Vybrať detský turistický nosič nemusí byť s ohľadom na široký výber v obchodoch jednoduchou úlohou. Ak neviete, ako správne vybrať detský turistický nosič, alebováhate s jeho kúpou, požičajte si ho najskôr v požičovni outdoor vybavenia, kde spravidla môžete otestovať tie najkvalitnejšie detské turistické nosiče za symbolický poplatok.

Porovnanie detských turistických nosičov:

Kľúčom k pohodovému rodinnému výletu je spokojnosť dieťaťa a osoby, ktorá ju nosí. Takýto výlet môže trvať celý deň, čo je doba, počas ktorej sa prejavia aj také vlastnosti nosiča, o ktorých ste pri jeho výbere netušili.

Ponúkame vám preto test troch kvalitných detských nosičov: Neverland Koala, Marsupio Cary Baby a Zopa B- 710 P.

Každý z nosičov sme samostatne otestovali túre s 13 kg nákladom, a odvážili. Nepremokavosť batoha bola testovaná domácim rozprašovačom vody asi 15 min.

Pri testovaní sme sa zameriavali na nasledujúce parametre:

  • Hmotnosť nosiča
  • Nosnosť nosiča
  • Úložné priestor
  • Pohodlie a bezpečnosť dieťaťa
  •  Pohodlie pre nosiča batohu a možnosti nastavenia
  • Doplnky k nosiču

Detský turistický nosič NEVERLAND KOALA

1.Hmotnosť nosiča

Vďaka ľahkej hliníkovej konštrukcii a ľahkým materiálom detský turistický nosič Neverland Koala patrí k najľahším na trhu, čo oceníte najmä pri väčších deťoch a dlhších výletoch. Hmotnosť nameraná pri teste bola: 2,3 kg bez striešky a 2,6 kg so strieškou, výrobca udáva hmotnosť 2,2 kg.

2.Nosnosť

Podľa výrobcu do 22 kg, nosič je určený pre deti od 6 mesiacov, ktoré už vedia samostatne sedieť do 3-4 rokov dieťaťa, čo je pri cene batoha bezkonkurenčný parameter.

3.Úložné priestory

Nosič Neverland Koala je vybavený množstvom vreciek a úložných priestorov, ktorých kapacita postačuje na celodenný výlet. Úložné priestory sú 2x na bedrovom páse a 2x na chrbte. Okrem toho má nosič 3 sieťované vrecká na drobnosti. Nosič je vybavený aj špeciálnym termovreckom, kde môžete uschovať potraviny pre najmenšieho turistu.

4.Pohodlie a bezpečnosť dieťaťa

Bezpečnosť a fixácia dieťaťa je zabezpečená 5 bodovým upínaním, výškovým nastavením posedu aj ramenných popruhov pre dieťa (pomocou zabudovaného suchého zipsu). Spiace dieťa si v turistickom nosiči Neverland môže oprieť hlavu dozadu – opierka má postačujúcu výšku aj pre dvojročné dieťa. Predné uloženie hlavy na tzv. “vankúšik” však nepatrí k najpohodlnejším na trhu. Napriek tomuto kozmetickému nedostatku bolo dieťa v batohu spokojné.

5.Pohodlie pre nosiča batohu a možnosti nastavenia

Detský turistický nosič Neverland Koala je vybavený veľmi vzdušným chrbtovým systémom 3D Optifit. Chrbtový systém je výškovo nastaviteľný a manipulácia s ním je veľmi jednoduchá. Pracky aj popruhy nosiča sa ovládajú dobre, aj keď popruhy mohli byť tkané jemnejšie, aby ste s nimi nemuseli zbytočne šklbať. Popruhy majú dostatočnú dĺžku aj pre potreby objemnejších turistov.

Nosič je opatrený strmeňmi na nohy dieťaťa, ktoré sú výškovo nastaviteľné – strmene znemožňujú stratu topánky dieťaťa a dieťa má pri sedení lepšiu stabilitu. Pokiaľ sa ale chystáte na zimnú túru a dieťa má nohy zabalené v páperových papučiach ani náhodou ich do strmeňa nenapcháte a strmene vtedy sa stávajú zbytočnými.

Bedrový pás je pohodlný a mäkký – batoh sa vám neprenesie ani po pár hodinách.Chrbtové popruhy na detskom turistickom nosiči Neverland Koala sú dostatočne široké, nerežú a batoh celkovo veľmi dobre sedí na chrbte.

