Ak hľadáte menšiu a skladnejšiu mačetu s univerzálnym použitím Gerber Gator Junior bude určite správna voľba. Hlavným rysom tejto mačety he obojstrane využiteľná čepeľ s pílkou na pílenie menších stromov. Pevná, ostrá čepeľ z uhlíkovej ocele zaručuje kvalitu, akou je Gerber známy už mnoho rokov. Gerber Gator Junior je ideálna „cestovateľská“ mačeta.

 

Čepeľ má dĺžku 27,3 cm a je vyrobená z kvalitnej uhlíkovej ocele. Ako všetky výrobky Gerber aj mačeta Junior je veľmi ostrá a pri manipulácii s ňou treba byť nesmierne opatrný. Výhodou tejto mačety je pílka, ktorá sa nachádza na druhej strane čepele. Pílka je rovnako veľmi ostrá a je vhodná na rezanie vetiev alebo menších stromov, aj keď len príležitostné, keďže čepeľ je na seriózne pílenie pomerne krátka. S mačetou Gerber Gator Junior sme sa úspešne presekali hustým malinčím, lieskovými kríkmi a s prehľadom sme pílili konáre s priemerom cca 10 cm. Treba však povedať, že mačeta Junior nepatrí k najlepšie vyváženým kúskom z ponuky mačiet Gerber.

 

Majitelia mačiet Gerber sa príležitostne sťažujú, že mačetu vyštrbili alebo inak poškodili jej čepeľ pri rúbaní stromov. Treba si však uvedomiť, že mačety primárne na tento účel nie sú stavané. Bujnú vegetáciu, kríky, vysokú trávu, či tenšie konáre ale s mačetami Gerber zvládnete hravo.

Rukoväť mačety má dĺžku 20,3 cm a je zhotovená z protišmykovej gumy ergonomického tvaru. Mačeta dobre sedí v ruke, počas práce sa nešmýka ani v mokrých či blatistých podmienkach. Rukoväť je vybavená bezpečnostnou šnúrkou na zápästie, aby ste počas sekania neublížili sebe alebo okoliu.

 

Súčasťou balenia je aj nylonové púzdro so suchým zipsom, ktoré chráni mačetu pred zatupením a jej majiteľa pred porezaním počas transportu. Púzdro si môžete hravo pripevniť na opasok alebo zavesiť na batoh. Mačeta Gerber Gator Junior je ľahká (405 g) a ostrá spoločníčka s pevnou čepeľou, vhodná na exotické expedície, ale aj ako pracovný nástroj pre geodetov, geológov, stavbárov, chalupárov, rybárov či dobrodružných kemperov. Cena mačety Gerber Gator Junior je veľmi priateľská, ak ale viete oželieť obojstrannú čepeľ a hľadáte skutočne ergonomický dizajn a dokonalé vyváženie na serióznu robotu, odporúčame vám radšej mačetu Gerber Kukri, ktorá obstála v našich testoch najlepšie.

 

Zaujala Vás táto recenzia? Mačetu si môžete kúpiť TU.