterom alebo podlepenými švami. Lezecké outdoorové nohavice – špeciálny typ nohavíc strečového prevedenia, sú priliehavé a zároveň pružné. Na namáhaných miestach sú opäť zosilnené. Cyklistické nohavice – opäť sa jedná o špeciálne nohavice, ktoré sú väčšinou v prevedení ¾ alebo kraťasy. Tieto nohavice sú elastické s vypolstrováním v sedacej časti. Bežecké nohavice – tiež ide o elastický materiál a objavuje sa buď dlhé, alebo krátke prevedenie nohavíc.