6.Doplnky k nosiču

Nosič je vybavený praktickou strieškou proti slnku so zabudovanou pláštenkou, ako aj podložkou na prebaľovanie dieťaťa. Pláštenka ale prekrýva iba vrchnú striešku batoha a pokiaľ vás zastihne dážď mali by ste si zaobstarať extra pláštenku na celý batoh.

7.Záver

Technické prevedenie poľského nosiča Neverland Koala je na slušnej úrovni. Neverland pri jeho tvorbe siahol po materiály Polyamid 600D/PU HD, ktorý nám pri testovaní vyšiel ako nepremokavý. Použité zipsy nie sú značkové, čo môže (nemusí) po dlhšej dobe viesť k ich rýchlejšiemu opotrebeniu.

Detský turistický nosič Neverland Koala hodnotím veľmi pozitívne vzhľadom k pomeru jeho ceny a možností, ktoré zákazníkovi ponúka. Nosič sa svojím prevedením podobá sérii batohov Deuter Kid Comfort, aj keď vzhľadom na cenu nemôže ponúknuť rovnaké možnosti, ako značka Deuter. Určite ale bude príjemným

spoločníkom na vysokohorskú turistiku, a zvládnete s ním aj dlhšie túry – spiacemu dieťaťu sa vždy dá hlava podložiť niečím mäkkým, aby ho opierka hlavy netlačila.

Nosič Neverland Koala má bezkonkurenčnú váhu, cenu a je rozumnou voľbou pre každú turistickú rodinu.

Detský turistický nosič MARSUPIO CARY BABY

1.Hmotnosť nosiča

Výrobca udáva hmotnosť 3,2 kg, pri teste sme namerali hmotnosť 2,9 kg bez striešky a 3,3 kg so strieškou. Nosič Marsupio je o niečo ťažší, ale má zabudovanú naviac pláštenku, ktorá ochráni celý batoh.

2.Nosnosť

Podľa výrobcu do 20 kg hmotnosti dieťaťa. Nosič je podľa výrobcu určený pre deti od 6 mesiacov, ktoré už samostatne sedia.

Úložné priestory

Nosič má dostatok úložných priestorov. V zadnej časti nájdete dve objemné priehradky a na bedrovom páse dve vrecká na zapínanie. Po boku nosiča sa nachádzajú sieťkované vrecká na maličkosti.

3.Pohodlie a bezpečnosť dieťaťa

Dieťa je v turistickom nosiči Marsupio Cary Baby fixované 4-bodovým zapínaním s možnosťou výškového nastavenia ramenných popruhov (stupňové riešenie pomocou popruhov) aj výškovým nastavením posedu. Sedačka je pre dieťa veľmi pohodlná – popruhy dieťaťu nijako neprekážajú. V prípade spánku dieťaťa je možnosť oprieť si hlavu dopredu na opierku s “vankúšikom”, ktorý ale hodnotím ako pomerne tvrdý, hlavne pre potreby menších detí. V prípade prudkého pohybu alebo pri zostupe strmým terénom, keď sa s nosičom predkláňate, sa dieťa môže nepríjemne udrieť.

Hliníková konštrukcia je stavaná tak, že pri položení nosiča na zem sa nosič prirodzene uzatvára a stláča dieťaťu hrudník. Nie je to zásadný nedostatok, ak však plánujete tento nosič používať pre deti mladšie ako 1 rok mali by ste na to myslieť a dieťa hneď po položení na zem z nosiča vybrať.

4.Pohodlie pre nosiča batohu a možnosti nastavenia

Detský turistický nosič Marsupio Cary Baby je vybavený kvalitným bedrovým pásom, ktorý výborne absorbuje váhu celého batoha. Pracky a popruhy batoha sú k svojmu užívateľovi veľmi priateľské a ani maminy s ich manipuláciou nebudú mať problém. Popruhy sú dostatočne dlhé pre všetky hmotnostné kategórie.

Chrbtový systém Marsupio Speedy svojou funkcionalitou a možnosťami patrí k najlepším na trhu. Jeho nastavenie je riešené pomocou suchého zipsu, čo je veľmi rýchle a praktické. Ako drobný nedostatok hodnotím šírku ramenných popruhov, ktoré sú trochu mäkšie a užšie a po niekoľkých hodinách zaťažujú trapézy. Tu je však na mieste uviesť, že testovaný batoh má už čo to za sebou a tento “nedostatok” je sčasti spôsobený jeho dlhoročným používaním.

4.Doplnky k nosiču

Marsupio Cary Baby je vybavený zabudovanou pláštenkou proti dažďu a vetru, ktorá pohodlne prekryje celý batoh. Použitý materiál Ripstop Mar- Tex 600 PU, je podľa nášho testu vode odolný. K nosiču patrí aj odnímateľná strieška proti slnku so zabudovanou pláštenkou. Upevnenie obidvoch plášteniek je riešené pomocou valcových gombíkov, ktoré je potrebné pomerne zložito prevliekať cez očká – dá sa na to ale zvyknúť.

