Horská záchranná služba v roku 1950

Horská záchranná služba v roku 1950

Kartónová škatuľa schovaná v tmavom kúte miestnosti plnej plechových políc  prehýbajúcich sa pod ťarchou šanónov s kopou dnes tak prepotrebných papierov, z nich niektoré sú užitočné a iné existujú len preto, aby boli. Podrobne rozpísané náklady, objednávky, výkazy a často krát aj ľudské osudy. Vitajte v archíve Horskej záchrannej služby.

Je to už pekných pár rokov od čias, čo sa dostali na televízne obrazovky aj normálne veci.  Dnes si ich môžeme pripomenúť už len v tejto malej miestnosti, no niektoré predsa len opäť uzrú svetlo tohto sveta.  Jednou z takých vecí je aj 32 milimetrový filmový kotúč zabalený v plechovej škatuli pripomínajúcej skôr obrovskú konzervu než obal filmu. Ošúchaný papierový lístok prilepený na obal už toho zjavne prežil viac ako ja, napriek tomu sa dá jasne prečítať názov filmu: Horská záchranná služba.  Zaujímavé! Čo sa ale v skutočnosti odohráva na týchto metroch filmu si môžeme len domýšľať.

Jasné. Zoberiem to a uvidíme, sú posledné slová nad touto „konzervou“. Lúčim sa s mimoriadne ochotným Jožkom Janigom – riaditeľom Horskej záchrannej služby a pomaly odchádzam domov. Pre mňa je to niečo také ako keby ste našli poklad, stratené mesto… Film, ktorý pred viac než šesťdesiatimi rokmi bežal v TV je dnes úplne zabudnutý, a my si ho budeme môcť po toľkej dobe pozrieť znovu ako prví.

Pomaly ho navíjame na cievku a plní očakávania púšťame ten pekelný stroj svetla, premietajúci ľudské osudy, vymyslené príbehy či rozprávky na obrovské biele plátno. Tmu pretína len jasný lúč svetla a akési eufóriu nabudzujúce praskanie z reprákov.  Titulky! Tak predsa. Teraz je tá chvíľa, kedy sa dozvieme, čo sa celé tie roky skrývalo na pokraji záujmu. A tú sú už ďalšie riadky zbytočné, pozrite si to sami.

http://www.youtube.com/watch?v=p_xMae5b_pA