Dlhodobo testovaná

Rok a pol testovačky bundy Directalpine Block 3.0 (klik) priniesol svoje ovocie. Trojsezónna zateplovacia bunda, ktorá je ideálna na hory vďaka svojim vlastnostiam a štýlová do mesta vďaka designu (občas aj na pláž ako izolačná protivetrová deka, či ako kabát pre Vajdu, čo sa vyváža na ratraku.

Prečo syntetická zateplovacia bunda?

Tepelný komfort a voda

Mám skúsenosti s páperovými bundami, aj syntetikou. Zámerne som si opäť vybral sytetiku z jednoduchého dôvodu: syntetika izoluje a udrží ma v teple aj keď je už premoknutá. Áno, samorejme, môžeš si zobrať so sebou hardshell a chrániť svoje páperie, ale nie vždy so sebou trepeš extra hardshell všakže. Navyše pri lezení mokrých ľadov a sypavých mixov, Ti zatečie aj pod ten magický hardshell aj keby si bol Megajver. Samozrejme si občas neplánovane pobehneš v plnej lezeckej poľnej pred lavínkou, a vtedy tiež zo seba nebudeš zhadzovať vrstvy a čakať kým Ťa zasype (teda sa trochen opotíš, možno aj od strachu). Alebo sa Ti do batohu dostane nejaká tá voda a teda ani tam bunda nie je safe pred vlhkosťou.

Farba

Bunda má tri farebné varianty, no vždy je zateplená časť v čiernej farbe. Vravíš si nuda, chcem kriklavozelenú bundu s oranžovopindžovými zipsami. Okey. Ale keď popresvitá slniečko pomedzi mraky, tak sa s kriklavozelenou bundou nič extra nestane, zatiaľ čo čierna bunda nachytá dosť tepla na to, aby vyhrievala ešte o kúsok viac.

Životnosť

Ďaľším argumentom je životnosť bundy. Či chceš, či nie, aj svoju obľúbenú bundu budeš musieť jedného dňa vyprať. No a sme doma. Poď… oper si svoju páperku..! No? Nič??? Aaaaaha… Pranie je smrť všakže.
Túto moju slečnu periem s kľudným svedomím raz za tri týždne a stále je vysmiata.

Ale k veci: keď operieš páperie.. raz, dva razy – bunda stratí na objeme a tým aj na tepelnej izolácií. Oper ju ďaľšie štyri razy a môžeš ju zahodiť, lebo aj tak Ti s ňou žena už dva krát umyla podlahu v domnení, že je to handra.
Alebo si ju dávaj do čistiarne no…
Väčšinu syntetických búnd si môžeš smelo oprať doma s ostatnými thermo čačkami a máš proste kľud.

Pokračujeme: roztrhol si už niekedy páperku? Je to celkom podívaná, keď sa v páperke s dierou musíš ešte nejakú tú chvíľu hýbať a tratíš perie všade po okolí. Zase prídeš o tepelný komfort.
Na druhej strane syntetická bunda odovzdá okoliu tak desatinu chumáčika zateplovacieho vlákna a.. a nič.
Ja som túto bundu roztrhol… viac info a foto nižšie.

Asi toľko k tomu, prečo syntetika.

Spomínaná plážová deka, táto bunda sa len tak niečoho nezľakne.

Prečo Directalpine Block 3.0?

Materiály a strih

Vyberal som spomedzi viacerých značiek a Directalpine ma presvedčila argumentami ako technostretchové prvky na bokoch a v podpazuší. Teda väčšia pohyblivosť bundy spolu s Tebou a lepšie odvetranie v miestach, kde to oceníš. Bál som sa, či cez nezateplené miesta nebude prefukovať, a nie, neprefukovalo. Bunda je neprefúvavá, bodka.

Rozmýšľam, či naozaj neprefukovalo…

Technostretch je použitý aj na zakončení rukávov, teda nie sú potrebné žiadne suché zipsy.

Obojsmerne rozopínateľný zips YKK som ocenil, keď som si bundu nahodil na seba v štande a mal som dopohody prístup k istítku. A ešte zakaždým, keď som sa išiel.. oné… vycikať.

Kapucňu ledva narveš na prilbu, keď sa potrebuješ pozrieť hore na lezca, dosť to ťahá. Na holú hlavu/čiapku je super, posťahuješ jednou rukou gumičky pri krku a si safe. Sťahovanie vzadu na kapucni síce nie je, ale vôbec mi tam nechýba. Tak isto spodná časť bundy sa dá gumkami stiahnuť podľa potreby.