5.Záver

Technické prevedenie detského turistického nosiča Marsupio Cary Baby je na špičkovej úrovni, čo do použitých materiálov, zipsov (YKK), konštrukcie chrbtového systému a možností nastavenia. Za hlavný nedostatok považujem tvrdú opierku hlavy, ktorú ale môžete riešiť extra vankúšikom pre spiace dieťa. Nosič Marsupio Cary Baby je o niečo ťažší, ako nosič Neverland Koala, keď však zvážite pomer “cena vs. ponúkané možnosti”, poskytuje vysokú kvalitu a za veľmi rozumnú cenu a nepochybne s ním budete spokojní aj na dlhších túrach vy vyšších horách.

Detský turistický nosič ZOPA B-710P

1.Hmotnosť nosiča

Český nosič vyrobený v Číne má podľa výrobcu 2,0 kg. Pri testovaní sme namerali hmotnosť 2,2 kg so strieškou a 2,4 kg bez striešky.

2.Nosnosť

Výrobca udáva nosnosť 15 kg a nosič je určený pre deti od 6 mesiacov, ktoré samostatne sedia.

3.Úložné priestory

Detský turistický nosič ZOPA B-710P je vybavený jedným základným úložným priestorom, ktorom sa nachádza ja samotná hliníková konštrukcia a jedným odnímateľným vreckom, ktoré má samostatné popruhy a môže slúžiť ako príručný batoh. Objem úložných priestorov je vhodný skôr na kratšie túry. Na bedrovom páse sa nachádzajú dve menšie vrecká bez možnosti uzavretia.

4.Pohodlie a bezpečnosť dieťaťa

Dieťa je v nosiči fixované 4 bodovým upínaním. Posed dieťaťa v turistickom nosiči ZOPA B-710P je možné výškovo nastaviť aj keď len obmedzene. Nosič nemá možnosť nastavenia výšky ramenných popruhov dieťaťa, je teda otázne ako môže slúžiť pre deti od 6 mesiacov do 2 rokov. Ramenné popruhy nie sú polstrované, čo vnímam ako nedostatok najmä ak chcete nosič použiť v lete, keď má dieťa menej oblečenia a na dlhšie túry.

Nosič je vybavený aj bočnými “vankúšikmi” vo vnútri posedu. Opierka hlavy na prípadný spánok dieťaťa je polstrovaná, ale osobne by som ju ešte podložila niečím mäkším.

5.Pohodlie pre nosiča batohu a možnosti nastavenia

Chrbtový systém nosiča ZOPA B-710P je konštruovaný z mäkkého, nie veľmi priedušného materiálu. Ramenné popruhy sú pomerne mäkké a úzke, čo spôsobuje nepríjemné rezanie do ramien počas dlhších výletov a pri nosení ťažších detí. Bedrový pás je rovnako menej pohodlný na to, aby dokázal dlhšiu dobu absorbovať váhu nákladu do 15 kg ako garantuje výrobca.

6.Doplnky k nosiču

Súčasťou vybavenia nosiča je strieška proti slnku a k nej prislúchajúca pláštenka,ktorá ale neprekrýva celý batoh. Detský turistický nosič ZOPA B-710P je vyrobený z materiálu neznámeho označenia, ktorý je vode odolný. Upevnenie striešky nie je veľmi praktické, najmä ak si na ňu spomeniete, keď už dieťa sedí v batohu.

7.Záver

Materiály a technické prevedenie batohu zodpovedajú príjemnej cene nosiča Zopa B-710P. Hliníková konštrukcia je ľahká a jej stabilita je zabezpečená kĺbovým vyklápaním spodnej časti konštrukcie. Detský turistický nosič ZOPA B-710P je ideálnym spoločníkom pre nenáročných turistov a primárne je určený na kratšie výlety v stabilnom počasí.

Porovnanie testovaných detských turistických nosičov

porovnanie-nosicov-tabulka

* merané na domácej digitálnej váhe
Bodovanie 1-10: 1 najhoršie vlastnosti , 10 najlepšie vlastnosti.

Testované nosiče Neverland a Marsupio hodnotím ako veľmi kvalitné a porovnateľné čo do technického prevedenia a kvality. Uvedené nosiče sú vhodné na dlhšie túry a vysokohorský terén. Testovaný nosič Zopa, ale skôr ulahodí nenáročným turistom na kratšie prechádzky.