Chytré telefóny sa v poslednej dobe tešia svojej obľube. Takmer každý horolezec, skialpinista, turista či cyklista používa pri svojich dobrodružstvách v prírode mobilný telefón. V nasledujúcich riadkoch vám priblížime niektoré vychytané aplikácie, ktoré by mali byť nevyhnutnou súčasťou každého horského nadšenca.

Cez google play sa dá nájsť množstvo aplikácií, ktoré sú určené na takmer všetky činnosti. Často sťahované sú napr. aplikácie predpovedajúce počasie, mapy, GPS navigácie, merače prejdených kilometrov, nastúpaných výškových metrov a veľa ďalších. Veľa z nich bežný používateľ ani nevyužíva, existujú však aj také aplikácie, ktoré v prípade náhlej zmeny počasia alebo úrazu môžu zachrániť život. Tu sú niektoré z nich:

  1. Aplikácia Horskej záchrannej služby

Jedna z novších aplikácií od slovenskej horskej služby. Je veľmi jednoduchá na použitie a poskytuje pre bežného užívateľa všetky dôležité informácie pre bezpečný pohyb na horách. Po zapnutí aplikácie vám hneď vybehne upozornenie aby ste si zapli GPSku. V tejto aplikácii sa dá zistiť kontakt na presné oblastné stredisko HZS. Ďalej si používateľ môže v sekcii VÝSTRAHY pozrieť najaktuálnejšie výstrahy pre danú horskú oblasť. Ak by sa stal úraz, aplikácia ponúka možnosť zavolať na tiesňovú linku HZS 18 300 alebo odoslať núdzovú SMS. Tvorcovia aplikácie mysleli aj na hluchonemých a ľudí, ktorí nevedia rozprávať. Tí môžu odoslať núdzovú SMS s konkrétnym piktogramom ako napr. piktogram pre zlomenina, krvácanie, zablúdenie,… Apka má tiež tri funkcie, ktoré dokážu uľahčiť prvú pomoc pre lajka. Je tam funkcia baterky pre smartphony, prerušovaná batéria ( vysiela presný núdzový signál v presnej frekvencii) a zvučka, ktorá používateľovi presne povie ako má podať prvú pomoc. Ukáže mu tiež akou frekvenciou má stláčať hrudník pri resuscitácii

aplikacia

aplikacia

  1. mapy.cz

Aplikácia cez ktorú sa dajú stiahnuť offline mapy a pomocou GPS sa dá spoľahlivo chodiť kade-tade J.  Mapy.cz pomáhajú s orientáciou v teréne (zobrazujú turistické chodníky, lesné cesty,…), ale nezablúdite s nimi ani v meste (zobrazia každú uličku). Presnosť celého zariadenia však záleží od GPS signálu (ak je signál dobrý, je presnosť skoro 100 percentná). Výhodou je tiež možnosť naplánovať si trasu, vyhľadať zaujímavé miesta na trase a meniť formát mapy.

mapy-cz

mapy-cz

  1. SnowSafe

Jednoduchá aplikácia z dielne horskej služby, ktorá je predovšetkým určená skialpinistom,
horolezcom a turistom, ktorí sa pohybujú vo voľnom teréne počas zimy (vo vysokých horách), kde hrozí nebezpečenstvo lavín. Používateľ si môže vybrať z 5 slovenských pohorí (VF, MF, VT, NT, ZT), ale aj z okolitých pohorí ako sú alpy (tal., rak., nem.,…). Aplikácia tiež zobrazuje mapy, kde sú uvedené najčastejšie lavinózne svahy. Je tu tiež funkcia na meranie sklonu svahu (tzn. sklonomer) a funkcia POZOROVANIE, cez ktorú sa dá poslať správao aktuálnom stave na stredisko lavínovej prevencie.

SnowSafe

SnowSafe

 

  1. Notfall App Bergrettung Tirol

Outdoor aplikácia pre prípad núdze
Aplikácia horskej služby – Tirolsko

Stručne povedané: Táto outdoorová aplikácia je absolútnou nutnosťou pre horolezcov, fanúšikov Tirolska a všetkých ďalších horských športov. Takmer každý horolezec a turista má túto aplikáciu nainštalovanú na svojom smartphone. Aplikácia  tirolskej horskej služby bola vyrobená v spolupráci s koordináciou záchranného centra Tirol pre región Tirolska. Stačí minimálne úsilie a táto apka dokáže spoľahlivo určiť čo možno najpresnejšiu lokalizáciu obete.

