Jednou z najobľúbenejších túr, ktoré milovníci hôr vo Vysokých Tatrách preferujú, je magistrála dlhá 46,25 km. Prechádza južným úbočím Vysokých Tatier od Podbanského, po úpätie Belianskych Tatier. Počas celého pochodu sa treba držať červenej  značky.

Trasa začína na parkovisku v Podbanskom po ceste Slobody, neskôr stúpa na Nadbanské. Za ním lesnou cestou pokračujeme vľavo až na horskú lúku a potom sa mierne  klesajúcim chodníkom dostaneme na Tri Studničky. Držíme sa vpravo, kým sa dostaneme k Chate kpt. Rašu. Tam odbočíme vľavo a stúpame horskou lúkou ku južnému brehu Jamského plesa. Pleso treba obísť zľava. Dostaneme sa k rázcestiu pod Furkotskou dolinou a poberieme sa lúkami a lesným porastom až do osady Štrbské pleso. Tu sa pri orientačnej tabuli pred liečebným domom Solisko, končí prvá – stredne náročná etapa túry. 

Z tohto miesta obchádzame južný breh plesa k potoku Mlynica a vystupujeme lesom až na Trigan. Nasledovný úsek cesty až po Popradské pleso, býva v zimnom období uzavretý. Od rázcestia pokračujeme po značke až ku Chate pri Popradskom plese a vydáme sa po severnom brehu plesa, cez most nad Ľadovým potokom stúpame úbočím Ostrvi do sedla pod Ostrvou. Prechádzame Štôlskou dolinou cez úbočie Končistej chodníkom klesajúcom popri južnom brehu Batizovského plesa. Držíme sa vpravo okolo Suchého vrchu a prejdeme klesajúcim veľkým oblúkom až k horskému hotelu Sliezsky dom. Tu sa končí druhá – stredne náročná etapa túry, s niekoľkými namáhavejšími úsekmi. 

Chodníkom schádzame k Velickému plesu a tu začíname stúpanie cez Sennú kopu a obchádzame kosodrevinou dobre schované Slavkovské plieska. Začíname prudko klesať k rázcestiu na Magistrále a pokračujeme k Hrebienku. Odtiaľ smerom k Rainerovej chate a potom cez železný most ponad Obrovský vodopád. Pokračujeme chodníkom k rázcestiu pri Zamkovského chate a vpravo k Lomnickej vyhliadke. Chodníkom vedúcim vľavo sa dostaneme popri Skalnatej chate až na Skalnaté pleso. Táto etapa túry sa radí medzi nenáročné.

Od stanice visutej lanovky prechádzame smerom k Huncovskému štítu a pomaly do sedla pod Svišťovkou. Zo sedla schádzame do sutinového žľabu až na dno doliny. Postupujeme k Čiernemu plesu, Zelenému plesu a mostom k Brnčalovej chate. Od chaty úbočím Kozieho štítu k Trojrohému plesu v nádhernej doline Bielych plies. Obídeme ho zľava až k juhovýchodnému okraju Veľkého Bieleho plesa – a tu sa táto fantastická túra končí dosiahnutím konca Tatranskej Magistrály. Cestou vás uchváti množstvo prekrásnych výhľadov a nádherných úsekov tatranskej prírody.