„najväčší fenomén Directu proste sú Patroly… prvýkrát paradoxne s názvom mountainer“

By zakladateľ a hlavný dizajnér kolekcie značky Directalpine

Úvodný obkec

Už je to takmer rok a pol, čo tieto nohavice deriem po svete. Okrem nášivky, troch zašitých minidierok a zaschnutých kvapiek od strešnej farby sú fresh ako ranná rosa. (Diery spôsobila moja fajnová držka počas silvestrovského zbehu z Choča, po ktorej som bol mesiac neschopný behať.)

K nohaviciam som sa dostal takou prirodzenou cestou – tie staré už boli toľko krát zašívané, že nová nitka sa už chúďa nemala kam podieť a na kolenách už boli vyťahané ako sukňa priemernej Lúžňanskej babky po účasti na krížovej ceste. Hold, moje dvojtýždňové browsovanie padlo na úrodnú pôdu a nohavice Directalpine Patrol 4.0 (klik) na dlhú dobu prirástli k môjmu (nielen) outdoorovému šatníku.

Triglav 2864 mn.m.

Keď už sú Patroly také obľúbené, podrobil som ich trošku drsnejšiemu LIFEPROOF testu, pretože ako mi raz jeden veľký človek povedal: „Oblečenie nemá vydržať len tvrdé podmienky, ale aj tvrdú povahu.“
Ľudia, ktorí ma dobre poznajú vedia, že ja keď si obľúbim nejakú vec na oblečenie, tak ju vláčim hlava-nehlava, potom to šmarím do práčky a repeat. 🙂

Popis produktu

Nohavice Patrol patria spolu s nohavicami Moutainer k dlhodobo najpredávanejším technickým nohaviciam od Directu. Pevné, odolné, pohodlné, strečové… a všetky tie ostatné omáčky, ktoré chceš mať naservírované k Tvojim novým nohaviciam. Nájdeš na nich:

Dve zipsovateľné vrecká s tým takým malým príveskom, ktorý Ti uľahčuje život, keď si gramblavý a otváranie vrecka Ti robí problém , jedno zipsovateľné vrecko na pravom stehne bez toho fajnového prívesku a vrecko na suchý zips na pravej polke (zadku).

Pás je v zadnej časti elastický vďaka gumovej časti a sťahovateľný opaskom na plastovú pracku. (Ten opasok sa dá vyvliecť a kľudne si ho daj aj do kraťasov, keď pôjdeš bouldrovať.)

Frajerský obojsmerný zips na rázporku. Badass. Toto z Teba robí chlapa. Toto chceš!

Jednoduché zakončenie nohavice, aby sa dala pohodlne vyhrnúť, keď Ti je v nich proste teplo.

Koho by veľmi zaujímali technické parametre, tak len stručne

Oderuvzdorný materiál (60 % PAD + 40 % stretch PES), DWR, DuPontTM Sorona® s obsahom 37 % recyklovaných surovín.

Pomohlo?

Nemyslím, skúsme radšej toto:

Nohavice som si vybral najmä kvôli STRIHU (Regular Fit). Nie sú to voľne plantajúce gate hiphopových rozmerov, no ani vypasované montury, z ktorých Ti ide vyletieť riť. Strih je príjemne padnúci, nohavice neobmedzujú v pohybe (testované od turistiky, cez lezenie až po behanie) a dokonca sa po miernom tuningu v podobe vyhrnutia, dajú zrolovať na trištvrťáky (keď Oskar pripeká viac, ako by si si v danej chvíli prial). Ak má niekto z Vás Mountainery, tak Patroly sú o poznanie užšieho strihu.
Dokonca je tu tohto roku novinka Patrol Fit, Patrol Lady a Patrol Lady Fit.. teda dohromady štyri typy strihu.

Julské Alpy

Mojím ďalším kritériom bol dostatočne ODOLNÝ MATERIÁL a KVALITNÉ ŠITIE. Tieto veci sú už trošku ťažšie zistiteľné priamo v obchode, ale rok a pol nosenia priniesol asi toto: 🙂

Nohavice som síce primárne vláčil po horách, no (ne)plánovane sa vyskytli aj na nejakej tej výškovke. A tam už naozaj nie je akýkoľvek priestor na jemné zaobchádzanie.Sorry PatrolySorry Patroly po druhéHups… jedno, dve prania a rozdýchali to bez následkov.

