Polar M400 – recenzia a porovnanie so Suunto Ambit3

m400_white2_550x600_46V tomto fitness modeli nám Polar prináša praktickú kombináciu prístroja, ktorý meria tepovú frekvenciu (HR) a má v sebe aj GPS. Tieto a iné funkcie sú zabalené do gumeného púzdra príjemného na dotyk a nosenie. Polar patrí medzi špecialistov na trhu s tepovými mašinkami od roku 1977, a ich precíznosť je samozrejmosťou aj pri M400-ke. GPS záznam bol použitý už aj pri starších modeloch, no išlo skôr o dodatočné zariadenie, ktoré bolo treba mať pripnuté na ramene ruky športovca. Spojenie zariadenia a GPS nám dáva dokopy nízku hmotnosť (56,6g), čo poteší. Jeho cena je približne o polovicu nižšia než jeho väčší brat Polar V800, a to 199 EUR.

Mašinka, ktorú máme v ruke síce nedisponuje barometrom, kompasom a navigáciou, ale skôr je to zariadenie fungujúce ako monitor našej dennej aktivity, ktoré nás vedie každým dňom a monitoruje vydanú energiu. Inými slovami, hovorí nám, ako veľmi máme byť aktívni, aby sme dosiahli svoj cieľ. A to môže byť počet prejdených krokov alebo množstvo spálených kalórií, ktoré si sami predvolíme. Keď založíme hrudný pás a stlačíme tlačidlo štart, máme z neho plnohodnotný tréningový Polar.

Rozhodli ste sa pre Polar M400, kúpili ste si ho a netrpezlivo čakáte na dodávku. Prejde pár dní a pred dverami vás čaká pekná bielo-červená krabička. V baleni si nájdete: Polar M400, hrudný pás so senzorom H7, USB kábel a návod. Keďže GPS má oveľa vyššiu náročnosť na baterku, tak nehľadajte vymeniteľné batérie. Na to tu máme spomínaný USB kábel a nabíjací akumulátor vo vnútri hodiniek. Výdrž batérie je uvádzaná pri použití GPS na 8h a bez GPS je to 24 dní. Keď ich vybalíme, je nutné ich prvýkrát zapnúť, nastaviť a nabiť. Teda pribalený USB kábel zapojíme do hodiniek (vstup je zo spodnej strany pod gumovým “štoplom”) a do PC. Displej sa rozsvieti a prechádzame úvodnými nastaveniami: jazyk, čas a dátum, údaje o sebe a pod. V podstate hneď po tomto kroku je zariadenie pripravené na používanie. Po napojení na PC a stiahnutí Polar FlowSync si vieme ešte dodatočné nastavenia našiť na mieru.

Založíme navlhčený hrudný pás, zapneme tréningový mód a môžeme vyraziť. Len nie tak rýchlo, nezabudnime, že sme investovali do hodiniek, ktoré majú GPS, a teda vždy pred tréningom si potrebujem chvíľočku počkať na signál. Počas niekoľkých testovacích behov som si nevšimol výpadky tepového záznamu alebo GPS signálu a všetko fungovalo spoľahlivo. Počas a po tréningu máme záznam o aktuálnej a priemernej HR spolu so signalizáciou tepového pásma, v ktorom sa práve nachádzame. Takisto vidíme svoju aktuálnu a priemernú rýchlosť, tempo, prebehnutú vzdialenosť, aktuálnu nadm. výšku spolu s nastúpanými výškovými metrami. GPS záznam je viditeľný v Polar Flow a exportovateľný do formátov GPX, CSV a TCX. Teda v kocke, máme k dispozícii asi všetky HR, výškové a vzdialenostné funkcie, ktoré pri tréningu môžem potrebovať.

m400_black_550x600_46

Testovanie a skúšanie Polaru M400 som robil hlavne v priebehu augusta a septembra 2015 a testovacie behy boli vždy vo dvojici s mojim Suunto Ambit3. Bolo to trochu komické, lebo na pravej ruke som mal Suunto a na ľavej Polar. Rovnako nemenej usmevné bolo aj to, že som mal na sebe naraz dva hrudné pásy. No čo neurobíš pre vedu :-)) Neviem povedať či tie alebo tie hodinky mali 100% správne merania a teda všímal som si hlavne odchýlky vo výsledkoch. Bol som veľmi zvedavý, ako moje Suunto obstojí v náročnej konkurencii. Z výsledkov meraní môžem zhodnotiť toto:

– Momentálny HR: bez výraznej odchýlky, niekedy sa krátkodobo ukázal rozdiel 1 až 2 tepy

