Výber najvhodnejšej textílie a jej testovanie je jednou z najdôležitejších častí vývoja nových produktov. Len použitie špičkového materiálu, perfektného strihu a chytrého designu zaručí 100% funkčné oblečenie pre náročný šport i voľný čas.

Testovanie každého nového produktu je pre Directalpine dôležité a prebieha na dvoch úrovniach:

  • Prvá úroveň je laboratórna, kedy látka prechádza testami podľa charakteru použitia – na mechanickú odolnosť, priedušnosť, vodeodolnosť – a ak parametre spĺňajú naše vysoké požiadavky, použije sa na výrobu vzoriek.
  • Druhá úroveň je o testovaní vzoriek tak povediac “na ľuďoch”, kde okrem špičkových športovcov, ktorí sú členmi Directalpine test tímu,  sa dlhodobo spolupracuje aj s celou radou profesionálov – napr. Českými horskými vodcami, s horskými službami atď. Ich názor pomáha pri ladení každého jednotlivého detailu produktu tak, aby bol výsledok čo najlepší vo všetkých smeroch – materiálovo, strihom aj “chytrými” detailmi 🙂

 

testovačky DirectAlpine test teamu v zimných podmienkách...

testovačky DirectAlpine test teamu v zimných podmienkách…

 

Pri testovaní materiálov Directalpine veľmi úzko spolupracuje s katedrou odevníctvo textilnej fakulty Technickej univerzity v Liberci. Jej laboratóriá sú na špičkovej úrovni, disponujú najmodernejšími meracími prístrojmi. Tu sa  vývojový tím zameriava na najdôležitejšie parametre pre výrobu vysoko funkčného outdoorového oblečenia, ako sú paropriepustnosť, vodeodolnosť, vetruvzdornosť a oderuvzdornosť 🙂

 

Martindale 

 

Prístroj na zisťovanie odolnosti textílií proti oderu a žmolkovatosť. Základom testovania je odieranie materiálov o rovnakú textíliu v prípade zisťovanie stupňa žmolkovatosti. V prípade zisťovania oderu sa jedná o odieranie testovaného materiálu o špecifikovanú vlnenú tkaninu, vlastne akýsi “šmirgľový papier”. Výsledky meraní sa hodnotia vizuálne s etalónmi (meradlo, ktoré umožňuje splnenie určitých metrologických požiadaviek). Hranica pre vhodnosť textílie je cca 15.000 ot bez výraznejšieho poškodenia. (Cca 3 roky bežného užívania bez žmolkov). Príkladom môžu byť napr. Vysoko odolné nohavice Mountainer alebo Cruise.

By FILIP 🙂