Novovybudovaná ferrata  HZS je umiestnená v krásnom údolí kaňonu Pivovarského potoka, ktorý pramení spod hrebeňa Lúčanskej Malej Fatry.

Ferrata HZS : V blízkosti Martina v miestnej časti Stráne vybudovali príslušníci Horskej záchrannej služby Veľká Fatra , športový nadšenci Skialp klubu Kriváň vrátane kamarátov a kolegov s finančnou podporou mesta Martin a sponzorov zaistený turistický chodník pomenovaný ,,Ferrata HZS ,,
Priebeh výstavby bol realizovaný v mesiacoch Máj – September 2013. V súčasnosti je vybudovaná horná časť s dvoma stupňami obtiažnosti B,C ktoré majú spoločný nástup a postupne sa rozdelia podľa stupňa obtiažnosti na B a C.
Podľa plánov realizátorov v budúcom roku pribudne dobudovanie spodnej časti chodníka tzv. Ferraty a informačných tabúľ o biodiverzite miestneho horstva.

Trasa

Martin, Stráne – Malý Pivovarský potok – údolie Pivovarský potok Ferrata HZS – Martinské hole, chaty – Hodinovka – Martin, Stráne

Prístup

Na terajší nástup hornej časti ,,Ferraty HZS,, sa dostaneme z miestnej časti Martina – Stráne z parkoviska starej lanovky na Martinské Hole po žltej turistickej značke, alebo skratkou po dobre viditeľnom lesnom chodníku priamym výstupom až k odbočke doľava na ostrej pravotočivej zákrute s dočasným označením na strome ,,Ferrata HZS,, v nadmorskej výške 800 m.n.m a pokračujeme cca 1,2km križovaním Malého Pivovarského potoka až priamo k nástupu na Ferratu.

V kaňone Pivovarského potoka sa začína istený turistický chodník Ferrata vo výške 930 m.n.m a neskôr sa rozdeľuje podľa obtiažnosti vo výške 1130 m.n.m. Obidve Ferraty končia samostatne vo výške 1250 m.n.m a pokračujú lesným chodníkom modrou turistickou značkou na Martinské hole.
Ferrata variant C začína cca vo výške 1130 m doprava z oddychového miesta . Je ťažšia, ale výrazne krajšia a dlhšia popri množstve vodopádov a menších “riav” na potoku. Zaistené úseky na tejto časti sú asi dvakrát tak dlhé, ako vo variante B. Na konci Ferraty C sa červenými šípkami dostaneme na turistický chodník a pokračujeme na Martinské hole a zostupom späť.

Upozornenia

Odporúčame použiť ferratovú výstroj ( prilba, sedací úväz – sedák, tlmič pádov, istenie, rukavice )
Po daždoch je zvýšená hladina potoka. Trasa je jednosmerná.

Výstavba: Na chodníku bolo použitých 410 m istiacich lán, 80 stupačiek, 160 istiacich bodov, 3 oddychové miesta a 4 premostenia Pivovarského potoka.