V tomto článku sa dočítaš o najznámejších materiáloch, z ktorých sa vyrábajú aj produkty Direct Alpine 😉

 

Čo je SOFTSHELL?
Materiál, ktorý spája vlastnosti vrchnej a strednej vrstvy. Soft Shell ti ponúka dobrý tepelný komfort a ochranu pred počasím. Udrží telo v suchu a pohode, je vysoko priedušný a skvele odoláva i nárazom vetra. Jednoducho sa udržuje a rýchlo schne.

 

Čo je HARDSHELL?

Všeobecne ide o vrchnú vrstvu, ktorá chráni pred nepriazňou počasia. Vrstva HARDSHELL je veľmi dôležitá. Pokiaľ by zlyhala, vrstvy, ktoré sú pod ňou by už nedokázali správne fungovať. Táto vrstva musí zachovávať izolačné vrstvy (pod ňou) suché. To znamená, že musí byť nepremokavá a súčasne priedušná. Naviac ešte musí človeka chrániť pred vetrom, tzn. ďalšou funkciou je vetruvzdornosť.

 

Čo je ZÁTER?
Záter vzniká nanesením tenkej vrstvy špeciálnej hmoty na báze polyuretánu priamo na vnútornú časť materiálu. Vzniká tak nepremokavá vysoko ohybná povrchová úprava látky. Záter môže byť rôzne silný – čím silnejší, tým väčšia odolnosť proti vode, naopak nižšia priedušnosť.

Čo je LAMINÁT?

Je to spojenie aspoň dvoch rôznych vrstiev. Membrána (tenký vodeodolný materiál) je nalepená na vrchný materiál. U DIRECTALPIN-u nájdeme tieto dva druhy laminátov:

3-vrstvový – odolný, robustný, zloženie: vrchná látka / membrána / vnútorná krycia látka, nie je potrebná podšívka

2,5-vrstvový – ľahký, pohodlný, ľahko zbaliteľný (nezaberie teda moc miesta), zloženie: vrchná látka / membrána / vnútorná uhlíková vrstva chráni samotnú membránu, vďaka tejto vrstve tiež nie je nutná podšívka (sieťovina)

2-vrstvový – zloženie: vrchná látka / membrána, obyčajne sa používa s podšívkou alebo sieťovinou, membrána je zalaminovaná priamo na vrchný materiál; tento typ DIRECTALPINE nepoužíva
Čo je FLEECE?
Pre výrobu fleecu sa najčastejšie používa 100% polyester.  Materiál fleece má veľmi dobré izolačné vlastnosti ako za sucha tak aj za mokra. V posledných rokoch sa do týchto polyesterových tkanín začali pridávať aj ďalšie materiály, ktoré zaručia pružnosť (elastoméry) alebo odolnosť vetru a vode (rôzne membrány). U DIRECTALPINE sa stretnete s fleeceovými materiálmi Polartec Power Stretch, Polartec classic, Tecnostretch, Tecnopile.
Čo je HIGHLOFT?
Je to vlastne skrátený názov pre Polartec Thermal Pro High Loft, materiál, ktorý je variantom fleecu a ktorý je v súčasnej dobe považovaný za jeden z najľahších a najteplejších v zmysle druhej vrstvy obliekania – izolácie. Pri rovnakej hmotnosti materiálu, teda aj výrobku napríklad bundy, má highloft až o 50% lepšie izolačné vlastnosti než fleece. Prakticky vás teda highloftová bunda hreje až o polovicu lepšie ako rovnako ťažká fleesová bunda.

 

Čo je MICROFLEECE?
Jedná sa o veľmi ľahký fleecový materiál s tepelným komfortom. Microfleece zaručuje vysoký komfort pri nosení a dokonalý transport vlhkosti od tela von. Táto vlastnosť má neoceniteľný význam pri použití ďalších vrstiev oblečenia. Textílie je veľmi jednoduchá na údržbu, dobre sa perie, je jemná a nebráni pohybu.

 

Čo je PERTEX?
Pertex je jednou z najjemnejších a najľahších látok na trhu s vynikajúcou priedušnosťou a vetruvzdornosťou. Pertex je tkanivo z veľmi jemných vysokopevnostných priadzí, čo tvorí vynikajúcu ochranu proti vetru, bez toho by bol použitý záter alebo membrána. Medzi ďalšie výhody Pertex patrí veľká pevnosť, oderuodolnosť, mäkký omak a výborná stlačiteľnosť.

 

Čo je  PRIMALOFT?
PrimaLoft je jeden z najvýkonnejších tepelne izolačných materiálov pre outdoorové a extrémne použitie na súčasnom trhu. V mnohých ohľadoch sa podobá perie, s tým rozdielom, že PRIMALOFT neabsorbuje vodu a jeho vysoký výkon a tepelne izolačné schopnosti sa takmer neznižujú vo vlhkom prostredí. Primaloft sa vyrába v niekoľkých variantoch.

 

Firma Direct Alpine používa dva typy:

 

PRIMALOFT ONE – tvorený z mikrovlákien, ktoré dodávajú vzniknutému rúno: mäkkosť, ľahkosť a odolnosť proti vode.

PRIMALOFT SPORT – tvorený kombináciou dvoch typov mikrovlákien, silnejšie zaisťujú vzniknutému rúne tzv. Loft, teda nadýchanosť. Rúno sa po stlačení opäť vracia do pôvodnej podoby.

By FILIP 🙂