Na bunde nájdeš dve vonkajšie zipsovateľné vrecká a jedno menšie náprsné vrecko so zipsom. Vonkajšie vrecká sú prístupné aj počas nosenia sedáku. Vnútorné vrecká sú bez zipsov a dostatočne veľké nato, že sa tam vopchá aj turistická mapa.Materiál, z ktorého je bunda vyrobená je priam podivuhodne oderuvzdorný, stváral som v tej bunde asi všetko okrem zvárania diódov a statočne odoláva. Niekoľko menších dierok bolo spôsobených v mixovej ceste (keď som narýchlo musel opustiť štand a nestihol som si bundu vyzliecť), čo si myslím je viac než pochopiteľné. Kto bol v mixe, vie o čom hovorím. Dierku 3x1cm som si spôsobil pri zjazde na bajku dolu schodmi, keď ma oprelo o stenu (teda sa materiál skôr spálil ako zodral. A nie, nemal som vyžraté! Či?). Všetky dierky som zašil raz-dva. Technostretch na ukončení rukávov sa mi začal trhať po roku a pol používania, aj to iba na jednom rukáve (bunda nosená 6 sezón (chápeš 2x jeseň, zima, jar)). Prišila mamka, chytila ihlu, niť a bunda kráča životom ďalej.

Všetky zranenia, ktoré bunda s malými jazvami ustála ma len utvrdzujú v správnosti zvolenia syntetickej bundy. Veď keby som takú páperku rozdrapil v mixe a čakalo by ju ešte 6 hodín pobytu v horách, tak by asi veľa peria potratila (a ja tepla)…

Priedušnosť a tepelný komfort

Bunda Block 2.0, rovnako ako všetky veci od Directu s ktorými mám skúsenosti, prekvapivo dobre dýcha. A to ja sa potím nie ako kôň.. ale ako celý kŕdeľ, či jak sa tomu nadáva. Veď moji parťáci by Ti vedeli povedať svoje. Priedušnosti určite do vysokej miery napomáha vyššie spomenutý Technostretch.

Čo sa týka tepelného komfortu a teda primárneho účelu bundy, tak som spoko. Trojsezónna zateplovacia bunda jak vyšitá. Doslova.
Jar a jeseň sú jej obľúbené ročné obdobia.
Zima: Approach (prístup pod skaly, (bez)cielne potulovanie sa) – ideálna. Zatiaľ som hrubšiu a teplejšiu bundu nepostrádal. Nie pri slovenských zimách, dokonca s prihliadnutím na tohtoročných -27, keď som bol na skialpoch.
Štandovanie, kaprenie vo vetre – Do štandu si už určite viem predstaviť niečo teplejšie. V kombinácií s dobrými rukavicami a zateplenými nohami som začal krepčiť až po cca 12minútach nečinnosti. Ale v horách má byť veselo, tak som si zatancoval aspoň. (Do štandov určite odporúčam teplejšiu bundu, hoci ja sám stále vláčim len túto).

Zbaliteľnosť

Bundu zbalíš do kapucne a keď ju dobre omotáš prúsikom, vieš si ju aj ako prvolezec zobrať do vrchného štandu.

Parametre

Váha: 460g pri vel. L
Materiál:

  • zvršok: 100% PES rip stop (po roztrhnutí sa diera samovoľne nerozširuje ďalej ako mor)
  • bočné panely: Tecnostrech 88 %PES + 12 % elastan (PUR)
  • výplň: Climashield HL USA 92 g/m2 (100% PES)

EKO friendly výrobok. Viac TU (klik)

Ostatné varianty bundy

Block Lady (klik)

Block Lady Coat (klik)

+ ich farebné variácie

Záver

Ja som s bundou maximálne spokojný, príjemne ma prekvapila tepelným komfortom a odolnosti voči mojej blbej povahe. Naozaj izoluje aj keď je mokrá. Sľubujem. Jediné, čo mi prekáža je veľkosť kapucne. Ja osobne by som uvítal väčšiu, s možnosťou navlečenia na prilbu. Tým pádom by ale bolo potrebné sťahovanie aj vzadu, aby sa dala dostatočne prispôsobiť aj na holú hlavu. Peace.

Bonus

Bundu!!! Na bundu sa pozeraj!!!!

S pánom Bohom, idem od vás…

by Kubo