– Priemerný HR: zhodoval sa po každom tréningu

– Maximálny HR: zhodoval sa po každom tréningu

– Aktuálna rýchlosť: minimálne odchýlky

– Priemenrná rýchlosť: minimálne odchýlky

– Maximálna rýchlosť: tu sa ukázali najväčšie odchýlky rádovo okolo 1 až 1,5 km/h, niekedy bola vyššia rýchlosť odmeraná Suuntom a inokedy Polarom

– Prebehnutá vzdialenosť: minimálne odchýlky

Polar-M400-Trophy-examples

Výhody Polar M400

– Pomer cena/výkon sú len ťažko prekonateľné

– Nízka váha a pekný dizajn

– Výborný kontrast displeja ho robí ľahko čitateľným

Nevýhody

– Výdrž batérie v tréningovom GPS móde je max. 8h, čo možnosti použitia GPS tréningového módu výrazne limituje

– Nenájdeme v ňom tzv. Recovery status; údaj o tom za aký čas bude môjmu telu trvať kým sa po tréningu plne zotaví (vie to byť užitočný ukazovateľ)

V prípade, že hľadáte zariadenie na denné sledovanie vašej aktivity s veľmi spoľahlivým HR záznamom a GPS meraním, a navyše za veľmi rozumnú cenu, tak pravdepodobne viac hľadať nemusíte. Pekný dizajn a nízka hmotnosť sú spojené v zariadení Polar M400. S prihliadnutím na jeho pomer cena/výkon je ťažko poraziteľný. Vývojári popracovali aj na web rozhraní Polar Flow a odzrkadlilo sa to v jeho prehľadnosti a príjemnosti na používanie so zachovaním si výpovednej hodnoty.

No nečakajme od neho zázraky. Táto mašinka má fitness dušu a nie je to outdoorový maník. GPS funkcie by som pomenoval slovom „základ“. Nevie nás navigovať v teréne od bodu k bodu a takisto nie je vybavený kompasom. Rovnako nehľadajme v ňom ani barometrické funkcie; čiže nedostaneme info napr. o tlaku vzduchu a teda zmene počasia, takisto mi nepovie ani o koľkej má slnko západ a východ. Ak potrebujeme aj takéto údaje, tak musíme siahnuť po inom zariadení, ale pripravme sa na citeľne vyššiu investíciu.

Práve tzv. Smart Coaching funkcie nám ponúkajú spomínané fitness výhody. Funkcia Activity Guide nám ukáže, akí aktívni sme boli počas dňa a poradí, čo máme ešte urobiť, aby sme dosiahli denný cieľ (napr. ísť si zabehať na 30 min. alebo vydať sa na jeden a pol hodinovú prechádzku). Denné, týždenné a mesačné spätné väzby nám zas poradia, ako si udržať zdravie a pripomenú nám, aby sme sa nezabúdali hýbať. Po každom tréningu nás hodinky za čosi pochvália, keď si to zaslúžime. Možno sme práve odbehli svoju najdlhšiu vzdialenosť alebo dosiahli najvyššiu priemernú rýchlosť a ani o tom nevieme. Jeden z patentov Polaru je obsiahnutý aj v tomto modeli – ide o OwnCal a je to technológia, o ktorej výrobcovia tvrdia, že je najpresnejším počítadlom spálených kalórií na trhu. Teda by sme mali veľmi presne vedieť, koľko sme toho spálili.

Pred samotnou kúpou je dobré si zvážiť účel, na aký chcem športtester využívať a od toho budú odvodené aj moje nároky naň. Ináč sa budem rozhodovať, ak hľadám spoločníka do hôr a viem sa spoľahnúť, že ma vyvedie z hustej hmly do bezpečia alebo chcem striktne tréningové zariadenie a stačí mi tep a čas. Taktiež sa nám otvára niekoľko možností na poli fitness doplnkov. Polar M400 radím do kategórie zariadení, ktoré sú spoľahlivé z pohľadu každodenného tréningu a taktiež zahŕňa vlastnosti fitness náramkov. Už som spomínal, že pri týchto funkciách a GPS ide o cenovo veľmi prijateľnú kombináciu. Výrobky od Polaru používam už niekoľko dlhých rokov a ich vývoj citeľne napreduje, rovnako aj vývoj ich softvérov a webových rozhraní, ktoré som za ten čas odskúšal. Toto je už tretí model, ktorý používam a pri každom z nich som dostal presne to, čo sľuboval – nič viac, nič menej. Teda aj preto je dôležité sa dobre rozhodnúť hneď na začiatku.