Hovoria Vám niečo práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou? Ide o špecifickú prácu, pri ktorej sa partia dobre naladených, tak trošku prepnutých jedincov, bez pudu sebazáchovy, hompáľajúcich sa na lanách zabáva na nechápavých pohľadoch okolo (alebo skôr popod) chodiacich ľudí, alebo len klasicky pokukujú po babenkách, čo sa premávajú pod budovou (a že tie pohľady zhora stoja za to! 😉 ). Takúto veselú partu nazývame výškoví pracovníci – skrátene výškari. Tí keď zrovna nie sú vysmiaty, tak klasicky kľajú na celý svet, fyzikálne zákony nevynímajúc, pretože sa im niečo nedá, je to príliš ďaleko, nedá sa to dotiahnuť, alebo musia vyžumarovať štyri metre po lane, lebo sa o okennú parapetu zachytila vreckovka…

Títo típci – výškari používajú pri svojich vysoko odborných činnostiach, vysoko odbornú, profesionálnu výstroj, o ktorej si čo – to dnes povieme 😉

Základné vybavenie pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou

 • Ako úplne prvá vec na zozname je PREUKAZ na prácu vo výške vydaný v zmysle zákona č. 124/2006 Z.z.
  (áno musel som dostať trošku serióznosti do tohto článku 😉 )
  Ja osobne som toho názoru, že všetko treba riešiť s tými najlepšími – potom budete aj Vy sami najlepší ;). Tak som si to namieril priamo do školiaceho strediska 3again, kde som absolvoval päť dňový kurz. Odporúčam každému, kto má záujem naučiť sa nie len teóriu, ale aj prax z prostredia výškarov pod odborným dohľadom! Najväčším bonusom je, že 3again, ako jediné školiace stredisko na Slovensku disponuje štúdiom (polygonom) – halou, v ktorej je kompletné vybavenie pre ukážku rôznych modelových situácií pre práce vo výškach a nad voľnou hĺbkou.

Polygon školiaceho strediska 3again

 • Keď už je človek znalý a pripravený (a má na to papier), bez pracovného postroja sa nepohne. V ďaľšom článku sa dozviete, ako vybrať ten správny postroj ;).
 • Pracovná prilba – áno, je odišná od tej lezeckej, minimálne tým, že má certifikát na použitie pre prácu.
 • Laná  – výškari používajú výlučne statické laná (na rozdiel od lezcov, ktorí používajú dynamické). Na jedného výškového pracovníka pripadajú minimálne dve laná – jedno na ktorom visí a druhé poistné. Laná musia byť farebne odlíšené a priemeru 9 – 13mm !!!
 • Zlaňovacia pomôcka – na výber je ich naozaj mnoho, záleží asi na každom jedincovi, pre ktorú sa sám rozhodne – či už to bude kvôli pohodliu, top bezpečnosti alebo cene. Porsche vo svojej kategórií je bez debaty Petzl I´D  (nový model má od Antipanic poistky, cez založenia na lano bez nutnosti vypnutia z karabíny, až po poistku proti pádu v prípade opačného založenia na lano). U mňa to vyhral Petzl Rig pretože má okrem poistky proti opačnému založeniu lana všetko, a je cenovo výhodnejší, a ako povedal (ne)jeden výškar – I´D-čko je už ako pre „hlúpych“, pokiaľ nepotrebuješ poistku v prípade opačného založenia, tak sa v kľude zaobídeš aj s Rig-om (ale I´D je I´D 😉 ).
  Lacnejšie varianty od konkurncie by som už na základe vlastnej skúsenosti neriešil, čo sa týka Petzlu, vedia čo robia a pohodlnosť používania je neporovnateľná (alebo ako opäť uplatňujem voľbu najsilnejšieho 😉 ).
 • V prípade akéhokoľvek prúseru, zlyhania zlaňovacej pomôcky, lana na ktorom výškar visí, je tu zachytávač pádov (spolu s tlmičom pádu) na druhom, farebne odlíšenom lane. Veľa ľudí používa na tento účel žumar, takým odporúčam vyhľadať si kvalitnú demonštráciu pádu do žumaru a pevne verím, že do budúcna zvážia použitie certifikovanej pomôcky ;).
 • Priemernému výškarovi stačí asi miliarda pracovných karabín, lebo pomaly každú vec, ktorú si so sebou na lano berie, má upevnenú na slučke s karabínou 😀 (tá, ktorú nemá na karabíne, je zväčša počas celého spustu priviazaná k postroju / lavičke).
 • To ma zároveň naviedlo na doplnok, ktorý sa veľmi hodí v prípade dlhších spustov – pracovnú lavičku. Je potrebná? Nie. Ale v podstate áno… pretože ak má jeden spust trvať tri hodiny, tak asi nie je fyzicky možné bez trvalých následkov takýto masochizmus absolvovať iba v postroji, nech je akokoľvek pohodlný. Každý výškar začínal s custom-made lavičkou z preglejky a pár metrov statického lana. Ľudia z praxe Vám povedia, prečo si časom kúpili origoš kúsok – väčšia pohyblivosť, lavička sa dá zapnúť priamo na postroj potom to celé šikovne spolu „ladí“ :).
 • Na zostrojenie kotviacich bodov sú potrebné pracovné slučky, ktoré si netreba zamieňať za tie horolezecké – rozpoznáte ich podľa certifikátu. Určite sa zídu aj tie obyč lezecké, prípadne nejaký ten prúsik na priviazanie matrošu, ktorý zrovna neplánujete hádzať po ľuďoch pod sebou (o tom hovoria len výnimočné prípady typu nepohodlná svokra, prítulný sused a pod. 😀 – VAROVANIE: „Ľudské príbehy v tomto článku sú vymyslené a neodporúčame ich vykonávať neprofesionálnemu osadenstvu, alebo vlastne asi radšej nikomu!“ ).
 • Voľne môžme prejsť na polohovacie prostriedky, ktoré Vám môžu značne uľahčiť nejeden výškarsky deň. Pokiaľ sa potrebujete pohodlne odkloniť od konštrukcie a v kľude si pracovať, tak sa Vám takáto vecička určite zíde.
 • Čo by to bolo za výškara, ktorý by aspoň raz za čas nepotiahol nočnú alebo nepracoval v prostredí, kde lúče denného svetla ani len nezablúdia? Na takúto prácu si Vám určite nezabudnite pracovnú čelovku, ktorú môžte do sýtosti hádzať o stenu, ponárať do vody a vláčiť po prachu koľko len chcete a nič sa jej nestane. Hľa, existuje rada čeloviek od Petzl-u s názvom Pixa.
 • Zaistenie kotviacich bodov nebude vždy med lízať a častokrát si budete lámať hlavu nad tým, ako zabezpečiť seba a kolegu podľa predpisov ;). Na uľahčenie takéhoto meditovania skúste siahnuť po niektorej z pomôcok v podobe kotviacich prostriedkovTo by mohlo byť k základnému vybaveniu všetko, no existuje nespočítateľné množstvo werkzeugu – doplnkov, ktorý Vám výrazne uľahčí existovanie na lane a urýchli Vašu prácu ;).