Materiál z ktorého sú vyrobené mi príde tak trochu kozmický… čo sa týka POHODLNOSTI, tak dostanú 6/10, ale ODERUVZDORNOSŤ materiálu a PEVNOSŤ ŠVOV 9,5/10. U viacerých nohavíc som mal problém s tým, že mi povolili švy v rozkroku. Pri lezení a všakovakých kulehách je to totiž najnamáhanejšie miesto. Patroly hrdo vydržali a jediná nitka, ktorá sa mi vypárala, bola nad bočným vreckom na pravom stehne. Na funkčnosti neubrala, asi tam bola len tak na parádu.

Ďalšími veľmi dôležitými kritériami sú DÝCHATELNOSŤ a TEPELNÝ KOMFORT.
Dýchateľnosť majú Patroly skôr priemernú. Ja som jedinec, ktorý sa dosť rýchlo a zvyčajne aj dosť kvalitne zapotí, nuž súdim podľa prežitého. Pokiaľ som vykonával akúkoľvek aktivitu, kde mi pulzy nelietali do výšin a nebolo kraťaskové počasie, tak dostatočne stíhali prepúšťať teplo a telesnú vlhkosť. Keď sa zahrejú, tak sú dokonca pocitovo komfortnejšie, akoby boli viac strečové.Keď je teplejšie, dajú sa vyhrnúť, keď je zimšie, hodíš pod ne termo spodky. Niežeby to boli štvorsezónne nohavice, ale pokiaľ je suchá zima a zrovna dnes nemá nakydať 20cm nového snehu, tak stále poslúžia. Taký malý upgrade.

Zimná stanovačka na Veľkom Choči

Niekde blízko tejto kategórie by som zaradil aj FUNKČNOSŤ – keď sa predpoveď nevydarí a Ty musíš moknúť a mrznúť hodinu v zlaňáku a ďaľšiu hodinu na zostupe, uvítaš, keď máš RÝCHLOSCHNÚCE gate. Toto je jedna z vychytávok poctivých technických materiálov, keď už si mokrý.. tak aspoň rýchlo vyschneš a zas je o kúsok lepšie.

 

Lebo na horách CHCEŠ vymrznúť!

Na tomto neskoroletnom (zimnom) nevýstupe sa nám pri zlaňovaní ešte stihlo šprajcnúť lano. Našťastie nastalo okno pekného počasia a kým som si poň hore vysóloval (attentionwhore 😀 ), tak nohavice už poskytovali takmer suchý komfort. Zmokol som v nich aj niekoľkokrát potom a od kedy prestalo pršať, vždy stihli do solídnych 20 minút vyschnúť.

Design

Keď sa vátim k vreckám, tak najpraktickejšie je vrecko na pravom stehne, pretože je plne prístupné aj počas nosenia sedáku, dlhých búnd a ani smartfón v ňom neprekáža. O niečo horšie sú na tom dve bočné vrecká, pretože nemajú onú vychytávku modelu Cascade – opačne zipsovateľné vrecká. Preto si tam nedávaj nič, čo by si mohol počas nosenia sedáku súrne potrebovať (nožík na odrezanie spolulezca).

Keďže sme všetci deti stratenej generácie, dotuha si potrpíme na vizuálnu stránku. Ja mám síce nudné sivočierne Patrolčatá, no Dajrekťáci sa rozhodli vniesť aj trošku dúhovejších farieb do ich novej kolekcie. Ľaľa, čo vzniklo:

 

Záver a foto z TESTingu

Ak by som si mal vybrať, či si ich kúpim znovu, tak rozhodne ÁNO. Prečo? Najväčším dôvodom je trvanlivosť a odolnosť. Trojsezónne technické nohavice na tatranské lezenie, skalkárčenie, ferraty, turistiku, camping a potulovanie sa po meste.
Jedna rada na záver: Nebehaj v nich. Vytrhajú Ti chlpy na kolenách.
Druhá rada na záver: Ak sa nechceš v Tatrách pod stenou krčiť v roztrhaných termáčoch a kraťasoch ako tento tulák, tak sa Ti jednoducho zídu dlhé technické nohavice:Tulák pod Batizovským štítom

A teraz už sľúbené fotečky:

by Kubo