Poznámka: K dnešnému dňu, Emergency App je nie len v Tirolsku, ale využíva sa aj v priľahlých spolkových krajinách Rakúska a Nemecka.

Notfall App Bergrettung Tirol

5. Peak Finder Alps

Užitočná nie len pre navigáciu, ale aj na určovanie názvov okolitých kopcov.

Chcete si rozšíriť svoje vedomosti aj o okolitých štítoch, ktoré vidíte zo svojho zdolaného vrcholu? Potom je aplikácia PeakFinder Alps určite správna voľba pre váš telefón. V kombinácii s mapou je mobilná aplikácia (za 2,99 eur) taktiež nepostrádateľnou pomôckou v prípade núdze! Apka pokrýva všetky vrcholy v celej alpskej oblasti Rakúska, Švajčiarska, Francúzska, Nemecka, Talianska a Slovinska. Zvlášť na vrchole, kde sa častokrát turisti pýtajú všetkých naokolo ako sa volajú okolité kopce, je aplikácia veľmi užitočná. Môžete tak svojimi vedomosťami poraziť i miestneho horského vodcu. Dokáže tiež pracovať v režime offline, čo je obrovská výhoda!

Peak Finder Alps

Peak Finder Alps

  1. Höhenmesser-App

Runtastic výškomer robí presne to, čo má. Rýchlo ukazuje aktuálnu nadmorskú výšku pomocou GPS. Ak je príjem GPS dobrý, potom je hodnota výšky veľmi spoľahlivá a pomerne presná.

Höhenmesser-App

 

  1. Field Compass Holo

V hustej hmle tento mobilné aplikácie používajú horolezci alebo turisti na zobrazenie správneho smeru. V tomto prípade je základom kompas. Kompas “funguje” ako analógový – so strelkou; napr. magnetický kompas a vyzerá takto: Dobrý a kedykoľvek čitateľný, jednoduchý na používanie a plný kvalitných informácií, ktoré uvidíte  na obrazovke. Funkcie a dizajn sú v každom prípade impozantné. Kompas aplikácia dokáže zobrazovať v rôznych povrchových vyhotoveniach. Je naozaj jedno, či ste stratili, pomocou tejto aplikácie nájdete vždy správnu cestu J. Aplikácia je založená na najnovšiu verziu systému Android “KitKat”.

Field Compass Holo

8.       Taschenlampe-App

Táto outdoorová aplikácia je tak jednoduchá, až je geniálna. Vytvára LED blesk z vašeho smartphonu, čo zaisťuje svetlo v núdzi. Nezabudnite pri sebe mať aj náhradný zdroj energie (napr. power bank) aby sa vám telefón rýchlo nevybil. Aplikácia je ideálna na rýchle zasvietenie si v tme, na orientáciu v neznámom teréne počas noci, atď. V prípade požiaru sa dá vyslať aj núdzový svetelný signál (šesťkrát za minútu každých 10 sekúnd vyslať svetelný lúč, potom počkať 1 minútu a postup opakovať). Viditeľnosť  vysielača signálu je v prípade núdze veľmi dobrá pretože v dnešnej dobe sa vyrábajú celkom kvalitné LED smartphony.

Taschenlampe-App

9. Apemap

Apemap by mala byť povinnosťou pre vlastníkov smartphonov, ktorí chcú zažiť dobrodružstvo. Rôzne, čiastočne platené funkcie (okrem iného kompas) sú k dispozícii. Sú tu však aj bezplatné funkcie ako napr. mapy ulíc.
Upozornenie: Skutočnosť, že táto aplikácia vždy zobrazuje najnovšie mapy na obrazovke, je výborné, ale treba si dať niekedy aj pozor, pretože niekedy sa môže vyskytnúť nepresnosť. Preto odporúčame mať aj dobrú papierovú mapu ako zálohu.

Apemap

Apemap

Záver a poznámky k aplikáciám v horských športoch

Smartphony sa stali nepostrádateľnou súčasťou horských záchranárov – nespočetné množstvo úspešných záchranných akcií, ktoré boli vykonané prostredníctvom mobilných telefónov a smartphonov svedčí o ich kvalite. Musíme však brať do úvahy, že elektronické pomôcky nie sú bez chýb. Ak je batéria vybitá, prístroj chybný alebo žiadny GPS signál v údoliach, neslúži to ničomu a môže to byť až zavádzajúce. Tip od nás: vždy si k vašej povinnej výbave do batoha pribaľte aj mapu v papierovej verzii, malý kompas, píšťalku a zrkadielko. V prípade, že by technika zlyhala, stále tu je šanca zachrániť seba a ostatných 🙂